ساحل روستای نفت ‌چال بابلسر نیازمند بازسازی و جذب گردشگر

حرف آنلاین: روستای نفت ‌چال بابلسر دارای قابلیت‌های توسعه خوبی بوده که این نیازمند توجه ویژه مسئولان می‌باشد تا تهدیدهای موجود تبدیل به فرصت گردد. از جمله این موارد می‌توان به وجود ساحل بکر و آزاد اشاره کرد.

روستای نفت ‌چال بابلسر در بخش بهنمیر این شهرستان قرار دارد. ارتفاع آن ۲۲ متر ازسطح دریا بوده که به لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال به دریای مازندران از جنوب به روستای افراتخت و از شرق به روستای کرفون و از غرب به شهرک صنعتی میرود متصل است. قسمت شمالی آن دارای ساحلی پوشیده از شن و ماسه نرم می‌باشد که دارای ارزش فراغت و استراحت بوده و با وجود  جنگل ساحلی زیبا گردشگران زیادی را به ویژه در فصول گرم سال به خود جذب می‌کند. روستایی ساکت و بکر که بافت آن به وسیله شالیزارها و مزارع توت فرنگی و باغ‌های زیبای مرکبات پوشیده می‌شود. هویت اجتماعی روستا مبتنی بر روابط اجتماعی و اقتصادی خاص روستاییان و پیوندهای خانوادگی و وابستگی‌های شغلی و محیطی می‌باشد.

وجه تسمیه روستای نفت ‌چال

وجه تسمیه روستا به دلیل وجود چاه نفتی است که در شمال غربی روستا وجود داشته و درحال حاضر پلمپ بوده و از آن برداشت صورت نمی‌گیرد.

ویژگی روستای نفت‌چال

این روستا از روستاهای اقماری بوده که خدمات برتر را از سطوح بالاتر خود گرفته و به تناسب جمعیت خود فقط عرضه و تامین برخی خدمات ساده برای آن امکانپذیر است و بر اساس الگوی سطح‌بندی مراکز  و مناطق روستایی و استانداردها و خدمات‌رسانی در محیط روستایی خدمات ساده مثل خانه بهداشت آب آشامیدنی راه دسترسی و اجرای طرح هادی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

اماکن سیاحتی و تاریخی و زیارتی نفت ‌چال

روستای نفت ‌چال دارای یک باب مسجد و یک باب حسینیه می‌باشد که به همت والای مسئولان محلی و روستاییان در گذشته بنا شده است. در کنار آنها سقانفار نیز بنا شده است. در قسمت جنوبی روستا و در ابتدای روستای افراتخت مجتمع تفریحی توریستی مرضیه قرار دارد که با توجه به پذیرش مسافر و عبور آنها از روستای نفت‌چال می‌تواند زمینه رونق گردشگری دریا، گردشگری  خرید و بومگردی و گردشگری کشاورزی را فراهم سازد. در همین رابطه در ساحل روستا جهت رفاه حال مسافران همه ساله طرح غریق نجات نیز به اجرا در می‌آید. در محدوده روستا دو سالن مرغداری نیز وجود دارد. ساختمان تعاونی صیادی روستا در قسمت ساحل روستا بنا شده است که در این تعاونی صیادی تعداد شصت نفر مشغول فعالیت هستند و همه ساله با آغاز فصل ماهیگیری در مهرماه دل به دریا زده و تورهای خود را در پهنه دریا گسترده و به امرار معاش می‌پردازند.

جمعیت روستای نفت‌ چال

در طی سرشماری سال ۱۳۸۷ کل جمعیت روستای نفت چال بابلسر برابر با ۵۲۸ نفر بوده است که تعداد ۲۸۳ نفر مرد و ۲۴۴ نفر زن بودند. جمعیت حاضر روستا برابر با ۶۰۹ نفر و ۱۸۶ خانوار می‌باشد که زنان ۲۸۲ نفر و مردان ۳۲۷ نفر هستند. اکثر افراد در زمینه‌های کشاورزی دامپروری و صیادی مشغول می‌باشند. در حال حاضر جمعیت افراد تحصیل کرده دارای مدرک دانشگاهی۲۰ نفر می‌باشد.

در طرح هادی روستا که در سال ۱۳۸۸ تهیه شده است بیش از ۱۰ نقطه  روستا جهت ایجاد فضای سبز  در نظر گرفته شد که متاسفانه هیچکدام از آنها به حالت اجرایی در نیامد.

روستای نفت‌چال دارای قابلیت‌های توسعه خوبی بوده که این نیازمند توجه ویژه مسئولان می‌باشد تا تهدیدهای موجود تبدیل به فرصت گردد. از جمله این موارد می‌توان به وجود ساحل بکر و آزاد اشاره کرد. امید است تا در صورت حمایت قانونی و با ایجاد طرح سالمسازی دریا زمینه ایجاد درآمد برای دهیاری روستا و اشتغال جوانان روستا و رونق اقتصادی روستاییان فراهم شود. وجود زمینی به مساحت ۵۳۰۰۰ متر مربع واقع در شمال شرقی روستا که با درخواست شورای اسلامی روستا جهت عملیات زیر ساخت گردشگری اعلام وضعیت شده و سالیان زیادی بلا استفاده رها شده است. در صورت جذب سرمایه گذار و اجرای طرح تفریحی توریستی در مکان مورد نظر چهره روستا دگرگون خواهد شد.

شهید روستای نفت‌ چال بابلسر

شهید نظرعلی رستمی که در سال ۱۳۴۳ در نفت‌چال متولد شد. در سال ۸ دی ۱۳۶۶ در مریوان به درجه رفیع شهادت نائل آمد. در حال حاضر نیز در گلزار شهدای نفت‌چال آرام گرفت.