برداشت مکانیزه برنج در ۴۲۴ هزار هکتار شالیزار کشور

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی سطح برنج زارهای کشور را ۶۶۲ هزار هکتار بیان کرد و گفت: ۴۲۴ هزار هکتار به صورت مکانیزه برداشت می شود.

به گزارش حرف آنلاین ؛ کریم ذوالفقاری در جلسه ستاد برنج کشور که در بابلسر برگزار شد، با اظهار اینکه سطح کشت مکانیزه ۵۸۸ هزار هکتار است، افزود: در بحث کشت مکانیزه و استفاده از نشاکار تلاش مضاعف و برنامه ریزی بهتری صورت گیرد.

ذوالفقاری با بیان اینکه ۳۴ مدل تراکتورهای شالیزارهای در کشور تولید و عرضه می‌شود، گفت: در زمینه تولید کمباین برنج نسبت به سایر ادوات کشاورزی با رشد ۵ درصدی روبرو هستیم.

وی همچنین میزان رشد تولید نشاکار برنج را ۲۱۷ درصد ذکر کرد و گفت: تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی، افزایش ضریب مکانیزاسیون، افزایش درجه مکانیزاسیون محصولات مختلف به ویژه پاییزه، توسعه کشاورزی حفاظتی و استفاده از پهپادهای کشاورزی امری مهم است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ضریب برداشت مکانیزه  شالی در کشور به ۸۵ درصد رسیده است، گفت: با توجه به رویکرد افزایش بهره‌وری و درآمد کشاورزان، استفاده از دانش و فناوری های نوین در کشت و کار مورد توجه جدی دولت قرار گرفت.

ذوالفقاری افزود: از دهه ۹۰ تاکنون حدود ۱۳ هزار کمباین مخصوص برداشت برنج وارد شالیزارهای کشور شده است.

وی با ذکر این نکته که کشت برنج در گذشته سختی های زیادی داشت و کشاورزان برای زراعت علاوه بر مشقت، دچار بیماری های گوناگون نیز می‌شدند، ادامه داد:‌ از دهه ۹۰ که مکانیزاسیون وارد حوزه زراعت برنج شد، علاوه بر سلامت و کاهش سختی کار، ‌شاهد افزایش تولید و بهره وری و در نتیجه درآمد کشاورزان هستیم.

این مسئول با بیان اینکه با ورود بیش از ۹ هزار دستگاه نشاکار، نشاکاری مکانیزه برنج نیز طی یک دهه اخیر گسترش قابل توجه ای یافته است، ادامه داد:‌ امروز با همت کارشناسان شرکت‌ها، بخش عمده ای از قطعات نیازمند ساخت و تولید کمباین مخصوص برداشت شالی و دستگاه نشاکار داخلی شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تولید محصول سالم و با کیفیت و افزایش بهره وری را از مزیت های توسعه مکانیزاسیون عنوان کرد و گفت: امسال مکانیزاسیون برنج در کاشت، داشت و برداشت بیشتر از سال گذشته مورد استقبال کشاورزان قرار گرفت.

ذوالفقاری با توضیح این که با ورود ماشین آلات به مزارع علاوه بر افزایش بهره‌وری و کاهش ریزش های محصولات زراعی به خصوص برنج و گندم، استفاده از پسماندها، ضایعات و بقایای بخش کشاورزی نیز مطلوب تر شد، بیان کرد: با توجه به وجود خط اعتباری ویژه و استقبال شالیکاران، آینده مکانیزاسیون کاشت، داشت و برداشت برنج بسیار امید بخش است.

وی به استقبال کشاورزان در جذب تسهیلات مکانیزاسیون طی ۲ سال اخیر اشاره کرد و گفت: استان مازندران با جذب ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون رتبه پنجم کشور را به لحاظ مبلغ دارد.

این مسئول به برگزاری سالانه ستاد برداشت برنج با حضور استان های مهم برنج خیز کشور از جمله مازندران و گیلان اشاره کرد و گفت: در این جلسه علاوه بر بررسی های کارشناسی از نیازمندی های کشاورزان در حوزه مکانیزاسیون، تعرفه برداشت محصول کمباین و موضوع های فنی مکانیزاسیون برنج بازنگری می شود.