حرف آنلاین روایت می‌کند:

کارخانه نساجی مازندران با قدمتی ۹۰ ساله + عکس

حرف آنلاین: کارخانجات نساجی مازندران در قائمشهر، از مراکز بزرگ تولیدی پارچه در قائم‌شهر با هدف ارائمه خدمات ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و غیره در سال ۱۳۰۷ احداث و در سال ۱۳۱۳ به بهره برداری رسید.

این شرکت با دارا بودن سه کارخانه نساجی باعنوان یکی از مهمترین شرکت.های نساجی خاورمیانه در دورانی که قائمشهر با نام قدیمی “شاهی” شناخته میشد، مطرح است.

۲۵ سال بعد واحد شماره دو به بهره‌برداری رسید که مربوط به بخش منسوجات پرده‌ای، ملحفه‌ای، پیراهنی و غیره بود، همچنین در سال ۱۳۵۶ واحد شماره سه آن باهدف تولید نخ و منسوجات نخی و مصنوعی افتتاح شد.

نساجی از صنایع قدیمی ایران است که امروزه صنعتی بسیار گسترده و پیچیده‌ داشته و یادگیری آن نیاز به گذراندن دوره‌های تخصصی دارد.

نمود مشکلات کارخانه نساجی از سال ۱۳۷۲

گذشت زمان و تغییر زمانه از کاهش کشت پنبه در مازندران گرفته تا فرسودگی ماشین‌آلات و سنگینی بوروکراسی ناشی از مالکیت دولتی باعث شد تا مشکلات کارخانه‌ نساجی از سال ۱۳۷۲ با واگذاری آن به بانک ملی آن هم با هدف حل معضلات ناشی از مالکیت دولتی نمود بیرونی پیدا کند.

روند فعالیت این کارخانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۳داز طریق تزریق میلیاردها تومان بایت پرداخت بیمه و حقوق معوقه کارگران و بازنشستگان رو به بهبود رفت ولی قرار بر این بود که پس از حل و فصل بخشی از مشکلات، به بخش خصوصی واگذار شود تا انگیزه سود و زیان بتواند رونق را به کارخانه برگرداند.

کارخانه نساجی 1

بخشی از مشکلات کارخانه نساجی در سال ۹۰ به کارخانه نساجی واگذار شد

اگر چه در دهه ۸۰ چند بار کارخانه به مزایده گذاشته شد و یک بار هم خریداری از کشور ترکیه تا پای معامله پیش آمد ولی به سرانجامی نرسید تا این که در دهه ۹۰ و پس از حل و فصل بخشی از مشکلات به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد که او هم نتوانست بار مشکلات کارخانه را کم کند.

پای شهرداری قائمشهر هم سال ۱۳۹۵ و پس از آن به میان آمد که کارشناسان اقتصادی اعم از مستقل و غیرمستقل بر این نکته تاکید کردند که برای احیای کارخانه نساجی باید مهم‌ترین سرمایه در اختیار آن یعنی زمین مرغوب به کار گرفته و فروخته شود.

شهرداری قائمشهر اگر چه کارخانه را به مالکیت خودش در آورد ولی نتوانست به تعهداتش برای انتقال کارخانه و استفاده از زمین کنونی پایبند بماند تا این که مصوبه شهریور ماه امسال راه را یک بار دیگر برای یک بازی دیگر به نام ‘ منافع مردم قائمشهر باز کرد تا این بار هم ثابت شود وقتی پای زمین مرغوب در بافت مرکزی شهر به میان می‌آید حتی مصوبه شورای شهر هم کارایی نخواهد داشت

لغو مزایده کارخانه نساجی توسط شورای شهر

شورای شهر قائمشهر با لغو مزایده کارخانه نساجی اگر چه زمین مرغوب آن را به رغم مصوبه اش نجات داد، ولی ظاهرا بر انباشت بدهی کارخانه اضافه کرد، بدهی.ای که در نهایت ضربه آن به ضعیف ترین حلقه کارخانه یعنی کارگران و بیمه آنان وارد شد.

این کارخانه بر اساس اعلام مدیران آن در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ سالانه دارای ۳ میلیارد تومان انباشت بدهی بود.

در اسفندماه سال ۱۳۹۹ آیت‌الله رئیسی به‌عنوان رئیس قوه قضائیه به مازندران سفر کرد و پس از دیدن شرایط آن، دستوری مبنی بر تعیین تکلیف مالکیت در هیأت‌ داوری داد.

همچنین وی در ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ در سفر استانی به‌عنوان رئیس جمهور بار دیگر برای تعیین تکلیف مالکیت این کارخانه دستور صادر کرده و تأکید کرد تا بانک ملی نسبت به این موضوع پیگیر شود.

بر این اساس در فروردین ماه سال‌جاری از سوی استاندار نامه‌ای تنظیم و به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شد تا فسخ قرارداد با بانک ملی انجام شود‌

کارخانه نساجی 2

اختصاص ۳۰ میلیارد تومان به کارخانه نساجی

طی سال‌های اخیر تفاهمنامه‌ای بین استانداری و ستاد اجرای فرمان امام(ره) منعقد شد که بر اساس آن مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از سوی این ستاد به منظور مشارکت در راه‌اندازی، بازسازی، نوسازی و نصب دستگاه‌های جدید اختصاص داده شد.

همچنین در این تفاهمنامه مقرر شد که مدیران کارخانه نیز در جهت مشارکت، بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان هزینه کنند که تزریق این اعتبارات باعث خروج این کارخانه از رکود شد.

در حال حاضر این کارخانه روزانه ۵/۴ تن نخ به طول ۶۰ هزار متر تولید می‌کند، همچنین شاهد پیشرفت‌های فیزیکی در خط رنگ‌ریزی هستیم که تست و آزمایش‌های لازمه انجام گرفته و این خط  نیز در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.

آماده‌سازی سوله‌های مستهلک و فروشگاه نساجی نیز طبق تفاهمنامه بزودی راه‌اندازی خواهد شد و در حال حاضر نیز ۴۳۰ کارگر به‌صورت مستقیم در این کارخانه مشغول فعالیت هستند.

 

مسیر و نقشه کارخانه نساجی مازندران در قائم شهر

عکس های کارخانه نساجی مازندران

 

بیشتر بخوانید ….

بازگشت نساجی مازندران به مدار تولید

مروری بر سرنوشت تلخ کارخانجات نساجی قائم شهر