حرف آنلاین: نوسازی و بهسازی بافت فرسوده شهری یکی از محورهای اصلی پروژه بازآفرینی شهری است که از سوی دولت به‌صورت جدی دنبال می‌شود. تا سال ۱۳۹۴ تسهیلات مربوط ساخت مسکن در بافت فرسوده با حمایت دولت از سوی بانک مسکن با سود کم پرداخت می‌شد اما از سال ۹۴ تا ۹۷ به دلیل عدم پرداخت یارانه از سوی دولت، تسهیلات کم‌بهره متوقف‌شده بود. در سال جاری این تسهیلات با سود ۹ درصدی از سوی بانک مسکن و با حمایت دولت قابل پرداخت است. در سال جاری این تسهیلات بر اساس مصوبه دولت در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان است. سود دوره مشارکت ۲۴ ماهه ۹ درصد است و در پایان دوره مانده تسهیلات با سود ۱۳ درصد تقسیط می‌شود.
آمارهای اداره کل راه و شهرسازی مازندران نشان می‌دهد، در راستای اجرای مصوبه هیأت دولت درزمینهٔ پرداخت تسهیلات نوسازی، در سال گذشته سازندگان ۱۳۶۸ واحد مسکونی از تسهیلات ۱۸ درصدی بانک مسکن و ۴۲ واحد نیز از همین تسهیلات بانک سپه در استان استفاده کردند. در سال جاری نیز پس از ابلاغ مصوبه دولت، در سه هفته اخیر ۱۴۳ واحد به بانک مسکن جهت استفاده از تسهیلات ۹ درصدی و ۴۲ واحد مسکونی نیز برای دریافت تسهیلات ۱۸ درصدی به بانک سپه معرفی‌شده‌اند و تا پایان خرداد به‌صورت نامحدود ادامه خواهد داشت.
پیش‌بینی کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی مازندران معرفی حدود ۲۰۰۰ واحد تا پایان سال جاری است. مازندران دارای ۴۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در ۳۷ شهر است و شهرهای آمل، ساری و قائم‌شهر پیش تاز تشکیل پرونده هستند. اداره کل راه و شهرسازی پس از تشکیل پرونده، واحدهایی که ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند را به بانک معرفی می‌کند و بانک نیز بر اساس ارزیابی کارشناسان، تسهیلات را در چهار مرحله پرداخت می‌کند.

  • پرداخت وام بدون محدودیت
    مدیر امور اعتباری بانک مسکن نیز درباره آخرین وضعیت و شرایط پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده به سازنده‌ها گفت: سازنده‌های مسکن در بافت‌های فرسوده شهری نیز می‌توانند مانند سایر سازنده‌ها اقدام به دریافت تسهیلات ساخت از بانک مسکن کنند و هیچ محدودیتی از بابت دریافت تسهیلات ساخت ندارند. محمدحسن علمداری افزود: به این معنا که سازنده‌های بافت فرسوده نیز می‌توانند مانند سایر سازنده‌ها از همه مسیرهای موجود برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن استفاده کنند و علاوه بر آن یک مسیر دیگر نیز برای دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت ساخت مسکن در محدوده‌های هدف نوسازی و بافت‌های فرسوده شهری به‌صورت اختصاصی و بر اساس قانون برای سازنده‌های مسکن در این محدوده‌ها تعریف‌شده است.
    طبق اعلام بانک مسکن، مدیر امور اعتباری این بانک گفت: در سال‌های قبل عدم اختصاص یارانه از سوی دولت برای پرداخت یارانه سود تسهیلات ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده مانع از دسترسی سازنده‌ها به تسهیلات ارزان قیمت بود اما هم اکنون و بر اساس مصوبه دولت برای اجرای طرح بازآفرینی شهری ۵۰ درصد از نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن معادل ۹ درصد از نرخ سود ۱۸ درصدی از محل وجوه اداره شده در قالب یارانه سود به سازنده‌های واجد شرایط اختصاص می‌یابد و بانک مسکن می‌تواند اقدام به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به این سازنده‌ها به شرط معرفی از سوی شرکت بازآفرینی شهری کند.
    علمداری با بیان اینکه به دلیل عدم تأمین یارانه سود تسهیلات نوسازی تا قبل از سال گذشته تسهیلات نوسازی در بافت‌های فرسوده عملاً با همان نرخ ۱۸ درصد پرداخت شده است، گفت: با شرایط و تفاهم نامه جدید و به دنبال تأمین منابع پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، تسهیلات نوسازی مسکن پرداخت شده بعد از سال ۱۳۹۷ مشمول دریافت یارانه سود می‌شوند و نرخ سود آن‌ها ۹ درصدی خواهد بود