13970325000803636646936330095247_49286_photot_0

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش اصرار دارد که این وزارتخانه دخالتی در امور فدراسیون‌ها ندارد اما رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی همین وزارتخانه گزینه‌های جانشینی کی‌روش را معرفی می‌کند!

وقتی موضوع به فوتبال می‌رسد و وزارت ورزش کمی از سایه بیرون می‌آید و خودی نشان می‌دهد، نیات و اهداف خاص مسئولان و معاونان و مدیران هم نمایان می شود. مشخص می شود که تصمیم‌گیری‌ها در این وزارتخانه به چه صورت است و چه کسانی برای بخش‌های مختلف ورزش تصمیم می گیرند.

درحالی که در مجموعه «دَرندَشت» وزارت ورزش باید «کُت» تن یک نفر باشد و او تعیین کننده خط مشی و سیاست های کاری باشد، تا دلتان بخواهد این وزارتخانه «کُت پوش» دارد و آدم هایی را در دل خود جای داده که می خواهند در مورد موضوعات ورزش ورود کنند و روسا را انتخاب کنند و سرمربی ها را بچینند و بعد هم بگویند ما هیچ دخالتی در امور فدراسیون ها نداریم!

نمونه اش همین فوتبال که دست خیلی ها را رو می کند و پرده از نیت شان برمی دارد. تیم ملی باخت، بد هم باخت و بدجایی هم باخت و حذف شد و دوباره نقطه سر خط! حالا مثل ۴۳ سال گذشته بحث رفتن سرمربی و انتخاب جانشین داغ می شود و هر کسی می خواهد گزینه خودش را سرمربی کند و چه زمانی بهتر از این برای خودنمایی و مطرح شدن بیشتر.

درحالی که فدراسیون فوتبال باید به عنوان متولی این رشته نخستین اظهار نظر را در این مورد داشته باشد، این وزارت ورزش است که گوی سبقت را از همه برده و نخستین اظهار نظر را رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی انجام داد و در فاصله کمتر از ۱۲ ساعت پس از حذف تیم ملی اسامی گزینه های جانشینی کی روش را هم اعلام کرد!

مازیار ناظمی درحالی اسامی گزینه های مد نظر برای جانشینی کی روش را اعلام کرده و خبرهای امیدوارکننده برای آینده تیم ملی داده است که در فاصله کوتاه این اظهار نظر محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش برای چندمین بار تاکید کرد که این وزارتخانه هیچ دخالتی در امور فدراسیون ها نخواهد داشت و در مورد فوتبال هم فدراسیون تصمیم‌گیر اصلی است!

در «یک» روز روشن دو اظهار نظر کاملا متناقض از دو مدیر وزارت ورزش مشخص کرد درون این وزارتخانه چه خبر است و چه کسانی برای این ورزش تصمیم می گیرند و دنبال چه هستند. در این بین مسعود سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان هم مثل همه ماه‌های گذشته که ساکت و آرام و خندان به اموراتش رسیدگی می کرد، نظاره‌گر رخ دادن این تناقض‌ها در زیر مجموعه‌اش است.

به نظر می رسد مطرح کردن نام های بزرگی چون مورینیو و زیدان و … که حضورشان در ایران یک رویا و از نظر فوتبالی غیرممکن است، بیشتر یک بازی برای منحرف کردن اذهان عمومی و زدن «ریشه» کی‌روش است. بازی با نام‌های بزرگ صرفا برای برخی اهداف خاص است و می‌خواهند عملا فدراسیون را در عمل انجام شده قرار دهند.

اینکه فدراسیون فوتبال باید کی‌روش را نگه دارد یا نه بحث دیگری است که باید در مطالب دیگر به آن پرداخت.

 

*پاسخ ناظمی به حاشیه

مازیار ناظمی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه فدراسیون فوتبال  در مورد پایان همکاری با کی روش به جمع بندی رسید گفت که رایزنی برای جذب مربی هم طراز کی روش یا بزرگتر از او همزمان با مذاکرات وی با کلمبیا آغاز شد.

* نام این گزینه ها در حالی مطرح شده که کی روش  شامگاه دوشنبه و بعد از حذف تیم ملی اعلام خداحافظی کرد. همین مسئله موضوع را کمی عجیب کرده است. از چه زمان برای مذاکره با این مربیان اقدام شد که حالا از آنها به عنوان گزینه نام برده می شود؟

– از زمانی که مشخص شد تغییر سرمربی تیم ملی بعید نیست و ممکن است کی روش کنار گذاشته شود، بررسی گزینه ها برای انتخاب جایگزین او آغاز شد.

 

* تیم ملی با کارلوس کی روش در جام ملت ها حضور داشت و همزمان برای جایگزین وی رایزنی می شد. این کار درست و حرفه ای است؟

– کی روش هم همزمان وارد مذاکره با کلمبیا شده بود. در واقع مطرح شدن تغییر احتمالی سرمربی تیم ملی و مذاکرات کی روش همزمان بود. این شد که وارد مذاکره برای انتخاب گزینه ها شدیم.

* وزارت ورزش همیشه مدعی عدم دخالت در امور اینچنینی فدراسیون ها است و این مسئله به خصوص در رابطه با فوتبال بارها تاکید شده است. با این اوصاف چرا گزینه‌های مورد نظر از طرف وزارت ورزش معرفی شدند در حالیکه فدراسیون فوتبال هنوز هیچ واکنشی به آن نداشته است؟

– من موضوع را فقط در حد اطلاع رسانی مطرح کردم. قطعا با پیشرفت کار و رسیدن به نتایج بیشتر، خود فدراسیون هم اطلاع رسانی خواهد داشت. ضمن اینکه این پنج مربی گزینه هایی هستند که فعلا مطرح شده اند. شاید هم در نهایت یک گزینه دیگر مطرح و نهایی شود. در هر صورت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال یک مجموعه هستند اما تصمیم گیرنده اصلی خود فدراسیون است. وزارت ورزش در همه امور همیشه کنار فدراسیون فوتبال بوده است. انتخاب سرمربی جدید هم در حوزه اختیارات فدراسیون و مهدی تاج است.

* یعنی وزارت ورزش در پایان همکاری با کی روش نقشی نداشته است؟ اصلا چرا به گونه ای اقدام نشد که همکاری با کی روش ادامه داشته باشد؟

– این موضوع به وزارت ورزش مربوط نمی شد. تشخیص صلاحیت فنی در این زمینه با فدراسیون بود. مهدی تاج خود در این زمینه به جمع بندی رسید. البته که وی اهل تعامل هم هست.

* اصلا چه عجله ای بود برای اینکه به این سرعت برای انتخاب جایگزین کی روش اقدام شود؟ فعلا که رویدادی در پیش نیست.

– به هر حال تیم ملی فوتبال برای همه مردم مهم است. سرنوشت این تیم برای آنها اهمیت دارد. صلاح دیده شد هرچه سریعتر برای سر و سامان دادن به اوضاع تیم ملی اقدام شود. درست است که تیم ملی نباید در رویدادی شرکت کند اما برای دوری از حواشی اینگونه تصمیم گرفته شد که در این زمینه هر چه زودتر تعیین تکلیف شود.

* در هر صورت مربیان بزرگی به عنوان گزینه مطرح شده اند؟ توافقی حاصل شود؟

– تاکید وزارت ورزش این بوده که نام کوچکتر از کی روش به عنوان سرمربی در کنار تیم ملی نباشد. مربی جدید باید هم طراز با وی یا بزرگتر از او باشد. البته جمع بندی نهایی با فدراسیون فوتبال است.

* با این گزینه های فرانسوی، پرتغالی و آلمانی مذاکراتی هم شده است؟

– با مدیر برنامه این مربیان ارتباط گرفته شده است. البته مذاکره با هریک از این مربیان در یک سطح انجام نشده است.