فرماندار آمل خبر داد :

قطعی نشدن دستور ” شوکاشور ” برای مکان جدید پسماندهای آمل

فرماندار ویژه شهرستان آمل در جدیدترین اظهارنظر خود درخصوص انتخاب مکان جدید دفن پسماندهای شهر آمل درمنطقه جنگلی "شوکاشور" به شهروندان این شهراطمینان داد، که انتخاب این مکان با نظر کارشناسان بوده، هنوز به طور دقیق این مکان رد یا تایید نشده، اما همزمان چند مکان دیگر نیز در دست بررسی ملاحظات زیست محیطی ومنابع طبیعی قرار دارد.

به گزارش حرف آنلاین ؛ ذات‌اله زارعی امروز در جمع خبرنگاران شهرستان آمل گفت: بعد از اعلام ضرب الاجل ۱۵ روزه رییس جمهور برای انتخاب و جانمایی محل جدید دفن پسماندهای شهر آمل به منظور اجرای همزمان پاک‌سازی و ایزوله محل دفن فعلی و عملیات اجرائی تکمیل طرح سد هراز، با نظر کارشناسان نهایتاً منطقه شوکاشور که پایین دست سدهراز در کیلومتر حدود۱۷ جاده هراز واقع شده انتخاب شد.

وی هم چنین از نحوه اطلاع رسانی در خصوص موضوع پسماند شهرآمل، هم چنین نوع تفسیرهایی که افراد از ضرب الاجل رییس جمهور داشتند و این که مکان جدید دفن پسماندهای شهرآمل درمنطقه ” شوکاشور” به شدت انتقاد کرد و افزود: متاسفانه بحث پسماند آمل بد جا افتاد و مقداری فضا را آن شکلی که باید مطرح شود، بیان نکردند؛ وگرنه خود پسماند یک ظرفیتی است که از وجود آن به عنوان طلای کثیف ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

فرماندارآمل با اشاره به سفر سال ۱۳۸۹ خود به همراه یک تیم از استانداری مازندران به شهراستانبول در کشور ترکیه برای موضوع پسماند زباله در این شهر، تصریح کرد: فرایند مدیریت پسماند دراین شهر، دقیقا در دل جنگل انبوه از درخت، مدیریت پسماند، بازیافت و زباله سوزی بدون کمترین آسیب به محیط زیست و نفوذ شیرانه به اطراف درحال انجام بود.

زارعی اضافه کرد: در بازدیدی چند ساعته که از این مکان داشتیم، محیط مکان مدیریت پسماند و حتی اطراف آن تا فاصله‌های زیاد، کاملا شیک به دور از بوی تعفن و زباله بود و شیرابه‌های آن در چند مرحله تصفیه می‌شد و در آخرین مرحله تبدیل به آب قابل استفاده در بخش کشاورزی بود.

وی، با بیان اینکه متاسفانه اینگونه تصور شد که محل دیگری همانند کوه زباله منطقه عمارت، درمنطقه جدید شوکاشور ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: مطابق برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته برای مدیریت پسماند شهرآمل از به‌روزترین و مدرن‌ترین دستگاه زباله سوز که منطبق با محیط زیست در هر مکانی باشد، ایجاد خواهد شد و با الگوگیری از نمونه‌های ترکیه که در دل جنگل با یک مدیریت خیلی خوب بدون کمترین چالش اجرایی خواهد شد.

فرماندار آمل در پاسخ به این پرسش که مردم درقبال کم کاری مسئولان گذشته درخصوص به نتیجه نرسیدن مدیریت پسماند آمل، نسبت به قول‌ها و وعده‌های جدید بی‌اعتماد شدند، پاسخ داد: بی اعتمادی مردم نسبت به عملکرد برخی مسوولان در موضوع زباله، متاسفانه در بعضی از جاها به خاطر اینکه بد عمل کردند، باعث شد که مردم، آن را به همه تعمیم بدهند.

اراده دولت سیزدهم برای حل مشکل پسماند آمل

زارعی در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۷ به نوعی با موضوع اقدامات دولت‌ها در حوزه پسماند آشنایی داریم و از نزدیک در جریان پیگیری‌ها در امر موضوع پسماند بودم، اضافه کرد: به جرات اعلام می‌کنم، هیچ دولتی به اندازه دولت سیزدهم به طور جدی در موضوع مدیریت پسماند ورود نکرده است و اکنون هم این دولت برای برطرف کردن مشکل زباله و مدیریت پسماند آمل به طور جدی دارد عمل شد.

وی با یادآوری مسوولیت‌های مدیریت شهری در امر پسماند  و مدیریت زباله بر اساس قانون در روستاها برعهده دهیاران و در شهرها برعهده شهرداری است، تصریح کرد: دولت برای کمک به مشکل چند سال زباله ومدیریت پسماند آمل به میدان آمده و حتی اعضای شورای شهر و شهردار هم در بررسی میدانی که ما داشتیم همراه و پای کار بودند .

فرماندارآمل ادامه داد:  دولت سیزدهم با ورود به معضل زباله و مدیریت پسماند آمل، ضرب الاجل ۱۵ روزه برای جانمایی و انتخاب مکان جدید پسماند زباله‌های آمل تعیین کرد که یک کار کارشناسی است که از قبل چندین جلسه آن برگزار و نتایجی هم به همراه داشت.

اختصاص ۱۶ میلیون یورواز سوی دولت برای مدیریت پسماند آمل

زارعی همچنین از اختصاص ۱۶ میلیون یورو اعتبار از سوی دولت برای مدیریت پسماند شهرآمل خبرداد و گفت: از سوی معاونت علمی فناوری رییس جمهور نیز برای انتخاب پیمانکار فراخوان داده و ۱۴ پیمانکار در این فراخوان شرکت کردند و در مرحله انتخاب پیمانکار است.

وی با بیان اینکه تکنولوژی جدیدی که برای ساخت کارخانه زباله سوزشهرستان آمل انتخاب شده، برای نخستین بار در کشور و از بهترین تکنولوژی خواهد بود، گفت: براساس نظر کارشناسان و برآوردها  حدود ۷۰ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز است که در گام نخست دولت ۱۶میلیون یورو اعتبار اولیه را تامین کرده و حدود ۴۰ میلیون یورو هم توسط سرمایه گذار باید به عنوان آورده سرمایه گذاری اختصاص یابد.

زارعی اضافه کرد: از زمان شروع کار ساخت کارخانه زباله سوز تا بهره برداری آن اگر مطابق برنامه ریزی‌ها و تامین اعتبار پیش برود، حداقل سه سال زمان خواهد برد و تا آن موقع باید یک مکان موقت برای دپوی زباله در سطح شهرستان انتخاب شود.

وی افزود: به همین خاطر رئیس جمهوری، ضرب الاجل ۱۵ روزه برای مدیریت پسماند آمل و انتخاب مکان جدید را مطرح کردند و درسطح شهرستان همه باید تلاش کنیم از این ظرفیتی که در کشور برای آمل فراهم شده، استفاده شود و در طی این مدت کارشناسان استانی و شهرستانی چند نقطه را بررسی کردند.

وی یادآور شد: برخی از مکان‌های پیشنهادی برای مدیریت پسماند آمل، به لحاظ مسیرهای دسترسی و کوهستانی از جمله “پاساکش” مسیر صعب العبوری بود که گزینه مناسبی نبود و انتقال امکانات زیرساختی هم ممکن نیست.

فرماندار آمل در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا گزینه “منال ” در حدفاصل بین شهرستان‌های آمل و نور واقع شده و درگذشته طی نامه نگاری هایی که اسناد آنها موجود است، از قبل مطرح بوده و به یکباره از جمع گزینه‌ها حذف شد، پاسخ داد: منطقه منال، گزینه مناسب وخوبی هست، اما در حوزه تقسیماتی شهرستان آمل نیست و ما نمی‌توانیم خارج از حوزه جغرافیایی آمل ورود داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، در یک هفته گذشته جانمایی محل دفن پسماندهای شهر آمل در منطقه جنگلی ” شوکاشور” در کیلومتر حدود ۱۷ جاده هراز باعث گلایه‌های شدید، تجمع‌های مردمی و واکنش‌های زیادی در این شهرستان شده بود.

رئیس‌جمهور روز چهارم آبان در چهارمین نشست ویژه رفع موانع تولید اعلام کرده بود، ظرف ۱۵ روز آینده جانمایی جدید محل دفن پسماندهای شهر آمل انجام شود و وزارت نیرو همزمان کار پاک‌سازی و ایزوله محل دفن فعلی و عملیات اجرائی تکمیل طرح سد هراز را آغاز کند.

در روزهای منتهی به پایان مهلت اعلام شده ازسوی رییس جمهوری وتکاپوی مدیران شهرستانی واستانی برای معرفی مکان جدید دفن پسماندهای شهرآمل، چند گزینه پیشنهادی از جمله ” منطقه جنگلی شوکاشور” در کیلومتر حدود ۱۷ جاده هراز از سوی مدیران ارشد شهرستان آمل مطرح شد.

مطرح شدن این مکان به عنوان محل جدید دفن پسماندهای شهرآمل، که در یک منطقه و انبوه جنگلی واقع شده، مخالف‌ها و واکنش‌های زیادی از سوی گروه‌های مردمی، شهروندان آملی، قهرمانان ورزشی، هنری و نهادهای رسمی این شهرستان را به همراه داشت.