اداره کل امور مالیاتی مازندران در ۲۰سالگی

حرف آنلاین: سازمان امور مالياتی كشور به موجب ماده ۵۹ قانون برنامه سوم، درسال ۱۳۸۰ تشكيل و نمودار تشكيلاتس آن در بخش ستاد سازمان در اوایل سال ۱۳۸۱ و تشكيلات ادارات كل امور مالياتی استانها به تأييد سازمان مديريت و برنامه‌ريزی رسيد.

شرح وظایف این سازمان شامل؛ شناسایی منابع درآمدهای مالیاتی استان و تشخیص و وصول مالیاتهای مستقیم و غیر مستقیم، برنامه‌ریزی و اتخاذ روشهای مناسب بمنظور افزایش میزان وصولی، رسیدگی به کلیه اختلافات مالیاتی توسط هیاتهای حل اختلاف مالیاتی به موجب فصل سوم از باب پنجم قانون مالیاتهای مستقیم، تشخیص و گزارش تخلفات مامورین مالیاتی و همچنین مودیان مالیاتی به مراجع ذیصلاح، تهیه و تنظیم بودچه پیشنهادی ( درآمد و هزینه )، بررسی و پیشنهاد ایجاد اداره امور مالیاتی در بخش و شهرستانهای تابعه به سازمان امور مالیاتی کشور، حضور در کلیه جلسات، انجام کلیه امور مربوط به برقراری پرداخت صندوق بازنشستگان و موظفین و افزایش و یا قطع حقوق آن‌ها، انجام کلیه امور مربوط به برقراری و پرداخت حقوق کارمندان رسمی و پیمانی بر اساس احکام صادره توسط مراجع، تصمیم گیری در خصوص انتصاب عاملین ذیحساب و امنای اموال و آموزش و مراقبت آنها، نظارت بر انعقاد قراردادها از طریق شرکت در کمیسیون ماده ۷۹ و ماده ۸۳ قانون محاسبات عمومی، بررسی تشخیص و اعلام نیازهای آموزشی کارکنان، انجام امور دبیرخانه‌ای اداره کل، انجام کلیه امور پرسنلی کارکنان از قبیل مرخصی‌ها، ترفیعات، انتصابات، نقل و انتقال و موارد مشابه کارکنان تابعه بر اساس قوانین و مقررات، تهیه و تنظیم صورتحساب درآمدهای مالیاتی بصورت ماهانه و سالانه، تحریر و نگهداری دفاتر حسابداری جهت تهیه و تنظیم صورت حساب‌های مالی، انعقاد قراردادهای خدماتی، پشتیبانی، تاسیسات و ساختمان، تامین وسایل و لوازم اداری و فنی مورد نیاز واحدهای تابعه، مراقبت در حفظ و نگهداری ساختمان تاسیسات، تهیه گزارش اقدامات انجام شده و ارسال آن به مقامات مافوق و انجام سایر امور محوله حسب دستور مقام مافوق است.

اداره کل مالیاتی مازندران

مازندران از نظر میزان وصولی مالیات مستقیم و غیر مستقیم از ابتدای فروردین تا پایان بهمن سال جاری جزو پنج استان برتر کشور بوده است.

در سال ۱۴۰۰ پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مالیات در مازندران وصول شد که این میزان درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد، بیشترین درآمدهای مالیاتی استان در مدت یاد شده با چهار هزار میلیارد تومان مربوط به سرفصل مالیات مستقیم و یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هم مربوط به وصول مالیات‌های غیر مستقیم است.

یکی از اتفاقاتی که باعث تأثیرگذاری در درآمدهای مالیاتی در سال جاری کاهش پنج درصدی نرخ مالیاتی اشخاص حقوقس در قانون مالیات بود، بدین گونه که قانون‌گذار سهم پنج درصدی سازمان مالیاتی از عوارض ارزش‌افزوده را به چهار درصد کاهش داده و آن‌یک درصد به شهرداری‌ها اختصاص داده است.

مازندران استان کشاورزی است و بخش قابل‌توجهی از کالاها در استان تولید و مصرف می‌شوند از شمول مالیات معاف هستند و این قطعاً در درآمدهای مالیاتی اثرگذار خواهد بود.

از وصولی ۴۷۰۰ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ که شامل بخش مالیات و عوارض بوده است، عایدی استان از بخش مالیات و ارزش‌افزوده ۵۳۰۰ میلیارد تومان بوده است و قریب به ۶۳۳ میلیارد تومان به بخشداری‌ها شهرداری‌ها و دهیاری‌های به‌صورت مستقیم پرداخت کرده است.

از کل درآمدهای مالیاتی سال ۱۴۰۰ مردم، تنها ۷ درصدش مالیات‌هایی هستند که اصناف استان پرداخت کرده‌اند، حدود ۳۵ درصد آن از درآمدهای ناشی از مالیات اشخاص حقوقی و شرکت‌ها، ۲۵ درصد از مالیات‌های وصولی نیز از محل حقوق اشخاص دولتی و خصوصی تأمین گردیده و مابقی نیز از سایر منابع وصول‌شده است.

در سال ۱۴۰۰، ۱۶۴ هزار اظهارنامه مالیاتی از بخش اصناف دریافت شد، قریب به ۱۰۸ هزار اظهارنامه مربوط به تبصره ماده ۱۰۰ و مالیات توافقی بوده که بدون رسیدگی نسبت به قطعی سازی اقدام گردید.

به گفته محسن اسلامی ورکی امسال ۲۵۲ هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت شد که در مقایسه با پارسال ۵۵ هزار مودی مالیاتی جدید شناسایی شد.

اداره کل امور مالیاتی استان مازندران در شهرستان ساری خیابان فرهنگ نبش کوی پیوندی واقع شده است.