شهردار محمودآباد خبرداد :

بحران زباله محمودآباد/ مدیران استانی به وعده خود عمل کنند

شهردار محمودآباد از وضعیت بحرانی زباله در محمودآباد خبر داد و گفت : نمی شود به معضل ملی نگاهی شهرستانی داشت و حل این مشکل نیازمند یک کارگروه ویژه استانی است.

به گزارش حرف آنلاین ؛ سایت زباله محمودآباد که در فاصله حدود ۲۰ متری دریای خزر قرار دارد و بیش از چهار دهه مقصد زباله مردم و مسافران این شهرستان ساحلی بوده است ،در سال های اخیر به یک معضل ملی تبدیل شده و در سال های گذشته با انتشار فیلم ها و تصاویری از فاجعه سایت زباله شهر محمودآباد در رسانه‌ها و فضای مجازی ، صدای آن از بعد استانی و کشوری فراتر رفت .

انتشار این تصاویر همچنین سبب شد تا معاون سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور وضعیت زباله در استان‌های شمالی کشور به ویژه محمودآباد را فاجعه بار توصیف و اعلام کند که حجم زیاد زباله در فاصله نزدیک دریا رها شده‌ و شیرابه‌های آن به صورت مستقیم از یک طرف وارد دریا و از طرف دیگر وارد شالیزارهای اطراف آن می‌شود.

با وجود پیگیری های متعدد رسانه ها در محمودآباد و عدم پیگیری مسئولین ذیربط؛ بحران زباله محمودآباد اینبار سرتیتر تمامی رسانه های کشوری و استانی شده و بوی تعفن و سرازیر شدن شیرابه های آن تنفس و زندگی را برای شهروندان مختل کرده است.

در سال گذشته؛ مهدی اختیاری شهردار محمودآباد در حضور خبرنگاران از جمع آوری و انتقال ۱۶ هزار تن زباله در مدت زمان کمتر از ۴ ماه در این شهرستان خبر داد و انتظار می رفت که این روند به خوبی پیش رود و محمودآباد پس از سال ها تحمل این فاجعه، از بند آن رها شود اما نه تنها این سایت خالی از زباله نشد بلکه حجم زباله آن از دفعات گذشته بیشتر و بیشتر شده است..

مهدی اختیاری شهردار محمودآباد در مصاحبه ای اختصاصی به خبرنگار حرف آنلاین پاسخ داد : زباله محمودآباد روز به روز وضعیت بدتری پیدا می کند و ۱۰ ماه از موضوع ابلاغ آقای استاندار و سازمان شهرداری ها به یکی از شهرستان های همجوار جهت دریافت زباله محمودآباد می گذرد اما متاسفانه در این مدت زمان هیچ اقدامی صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در دو ماه گذشته جلسه ای با حضور دکتر رضا علیخانی کوشکک معاون امور هماهنگی عمرانی استانداری مازندران در محمودآباد برگزار شد؛ افزود : در این جلسه تمامی مدیران کل ستادی استانداری ، مسئولین ارشد محمودآباد و شهرستان های همجوار حضور داشتند و در این جلسه مطرح شد که جلسه ای توسط دفتر شهری برگزار و قیمتی برآورد شود تا ما زباله روز خود را آن هم با عدم تفکیک به شهرستان همجوار انتقال دهیم .

مهدی اختیاری ادامه داد : اما بعد از گذشت دو ماه از وعده ای که مدیران کل استان به ما دادند؛ به دلیل تنش های اجتماعی موجود، شهرستان های همجوار زباله ما را نمی پذیرند.

اختیاری شکوه کرد : اگر این موضوع از سمت دولت یک موضوع دستوری است و ما را در لکه شهرستان‌های همجوار دیدند و سرانه‌های مارا به آنها می دهند، پس چرا به وعده خود عمل نمی کنند؟! و اگر قرار است تصمیم به صورت محلی گرفته شود چرا تصمیم دیگری برای ما گرفته نمی شود؟!

شهردار محمودآباد با اشاره به اینکه بخش اعظمی از زمان، توان و منابع داخلی ما جهت حل معضل زباله صرف می شود اما اتفاقی از سوی مقامات بالاتر نمی افتد؛ خاطرنشان کرد : در بحث انتقال زباله محمودآباد به آق قلا هم این موضوع مطرح است که این شهرستان هم مشکلات مختص به خود را دارد و بخش بزرگی از زباله های مازندران را در خود جای داده است و شاید تنها روزی ۳ سرویس انتقال زباله را از ما بپذیرد که معادل ۷۰ تن زباله است.

او از تولید ۵۰ تن زباله به صورت روزانه در محمودآباد خبر داد : بخش اعظمی از زباله های روستاهای محمودآباد توسط شهرداری جمع آوری می شود و به طور معمول باید تولید زباله در زمستان ۲۵ تا ۳۰ تن باشد و ما باید ۵۰ تن تولید زباله را در تابستان با حضور مسافران و ۷۰ تن آن را در ایام عید داشته باشیم اما با این وضعیت حاکم در شهر ما به سمت فاجعه می رویم.

سکاندار شهرداری محمودآباد اذعان داشت : شرح وظایف شهرداری ابتدا جمع آوری زباله است و ما نقاط پرخطر زباله شهرستان را شناسایی کردیم و به صورت شبانه سرویس دوم ما کار حمل را انجام می دهد و ما در بحث جمع‌آوری مشکلی نداریم.

وی انتقال زباله را مانند چند زنجیره به هم متصل شده برشمرد و بیان داشت : حل معضل زباله در شهرستان محمودآباد یک کارگروه ویژه می خواهد که واقعاً این موضوع را فراتر از شهرداری حل کند، بنابراین در بحث انتقال نیازمند یک همت استانی هستیم.

این مسئول شهری متذکر شد : اگر موضوع ملی باشد شهردار نمیتواند آن را حل کند بنابراین باید در معضلات ملی یا استانی نگاهی ملی و استانی داشته باشیم و نمی شود معضل استانی را با نگاه شهرستانی نظارت کرد.

وی ادامه داد : کسی که بنده را در این لکه گذاشته باید مقصد را تعیین کند و اگر این موضوعات پس از تعیین مقصد توسط مدیران کل استانی حل نشد بنده پاسخگوی تمامی مردم عزیز و شریف محمودآباد هستم.

اختیاری تصریح کرد: به دلیل قول‌های بی‌ثمر دولت گذشته و مهیا نکردن مقصد انتقال زباله که برعهده مسئولان استانی است؛ در حل معضل زباله شهرستان محمودآباد با مشکل جدی مواجه هستیم.