استاندار مازندران تاکید کرد؛

رفع گره‌های کور زیست محیطی معادن مازندران در آینده نزدیک

حرف آنلاین: استاندار مازندران، با تاکید براینکه گره های کور زیست محیطی را برطرف خواهیم کرد، گفت: در ادامه فعالیت‌های معادن مازندران باید کارخانجات تبدیلی در حوزه معدن ایجاد گردد تا ذخایر معدنی استان خام فروشی نکنیم.

سید محمود حسینی‌پور در بازدید از واحدهای معادن مازندران گفت: سیاست‌های استان در زمینه رشد اقتصادی استان، استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌ها است و در این میان معادن مازندران ظرفیت مطلوبی در تحقق این ظرفیت‌ها دارد.

حسینی‌پور افزود: به طور حتم باید از این ظرفیت خدادادی با رعایت چارچوب‌ زیست محیطی و پیوست اجتماعی بهره‌برداری و مدیریت کرد، گرچه در ادوار گذشته از ظرفیت معادن استان برای رشد اقتصادی چندان استفاده‌ای نم‌ی‌شد.

استاندار مازندران بیان کرد: در استان مجوز ۲۴۰ معدن صادر شده است و از این تعداد ۱۰۷ معدن در استان به دلیل پایان برداشت اولیه بلاتکلیف هستند که برای احیای این واحدها باجدیت تلاش خواهیم کرد.

حسینی‌پور اضافه کرد: پیوست اجتماعی در فعالیت معادن اهمیت دارد و هرجایی که معدنی وجود دارد باید اهالی آن روستا از بهترین امکانات بهداشتی و جاده مناسب برخوردار باشند و سهمی از درآمد معدن صرف توسعه منطقه شود.

این مسئول یادآور شد: این موضوع قابل درک نیست که که معدنی در منطقه باشد اما روستاهای همجوار فاقد امکانات بهداشتی و جاده دسترسی نامناسب باشد.

وی تصریح کرد: در بخش‌هایی که مباحث کلانی برای توسعه و رشد اقتصادی استان وجود داشته باشد مردم همکاری‌های لازم را انجام می‌دهند و به طور کلی پیوست‌های اجتماعی و زیست محیطی که مسئولان مد نظرشان است قابل اجرا خواهد بود.

حسینی‌پور گفت: در ادامه فعالیت‌های معادن باید کارخانجات تبدیلی در حوزه معدن ایجاد گردد تا ذخایر معدنی استان خام فروشی نکنیم. وی افزود: در آینده نزدیک گره‌های کور زیست محیطی مربوط به معادن را رفع خواهیم کرد.

۱۳ نوع ماده در معادن مازندران

بر اساس آمار سال گذشته در کشور ۶ هزار و ۸۶۱ معدن فعال، ۶ هزار و ۴۴۹ معدن در حال بهره‌برداری، ٢٨٩ معدن در حال بهره‌برداری و اکتشاف و ١٢٣ معدن در حال بهره‌برداری، تجهیز و آماده‌سازی است.

به طور کلی از سه‌هزار و ۳۰۹ معدن غیر فعال در کشور، ٢٩٨ معدن فقط در حال تجهیز و آماده‌سازی، ۶۰ معدن دارای فعالیت کمتر از ٣٠ روز، ۵۱۳ معدن تعطیل دائم، ٢٠٨ معدن تعطیل موقت و ۴۳۰ معدن سایر موارد را شامل می‌شود.

کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌­آیند.

بطور کلی ۱۳ نوع ماده معدنی شامل فلورین، زغال سنگ (حرارتی و کک شو)، سنگ آهک، شن و ماسه، گچ ،سرب، باریت، پوکه معدنی، سنگ لاشه، سیلیس، سنگ تزیئنی و مرمریت در استان مازندران وجود دارد که رنگین کمانی از مواد معدنی را تشکیل می‌دهد.

منابع معدنی ثروت‌های بالقوه هر جامعه محسوب می‌شود و پشتوانه اقتصادی و یکی از مولفه‌های قدرت ملی محسوب می‌شود در نتیجه ارتقا سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی دارای جایگاه ویژه‌ای است.

در استان مازندران ۲۰۶ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی صادر شده که ۹۱ معدن آن فعال و ۲۹ فقره غیر فعال و ۱۲ فقره نیمه فعال و ۱۶ فقره سلب صلاحیت شده و ۳۶ فقره هم اعتبار پروانه آنها به اتمام رسیده و ۱۴ مورد هم پیشنهاد سلب صلاحیت شده است.

سیمان، شستشو و دانه‌بندی شن و ماسه، آسفالت بتن آماده، پخت سوم چینی و سرامیک، ظروف چینی، آجر ماشینی، گچ ساختمانی، سنگبری مقره سیلیکونی، سپتیک تانک، آجرهای نسوز، فرآورده‌های بتنی، کنسانتره زغال سنگ، سرب، سیلیس، سفال بام، ورق‌های موج‌دار سیمانی و مصنوعات سنگی از مهم‌ترین صنایع معدنی استان مازندران است.

با توجه به تنوع محصولات مواد معدنی در استان تعداد ۱۲۰۶ واحد با اشتغال بالغ بر ۱۲۶۴۵ نفر و با سرمایه‌گذاری ۵۱۳۹۴۴۹ میلیون ریال وجود دارد. مهمترین محصولات صادراتی صنایع معدنی استان مازندران نیز شامل سیمان، کلینکر، سفال بام، ظروف چینی، سرب، زغال سنگ حرارتی است‌.