واکسیناسیون بیش از ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار قطعه طیور در مازندران

سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران از آغاز اجرای طرح رایگان واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل از ۲۰ خرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت : در پایان این طرح ۲ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۳۶۴ قطعه طیور روستایی علیه این بیماری واکسینه شدند.
به گزارش حرف آنلاین ؛ حمزه آقاپورکاظمی سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران با اعلام اینکه طرح ملی واکسیناسیون رایگان هر ساله در کشور اجرا می‌شود گفت : مرحله هشتم اجرای این طرح در ۵۲۱ روستا و ۲۲ شهرستان استان مازندران برگزار گردید.
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان با اشاره به نقش طیور در اقتصاد خانوار روستایی و اشتغال پایدار روستا همچنین ضرورت حفظ و جلوگیری از تلفات آن اشاره و اظهار کرد : بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی تنفسی، گوارشی و عصبی است که طیور بومی و روستایی نقش یکی از مخازن مهم ویروس نیوکاسل را ایفا می کنند، به طوری که ویروس عامل بیماری می‌تواند در این پرندگان بدون بروز علائم بالینی حاد و ایجاد تلفات، چرخش کرده و انتقال یابد.
وی ادامه داد: واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت در طیور بومی و روستایی یک واکسن آشامیدنی بوده که به صورت رایگان در روستاها توزیع و عملیات واکسیناسیون انجام شد و طی آن ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۳۶۴ قطعه جهت بالا بردن سطح ایمنی واکسنه شدند تا ضمن پیشگیری از تحمیل خسارات اقتصادی به مالکین طیور بومی، خطر انتقال آلودگی از این مخازن به طیور صنعتی را که از راه‌های مختلف صورت می‌گیرد، به طور قابل توجهی کاهش دهد.
حمزه آقاپور کاظمی ضمن تاکید بر رعایت موارد بهداشتی خاطرنشان کرد: استفاده از واکسن مناسب از جمله موثرترین راه‌های پیشگیری از بیماری نیوکاسل برای پیشگیری ازبروز و شیوع این بیماری در بین جمعیت طیور استان است. وی به روستاییان توصیه نمود درصورت مشاهده هر گونه علائم بیماری در طیور بومی به درمانگاه های دامپزشکی مراجعه نمایند تا از انتقال بیماری در طیور بومی و صنعتی جلوگیری شود.