سرپرست شرکت گاز مازندران:

مازندران می‌تواند پایلوت صنعتی‌سازی کنتور گاز هوشمند باشد

حرف آنلاین: سرپرست شرکت گاز مازندران از اصرار شرکت گاز مازندران برای صنعتی‌سازی کنتور هوشمند BLE با قابلیت قرائت از راه دور خبر داد و گفت: چنانچه این فناوری توسط شرکت گاز مازندران در اختیار همه شرکت‌های تولید کننده کنتور کشور قرار بگیرد، زمان اجرای پروژه از ۵ سال به ۳ سال کاهش خواهد یافت.

قاسم مایلی رستمی در گفت‌وگو با حرف آنلاین، درباره علت پیشنهاد صنعتی‌سازی کنتور هوشمند BLE با قابلیت قرائت از راه دور در سطح کشور که اخیرا در نشست آمادگی شرکت ملی گاز در حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران مطرح کرد، گفت: قیمت تمام شده پایین کنتور BLE با حفظ تمامی قابلیت‌های هوشمندسازی از جمله؛ تصحیح‌کنندگی عدد حجم گاز عبوری، ثبت مصرف ساعتی و یا لحظه‌ای، غیرقابل دستکاری بودن، قرائت از راه دور، وجود امکان فنی و دانش نگهداری و تعمیرات در داخل کشور، جلوگیری از تنش‌های اجتماعی و سیاسی ناشی از تعدیل کامل نیروهای کنتورخوانی از علل اصرار شرکت گاز مازندران برای صنعتی‌سازی است.

 

وی افزود: وجود شرکت‌های ساخت، تعمیرات و کالیبراسیون کنتورهای دیافراگمی در مازندران از یک سو و از سوی دیگر وجود شرکت‌های دانش بنیان فراوان در حوزه ساخت بردها و تامین باتری‌های استاندارد و همچنین پشتیبانی از این کنتور، مازندران را به قطب تولید کنتورهای هوشمند BLE تبدیل خواهد کرد.

 

مایلی رستمی با بیان اینکه این پروژه هیچگونه نیازی به تامین ارز ندارد، عنوان کرد: کنتورهای مشغول به‌کار از محل نصب جداسازی شده، کالیبره و در نهایت به این سامانه مجهز میشود.

 

سرپرست شرکت گاز مازندران همچنین خاطرنشان کرد: بر این اساس قابلیت بالای عملیاتی شدن و همچنین هزینه تمام شده بسیار پایین که پیش بینی می‌شود برای تعداد بالا به ازا‌ هر کنتور یک میلیون تومان باشد، اجرای پروژه بروزرسانی ۲۰میلیون کنتور دیافراگمی و تجهیز آن‌ها به سامانه BLE ظرف حداکثر  ۵ سال صورت خواهد گرفت.

 

این مسئول تاکید کرد: چنانچه این فناوری توسط شرکت گاز مازندران در اختیار همه شرکت‌های تولید کننده کنتور  در کشور قرار بگیرد ، زمان اجرای پروژه از ۵ سال به ۳ سال کاهش خواهد یافت.