1

لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت، روزهای متفاوتی را تجربه کردند، از آقای گلی در اروپا تا نیمکت نشینی و حتی در جستجوی تیم در قاره سبز، داستان فوتبالیست‌های برتر ایرانی در خاج از ایران بود.

به گزارش ایسنا، در حالی که چند ماه تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ باقی مانده است، وضعیت لژیونرهای فوتبال ایران در این مقطع از فصل مطلوب به نظر می‌رسد.

کارلوس کی‌روش از زمانی که هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت، توانست پای بازیکنان ایرانی الاصل زیادی را به تیم ملی ایران باز کند. عملکرد خوب بازیکنانی مثل اشکان دژاگه و رضا قوچان ‌نژاد در انتخابی جام جهانی برزیل نشان داد که کارلوس کی‌روش در زمینه دعوت از بازیکنان ایرانی خارج از کشور اشتباه نکرده است. جدیدترین بازیکنی هم که با نظر این مربی پرتغالی به تیم ملی ایران اضافه شده، سامان قدوس است که در لیگ سوئد عملکرد بسیار خوبی داشته است.

** علیرضا جهانبخش، برترین لژیونر سال

علیرضا جهانبخش بهترین بازیکن فوتبال ایران در خارج بوده است که از داماش گیلان خیلی بی‌سرو صدا به لیگ هلند رفت. جهانبخش با ۲۴ سال سن می‌تواند حالاحالاها برای تیم ملی ایران در خط حمله به میدان برود. او آنقدر جوان با استعدادی است که رسانه‌های هلندی به او لقب “الماس ایرانی” دادند.

** رضا قوچان نژاد، آرامش بعد از توفان

رضا قوچان‌نژاد بهترین بازیکن تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی قبل بود. اوبا گل‌های خودش به تیم ملی کمک کرد که به جام جهانی راه یابد. قوچان نژاد در سال گذشته دومین گلزن برتر لیگ هلند نیز شد و عملکرد بسیار خوبی از خود ارائه داد ولی در این فصل گوچی نسبت به قبل دچار افت شد و چندان نتوانست عملکرد خوب سال قبل خود را تکرار کند و حتی بحث‌هایی درباره جدایی او از این تیم در نقل و انتقالات زمستانی نیز به گوش رسید.

** اشکان دژاگه، در بند مصدومیت

اوضاع برای اشکان دژاگه به هیچ وجه خوب پیش نرفت و نمی‌رود. سال ۹۶ سال خوبی برای این بازیکن ایرانی نبود. او  بیشتر سال ۹۶ بدون تیم بود و همراه با مربی شخصی خود تمرین می‌کرد. وقتی اشکان از العربی جدا شد و به ولفسبورگ تیم سابق خود پیوست، همه انتظار شکوفایی این بازیکن را داشتند ولی اوضاع برای او خوب پیش نرفت. بعد از مصدومیت دژاگه، او از این تیم جدا شد و مدت‌ها خانه نشین بود تا این که بعد از چند ماه بدون تیم ماندن، راهی ناتینگهام در فوتبال انگلیس شد تا دوران خوش فولام را تکرار کند ولی بار دیگر مصدومیت سراغ این بازیکن آمد. دژاگه در تمرینات ناتینگهام مصدوم شد و حتی ممکن است به جام جهانی نرسد.

** مسعود شجاعی، جامانده‌ی بازگشته

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران تا قبل از بازی پانیونیوس برابر نماینده رژیم صهیونیستی در لیگ اروپا سوگلی تیم کی‌روش بود و بازوبند کاپیتانی را نیز بر بازو می‌بست اما ناگهان بعد از این اتفاق، او دیگر به تیم ملی فوتبال ایران دعوت نشد اما در ابتدای سال ۹۷ او باردیگر در لیست کی‌روش قرار گرفت و به تیم ملی دعوت شد تا شانس زیادی برای حضور در روسیه ۲۰۱۸ داشته باشد.

** سردار آزمون، افت فاحش پسر گنبد

این بازیکن جوان تیم ملی ایران به واسطه گل‌هایی که برای ایران به ثمر رسانده است، مورد توجه رسانه‌های مختلف قرار گفته و به همین خاطر خیلی‌ها او را خطرناک‌ترین بازیکن تیم ملی ایران می‌دانند با این حال سال ۹۶ برای بازیکن جوان ایران خوب پیش نرفت. او از تیم روستوف به روبین کازان رفت این در حالی بود که لاتزیو در آستانه جذب این بازیکن بود و گفته می‌شد او راهی لیگ ایتالیا می‌شود ولی ناگهان معلوم شد او در تیم کازان و همچنان زیر نظر قربان بردیف کار خواهد کرد.

** کاوه رضایی، تجربه خوش در بلژیک

کاوه رضایی در اولین فصل حضور خود به عنوان بازیکن لژیونر در فوتبال اروپا عملکرد خوبی داشت. جدایی او از استقلال و پیوستن به شارلوا باعث شد تا این مهاجم خوش استیل تیم ملی ایران نیز در رویای جام جهانی، فوتبال اروپا را انتخاب کند. رضایی در رقابت‌های این فصل فوتبال بلژیک درخشید و گل‌های خوبی نیز برای تیمش به ثمر رساند

** مهدی طارمی، پرحاشیه در سواحل خلیج فارس

بازیکن گلزن ولی پرحاشیه پرسپولیس بعد از پشت سر گذاشتن محرومیت چهار ماهه از حضور در فوتبال، راهی تیم الغرافه قطر شود و در این تیم عملکرد خوبی نیز از خود به جای گذاشته است. او خیلی زود با اسنایدر زوج هلندی خود هماهنگ شد و توانست در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ ستارگان قطر پایش به گلزنی باز شود.

** کریم انصاری فرد، آقای گل

کریم انصاری‌فرد این فصل بوی گل می‌داد. او در تیم صدرنشین و پرافتخار المپیاکوس توانست به خوبی راه دروازه را پیدا کند. او البته کار آسانی نداشت چرا که مربی اول او اعتقادی به این بازیکن نداشت ولی کریم ناامید نشد و حالا در صدر جدول لیگ یونان قرار دارد.

** سامان قدوس، تازه وارد پرامید

جدیدترین بازیکنی که با نظر کارلوس کی‌روش به تیم ملی ایران دعوت شد سامان قدوس بود. او می‌توانست برای تیم ملی سوئد نیز به میدان برود ولی تصمیم گرفت ایران را انتخاب کند و فرصت حضور در جام جهانی روسیه را داشته باشد. قدوس در لیگ اروپا همراه اوسترشوند عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست چهار گل به ثمر برساند و با ثبت چهار پاس گل، ستاره تیمش نیز نام گرفت

** سعید عزت‌اللهی، آرام و مطمئن

هافبک جوان ولی باتجربه تیم ملی ایران یک فصل آرام را در فوتبال روسیه سپری کرد. او در ابتدای فصل در تیم آنژی بازی کرد ولی در ادامه به تیم آمکار پیوست. او سابقه بازی برای تیم روستوف را نیز در فوتبال روسیه دارد.

** احسان حاجی‌صفی، پایان حواشی

احسان حاجی‌صفی نیز مانند مسعود شجاعی درگیر حواشی بازی با نماینده رژیم صهیونیستی در لیگ قهرمانان اروپا بود. به همین خاطر خیلی از بازی‌های این فصل او تحت تاثیر همین داستان قرار گرفت ولی با دعوت او به تیم ملی ایران، آرامش به این بازیکن برگشت. او در ادامه با جدایی از پانیونیوس راهی المپیاکوس شد و یک گل هم برای تیم جدید خود در لیگ برتر یونان به ثمر رسانده است و در آستانه قهرمانی در لیگ یونان است.

** رامین رضاییان، نه چندان رضایت بخش

دفاع راست تیم ملی ایران در این سال، عملکرد چندان خوبی را در بلژیک و تیم اوستنده نداشت. او بعد از جدایی از پرسپولیس راهی اوستنده شد ولی در این تیم پایین جدولی بازی‌هایش به چشم نیامد. او البته با بدشانسی‌هایی هم روبرو بود که باعث گل خوردن تیمش شد.

** مرتضی پورعلی‌گنجی، همچنان کم‌نوسان

مرتضی پورعلی گنجی در این فصل توانست فصلی آرام و بی‌نوسان داشته باشد. تیم او در لیگ برتر قطر رقابت سختی با الدحیل برای قهرمانی داشت و در لیگ قهرمانان آسیا نیز توانست با پیراهن السد نمایش خوبی داشته باشد.

** میلاد محمدی، پدیده لژیونرهای ایران

میلاد محمدی توانسته خیال تیم ملی ایران را بابت دفاع مطمئن راحت کند. پدیده تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۳۹۶ در تمام بازی‌های ملی خود بسیار خوب ظاهر شد. او که برای آمادگی بیشتر راهی لیگ روسیه شده است، در تیم اخمت گروزنی روسیه بازی می‌کند.

** سروش رفیعی، قهرمانی در ایران و رسیدن به قطر

سروش رفیعی سال ۹۶ را با یک قهرمانی شیرین با پرسپولیس شروع کرد. او در نیم فصل از تراکتورسازی راهی پرسپولیس شد و نقش نسبتا موثری در قهرمانی این تیم در لیگ برتر ایفا کرد. هر چند هواداران دوست داشتند این بازیکن در پرسپولیس بماند ولی او به الخور رفت.

** امیر عابدازه، عقاب کوچک فوتبال ایران

امیر عابدزاده شگفتی فهرست کی‌روش در سال ۹۶ بود. فرزند احمدرضا عابدزاده در این سال به تیم ملی ایران دعوت شد. او در تیم ماریتیمو نیز حضور خوبی در لیگ پرتغال دارد.