کشت خطی گندم در دیم‌زارهای مازندران

حرف آنلاین: استفاده بهینه از رطوبت خاک ،آسان شدن مبارزه و از بین بردن علف های هرز ، افزایش تولید و کاهش مصرف بذر از دیگر مزیت های ردیف کاری و یا همان کشت خطی است که به اعتقاد کارشناسان در صورتی که در مازندران فراگیر شود قادر به ایجاد تحول اساسی در کشاورزی استان […]

حرف آنلاین: استفاده بهینه از رطوبت خاک ،آسان شدن مبارزه و از بین بردن علف های هرز ، افزایش تولید و کاهش مصرف بذر از دیگر مزیت های ردیف کاری و یا همان کشت خطی است که به اعتقاد کارشناسان در صورتی که در مازندران فراگیر شود قادر به ایجاد تحول اساسی در کشاورزی استان است.

کارشناسان جهاد کشاورزی می گویند که نتایج تحقیقات این نهاد متولی کشاورزی نشان می دهد از میان روش های مختلفی که برای کشت دیم گندم در مناطقی کم آب وجود دارد ، بهره گیری از دستگاه عمق کار یا خطی بهترین شیوه کشت این محصول به شمار می رود ؛ روشی که به کارگیری آن حالا برای مازندران پرباران هم به خاطر تغییر شرایط اقلیمی ضروری شده است و مسوولان جهاد کشاورزی نیز در پی ترغیب کشاورزان به این روش کشت هستند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: امسال ۵۴ هزار و ۵۲۶ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت گندم رفته است که ۲۰ هزارو ۱۲۶ هکتار آن به صورت مکانیزه یا  همان روش خطی کشت شده است .  

خلیل حقیقی با بیان این که کشت گندم در سال جاری حدود ۵۵۰ هکتار بیشتر از سطح ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در مازندران است ، افزود: در حال حاضر ۲۶هزار و ۱۶۰هکتار گندم به صورت آبی و ۲۸هزار و ۳۹۶هکتار به صورت دیم کشت شده است. 

وی با توضیح این که استقبال کشاورزان به کشت مکانیزه به روش خطی هر ساله رو به افزایش است، بیان داشت: از آن جایی که حدود ۶۰ درصد کشت گندم در استان دیمزار است و خطر خشکسالی نیز مهم ترین دغدغه گندمکاران محسوب می شود ، با انجام روش کشت خطی یعنی با قرار گرفتن بذر در عمق مناسبی از خاک،خطر سبز نشدن آن به حداقل می رسد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به این که  امسال کشت خطی در دیمزارهای استان به هفت هزار و ۶۲۶هکتار و در کشت آبی به حدود ۱۲هزارو ۵۰۰هکتار رسیده است، گفت : تا کنون برای هر هکتار حدود ۲۰۰ کیلوگرم بذر گندم مصرف می شد ولی در روش کشت مکانیزه میزان مصرف بذر در هر هکتار با صرفه جویی ۵۰ کیلوگرمی به ۱۵۰ کیلو کاهش می یاید.

حقیقی یکنواختی سطح سبز مزرعه، پنجه زنی مناسب و همزمان رسی گیاه و افزایش تولید را از دیگر مزایای کشت مکانیزه خطی برشمرد و گفت:  الگو های مختلفی برای کشت گندم شامل کشت مسطح، دو و سه ردیف بر روی پشته در استان و کشور وجود دارد که با توجه به خشکسالی های اخیر در برخی مواقع کشاورزان برای آبیاری گندم در مراحل پایانی رشد با کم آبی مواجه می شوند./ منبع : ایرنا