عملکرد مطلوب بانک مسکن مازندران در پرداخت تسهیلات

به مناسبت فرارسیدن ایام‌الله دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی سید حسین حاجی‌پور مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران در نشست خبری خود با خبرنگاران عملکرد بانک مسکن مازندران در دولت سیزدهم را تشریح کرد.

الهام حسین زاده – به مناسبت فرارسیدن ایام‌الله دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی سید حسین حاجی‌پور مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران در نشست خبری خود با خبرنگاران عملکرد بانک مسکن مازندران در دولت سیزدهم را تشریح کرد.

حاجی پور مدیریت شعب بانک مسکن مازندران با بیان اینکه رسالت اصلی بانک مسکن بعنوان بانک تخصصی تولید مسکن و خانه دار کردن مردم و اقشار کم درامد است افزود: نقش این بانک همچنین در تولید و صنعت نیز پوشیده نیست

مدیریت شعب بانک مسکن مازندران با اشاره به نقش مسکن بعنوان یکی از تولیدی ترین بخش های کشور در حوزه های مختلف از جمله تولید، ایجاد اشتغال و شکوفایی اقتصادی ، افزود: در تولید مسکن صنایع زیادی درگیر هستندکه باافزایش تولید مسکن این صنایع نیز فعال تر می شوند به همین دلیل از بخش مسکن بعنوان لوکوموتیو اشتغال جامعه نام برده می شود.

سید حسین حاجی‌پور با اشاره به فعالیت ۵۲ شعبه بانک مسکن در استان مازندران اظهار داشت: سهم بانک مسکن از منابع شبکه بانکی حدود 8/5 درصد است و در حوزه اعطای تسهیلات و مانده مصارف سهم این بانک تقریبا 12 درصد می باشد.

وی افزود: ميانگين نسبت مصارف به منابع در پايان آذر ماه در شبکه بانکی استان حدود 84 درصد است که این نسبت در بانک مسکن مازندران  172 درصد است .

حاجی‌پور ادامه داد: مانده مصارف شبکه‌ی بانکی استان در سال جاری تا پایان آذر ماه حدود ۲۴۴ هزار میلیارد ریال رشد داشته که سهم بانک مسکن حدود ۴۲هزار میلیارد بوده که تقريبا معادل 18درصد سهم مصارف شبکه بانکی استان متعلق به بانک مسکن می‌باشد.

مدیریت شعب بانک مسکن مازندران  گفت: باتوجه به فعالیت تخصصی بانک مسکن طبق اساسنامه ،  یکی از موارد تامین مالی طرح های دولت در بخش مسکن از جمله مسکن مهر ، طرح نهضت ملی مسکن ، احیای بافت های فرسوده شهری و مسکن روستایی و..  بوده که این بانک همواره تنها بانک عامل در پرداخت تسهیلات و یا یکی از بانک های اصلی در تامین منابع مالی در این طرح ها  مي باشد.

حاجی‌پور با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن که یکی از طرح های اصلی دولت سیزدهم در حوزه مسکن است، بانک مسکن بعنوان یکی از بانک های اصلی در تامین مالی و پرداخت تسهیلات است، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی طرح نهضت ملی کمک به خانه دار کردن اقشار کم درامد فاقد مسکن و واجدشرایط از طریق ساخت مسکن در زمین های دولتی با هدف حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده مسکن است که در قالب تسهیلات حمایتی محسوب می شودو هدف دوم پرداخت به خودمالکین با هدف تولید مسکن و کمک به ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در این حوزه است.

وی با اشاره به تکلیف دولت و بانک مرکزی به همه ی بانک های دولتی مبنی بر اختصاص ۲۰درصد تسهیلات کل پرداختی خود به حوزه نهضت ملی مسکن ، گفت:  تاکنون حدود ۹۰ درصد تسهیلات در طرح ملی نهضت مسکن در استان توسط بانک مسکن مازندران پرداخت شده است.

حاجی پور در ادامه گفت: طی امار تا کنون در طرح نهضت ملی مسکن به ۱۱۳۰ پروژه و تعداد 9004 واحد با اعتباری بالغ بر34هزار850 میلیارد ریال تسهیلات در مازندران پرداخت شده است. علاوه براین از محل قرارداد عاملیت سال ۱۴۰۰ به تعداد ۱0۵۹ واحد با اعتبار بالغ بر ۳۱۹۸ میلیارد ریال تسهیلات برای نوسازی و بازسازی احیای بافت های فرسوده استان پرداخت شده است.

مدیریت شعب بانک مسکن مازندران  به دو تصمیم مهم در اجرای طرح ملی نهضت مسکن اشاره کرد و ادامه داد: یکی از این دو تصمیم که طی مصوبه در سال جاری ابلاغ شد کاهش نرخ سود تسهیلات حمایتی( ساخت واحدهایی که در زمین های دولتی انجام می شود) از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد بوده و مصوبه بعدی که دربخش تسهیلات حمایتی  ابلاغ شده درمورد كاهش اقساط  قابل پرداخت می باشدکه طبق ان گیرندگان  همزمان با تحویل واحدهای مسکونی خود طی دوسال اول بازپرداخت اقساط به مبلغ  ۵۹میلیون ریال را  بصورت مساوي صورت مي پذيرد و سود این دوسال در مدت سال های باقی مانده بازپرداخت اقساط از وام گیرندگان دریافت می شود.

وی با اشاره به عملکرد بانک در ۳۰ ماه طی شده فعالیت دولت سیزدهم درسایر بخش های اعطای تسهیلات حمایتی (قرض‌الحسنه ازدواج، قرض‌الحسنه فرزند آوری، قرض‌الحسنه کمیته امداد، قرض‌الحسنه بهزیستی) در بانک مسکن مازندران گفت: در بخش اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزند اوری که همواره مورد تاکید بوده ، در بخش قرض الحسنه ازدواج تعداد 1896فقره با اعتباری بالغ بر 2هزار 643 میلیارد به متقاضیان این بخش اعطا شده است.

حاجی پور افزود: در حوزه فرزندآوری نیز 671 فقره تسهیلات با اعتبار بالغ بر 278  میلیاردریال پرداخت شده است و طبق بخشنامه ای که اخیرا بانک درسال جاری ابلاغ کرده است علاوه بر طرح قرض الحسنه تسهیلات فرزنداوری ، اعتبارات حمایت از فرزنداوری در بخش خرید مسکن از محل اوراق تا حداکثر 4 فرزند زیر ۲۰سال ، ۲۵درصد به وام خرید مسکن اعطا شده و علاوه بر آن مدت بازپرداخت به ازای هر فرزند دوسال اضافه می گردد

مدیریت شعب بانک مسکن مازندران با اشاره به عمل به تکالیف اجتماعی بانک مسکن ، بیان کرد: پرداخت تسهیلات به نهادهای حمایتی همواره در دستور کار بوده که در بخش اشتغال‌زایی کمیته امداد امام خمینی (ره)  از ابتداي دولت سيزدهم تاكنون تعداد946 مورد با اعتباری بالغ بر 675 میلیارد ريال و در بخش اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان بهزیستی نیز 426مورد با اعتباری بالغ بر 232 میلیارد ريال تسهیلات به واجد شرایط پرداخت‌شده است. علاوه بر این درسال گذشته 825 نفر نیز مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)  و به 128 نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی فاقد مسکن تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده است

وی افزود: باتوجه به اینکه تمامی بانک های دولتی در بخش اعطای تسهیلات مسکن روستایی عامل هستند، سهم بانک مسکن در حوزه ساخت مسکن روستایی وکمک به نوسازی ۱۲۱۱ فقره با اعتبار ۱۷۱۴میلیارد ریال بوده که در قالب تسهیلات به متقاضیان این بخش اعطا شده است .

حاجی پور با بیان اینکه در بخش مسکن و ساختمان در قالب های مختلف ساخت و خرید مسکن در طی این مدت  ۵۲ هزار و 355 مورد با اعتبار 99184 میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک مسکن استان پرداخت شده است ، گفت: دربخش صنعت و معدن  نیز ۱۲۳میلیارد ریال تسهیلات ودر بخش خدمات به این صنایع تعداد 6229 مورد با اعتباری بالغ بر 11هزار 919 میلیارد ریال  ودر بخش بازگانی تعداد 224 مورد با اعتباری بالغ بر 1هزار 386 میلیارد ریال  پرداخت شده است

مدیریت شعب بانک مسکن مازندران در پایان گفت: مجموعا در دوره 30 ماهه فعالیت دولت سیزدهم حدود ۷۵۱۴7 مورد با اعتباری بالغ بر 156992میلیارد ریال تسهیلات در استان پرداخت شده است