2

حسن یزدانی با شکست رقیب بلاروسی خود در فینال آن هم با امتیاز عالی توانست مدال طلای جام دانکلوف را بر گردن بیاویزد.

به گزارش حرف به نقل از مازندلیگ، حسن یزدانی که در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ در همان دور نخست مقابل دیوید تیلور آمریکایی غافلگیر شد و به مدال برنز این رقابت ها بسنده کرد، بعد از چند ماه دوری از مسابقات رسمی با نظر کادرفنی در جام دانکلوف بلغارستان روی تشک رفت.

این رقابت ها که با حضور اکثر مدعیان دسته ۸۶ کیلوگرم جهان به جز تیلور آمریکایی از دیروز آغاز شد، بار دیگر با درخشش خیره کننده نابغه جویباری همراه بود. حسن یزدانی دیروز ۵ کشتی را با نمایشی بی‌نقص مقابل حریفانی از لبنان، بلغارستان، قزاقستان، روسیه و اسلواکی و با امتیاز عالی پشت سر گذاشت و به فینال رسید.

علی شعبان‌اف دارنده مدال برنز جهان از کشور بلاروس حریف یزدانی در دیدار فینال بود که برابر کشتی گیر آماده ایرانی قرار گرفت. این کشتی را می شد به نوعی یک مصاف انتقامی هم نامید چون چند سال و در وزن ۷۴ کیلوگرم یزدانی وقتی تازه به رده بزرگسالان آمده بود، در فینال جایزه بزرگ پاریس به این کشتی گیر بلاروسی باخته بود. شعبان‌اف همچنین چند ماه قبل عزت الله اکبری را در دسته ۷۹ کیلوگرم مسابقات جهانی بوداپست با نتیجه ای نزدیک شکست داد و به مدال برنز جهان رسید.

در فینال هم حسن یزدانی توفان به پا کرد و با حملات پیاپی حریف چغر خود که برای شکست دادن این نابغه ایرانی روی تشک آمده بود را کلافه کرد. همان ثانیه های ابتدایی حملات یزدانی با خارج شدن پای شعبان اف از تشک همراه بود و اولین امتیاز به حسن رسید. در ادامه در شرایطی که یزدانی از حریفش زیرگیری کرده بود، شعبان اف رو کرد و کشتی گیر ایرانی را به خاک برد تا پیش بیفتد. این برتری چند ثانیه بیشتر دوام نداشت چون بازهم شعبان اف از حمله یزدانی فرار کرد و پایش از تشک بیرون رفت. بار دیگر یک امتیاز داوران به کشتی گیر بلاروسی حساب کار را ۳ بر ۲ کرد؛ اما در همین حین اوج هنر یزدانی را شاهد بودیم که با اجرای فن رکبی و گردش روی پل ۴ امتیاز از حریفش گرفت تا ۶ بر ۳ پیش بیفتد.

شعبان اف که اندوخته های خود را از دست رفته می دید، قصد داشت به حریف ایرانی خود کول انداز بزند، اما یک امتیاز دیگر را از دست داد. دفاع مطلق کشتی گیر بلاروسی یک امتیاز دیگر برای حسن در پی داشت تا او وقت اول را ۸ بر ۳ به سود خود تمام کند.

یزدانی که به نظر می رسید از نظر بدنی هم کاملا آماده است، با شروع وقت دوم بازهم حملاتش را آغاز کرد. بازهم حسن زیر گرفت، اما با بدلکاری شعبان اف مواجه شد و در خاک او نشست تا نتیجه کشتی ۸ بر ۵ شود.

این تازه آغاز هنرنمایی های نابغه ایرانی بود که با حملات پی در پی ۲ بار پای حریف را از تشک بیرون کرد. یک زیرگیری بی نقص و خاک کردن حریف باعث شد نتیجه ۱۲ بر ۵ به سود یزدانی شود.

با اینکه به نظر می رسید برای اولین بار در این تورنمنت کشتی حسن یزدانی ۶ دقیقه طول بکشد، او در فاصله ۲۳ مانده به پایان کشتی حریف را به زیبایی به پل زد و ۴ امتیاز دیگر از او گرفت تا با ثبت نتیجه ۱۶ بر ۵ روی تابلو داور دستور به قطع مسابقه و رای به برتری نابغه جویباری بدهد.

مدال طلای جام دانکلوف با نمایشی بی نقص و برتری در ۶ کشتی با امتیاز عالی، آغاز راه سخت حسن یزدانی درسال ۲۰۱۹ بود. او برای رقیب اصلی خود یعنی دیوید تیلور خط و نشان جدی کشید و به هیچ کدام از حریفانش اجازه نداد که ۶ دقیقه کامل را برابرش مبارزه کنند.

یزدانی در ٢۴ سالگی به اوج پختگی رسیده و حالا همه به عنوان تک ستاره از او در دنیای کشتی یاد می کنند؛ ستاره ای در قواره لیونل مسی در فوتبال!