جذب ۹۵ درصد اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور در حوزه بهداشت مازندران

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: ۹۵ درصد اعتبارات مصوب هفدهمین سفر استانی آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به استان در حوزه بهداشت و درمان جذب شد. ‎

به گزارش حرف آنلاین ؛ آیت الله رئیسی، در هفدهمین سفر استانی دولت سیزدهم، روز جمعه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ وارد استان مازندران شد. بازدید از تعدادی طرح‌ اقتصادی و عمرانی و بازدیدهای سرزده، دیدار با اقشار مردم، دیدار با مجموعه کارشناسان ارشد محیط زیست و همچنین شرکت در شورای اداری استان در سفر یک‌روزه رئیس جمهور به مازندران برنامه‌ریزی شده بود.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از ۱۷۶ مصوبه سفر ریاست جمهور به مازندران ۹ مصوبه محقق، ۱۴۵ مصوبه بخشی از اعتبارات لازم را جذب و عملیات اجرایی آن آغاز شده و ۲۲ مصوبه در دست پیگیری است به عبارتی هیچ مصوبه‌ای نیست که وضعیت آن مشخص نباشد.

نتیجه نخستین سفر هیات دولت سیزدهم به مازندران تصویب حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه‌های مختلف بود.

کل اعتبارات مصوبات سفر ریاست جمهور به مازندران بیش از ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که از این میزان حدود ۸۸ هزار و ۸۸۵ میلیون ریال معادل ۵۰ درصد اعتبارات از محل بودجه عمومی و ۸۹ هزار و ۳۳ میلیارد ریال معادل نیمی دیگر از این اعتبارات از محل فروش املاک و منابع داخلی وزارتخانه ها و کمک نهادها تامین شده است.

فرهاد غلامی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که این دانشگاه در حوزه های مختلف آموزشی و عمرانی اقدامات چشمگیری انجام داده است که از آن جمله در جذب دانشجویان بین المللی در این دانشگاه، دانشکده پزشکی بیشترین جذب دانشجو را داشته است و دانشکده های داروسازی و دندانپزشکی در جایگاه های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: اعتبارات مربوط به اصلاح منابع مالی مربوط به استقرار نرم افزار تغذیه در مراکز تابع دانشگاه به توسعه امور رفاهی کارکنان اختصاص یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران گفت: تمامی منابع حاصل از بهره‌وری در همه واحدهای تابعه دانشگاه به همان حوزه ها باز گردانده می‌شود و باید یاد بگیریم تا بهره‌وری را در مراکز خود بالا ببریم.

وی اظهار کرد: حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستند و در این حوزه با کمبود نیرو مواجه هستیم.

به گفته غلامی ۱۰ هزار و ۴۹۹ زوج نابارور در استان شناسایی شدند و اقدامات با ارزشی در این حوزه انجام شده است، اما مازندران استان پیری است و عوامل خطر در استان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

وی از برخط شدن ارزیابی پزشکان خانواده مازندران خبرداد و گفت که به صورت منظم پایش و ارزیابی صورت می‌گیرد.

طرح پزشک خانواده که از سال ۱۳۹۱ در مازندران و فارس به عنوان دو استان پایلوت آغاز به کار کرد، طرحی سلامت‌محور و مبتنی بر پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هاست، به طوری که آموزش و پیشگیری در آن اولویت اصلی اجرای طرح محسوب می‌شود تا به این شکل هزینه‌های بخش درمان در کشور کاهش یابد. در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰ پزشک عمومی در قالب طرح پزشک خانواده ساکنان شهرهای مازندران را زیر پوشش قرار می‌دهند.

در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت هر پزشک خانواده به دوهزار و ۵۰۰ نفر خدمات درمانی ارائه می کند و تمامی کنترل های لازم درمانی افراد از طریق این پزشکان برای افراد انجام می شود و در صورت نیاز به دریافت سطوح بالاتر دریافت خدمات اقدام لازم برای ارجاع به پزشک متخصص که در این طرح قرار دارند انجام می شود.

۲۶ بیمارستان دولتی، ۱۴ بیمارستان خصوصی به تعداد حدود پنج هزار تخت بیمارستانی، بیش از یک هزار خانه بهداشت و ۴۵۰ مرکز جامع شهری و روستایی بخشی از امکانات موجود این دانشگاه به شمار می رود.