مازندران و یخبندان بی‌سابقه

حرف مازندران: مازندران سردترین شب زمستانی را با ثبت دمای حدود ۱۸ درجه زیر صفر در منطقه کوهستانی بلده نور و قندیل‌های آویزان در دیگر مناطق مرتفع به همراه یخ‌زدگی جوی‌های آب و سطح خیابان‌ها در مناطق ساحلی و جلگه‌ای به صبح رسانده است. دمای هوای جمعه شب در مازندران تقریبا در تمامی ایستگاه هواشناسی […]

حرف مازندران: مازندران سردترین شب زمستانی را با ثبت دمای حدود ۱۸ درجه زیر صفر در منطقه کوهستانی بلده نور و قندیل‌های آویزان در دیگر مناطق مرتفع به همراه یخ‌زدگی جوی‌های آب و سطح خیابان‌ها در مناطق ساحلی و جلگه‌ای به صبح رسانده است.

دمای هوای جمعه شب در مازندران تقریبا در تمامی ایستگاه هواشناسی به زیر صفر درجه رسیده و تنها جایی که دمای حداقلی صفر درجه داشت شهرهای چالوس و نوشهر بودند.

طبق گزارش دریافتی از ایستگاه های هواشناسی مازندران دمای هوا دیشب در سردترین زمان در مناطق کوهستانی مازندران بین منفی ۵ تا منفی ۱۷.۶ درجه بود. دمای هوای ۵.۱ درجه منفی مربوط به پل سفید در سوادکوه و منفی ۱۷.۶ درجه هم مربوط به بلده نور بود. دمای هوا در کجور نوشهر به ۱۶.۲ درجه زیر صف رسید که دومین نقطه سرد مازندران بود. رینه لاریجان و جاده هراز دمای هوای ۱۱.۴ درجه زیر صفر را پشت سر گذاشتند. دمای هوا در آلاشت سوادکوه به ۱۱.۲ درجه زیر صفر رسید. کیاسر ساری دمای  ۱۰.۴درجه زیر صفر را ثبت کرد و در سیاه بیشه و محور کندوان در چالوس هم دمای هوا به ۹.۶ درجه زیر صفر رسید.

داده های ایستگاه های هواشناسی نشان می دهد که در مناطق جلگه ای هم دمای هوا بین صفر تا ۳.۲ درجه زیر صفر بود . آمل و قراخیل قائمشهر با تحمل دمای ۳.۲ درجه زیر صفر سردترین مناطق جلگه ای بودند. گلوگاه در شرق مازندران با ۲.۷ و دشت ناز ساری با ۲.۲ درجه زیر صفر در ردیف بعدی سرتردین مناطق جلگه ای مازندران قرار گرفتند. دمای هوای شهر ساری هم دیشب در سردترین زمان به ۰.۹ درجه زیر صفر رسید.

بارش برف یک متری و تداوم یخبندان
همچنین داده‌های آماری ایستگاه‌های هواشناسی مازندران نشان می‌دهد که از عصر پنجشنبه تا صبح روز جمعه بارش برف در ارتفاعات کیاسر ساری به یک متر رسید که در سطح استان بیشترین میزان بود. پس از آن نیز بیشترین میزان بارش برف در یانه سر بهشهر و آلاشت سوادکوه به ۴۵ سانتی متر ثبت شده است.

بیشترین میزان بارش باران نیز طی این مدت با ۵۰ میلی متر در کیاسر ساری گزارش شده است و پس از آن نیز دشت ناز ساری ۴۸ و بورخانی سوادکوه با ۴۵ میلی متر قرار دارند.

هواشناسی مازندران شرایط جوی استان از امروز تا روز دوشنبه را صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دمای روزانه پیش‌بینی و اعلام کرد با تداوم شب های سرد و یخبندان، دمای هوا در برخی شهرهای ساحلی و جلگه ای تا چهار درجه سانتیگراد زیر صفر کاهش می یابد.

شرایط جوی مازندران از روز سه شنبه تا چهارشنبه نیز صاف تا نیمه ابری، گاهی با افزایش ابر و وزش باد پیش‌بینی شده است.
دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران امروز در گرمترین ساعت به ۱۱ درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته چهار درجه افزایش نشان می دهد./ایرنا