ردپای معدنکاران ارز مجازی در مازندران

این روزها استخراج ارز های مجازی در کشورمان با توجه به حاشیه سود بالای آن و نرخ ارزان برق به‌خصوص در بخش کشاورزی و دامداری، پای بسیاری از جوانان را به این مناطق برای استخراج هرچه بیشتر ارزهای دیجیتال و کسب سودهای سرشار بازکرده است اما این موضوع تنها به جوانان ایرانی ختم نشده و […]

این روزها استخراج ارز های مجازی در کشورمان با توجه به حاشیه سود بالای آن و نرخ ارزان برق به‌خصوص در بخش کشاورزی و دامداری، پای بسیاری از جوانان را به این مناطق برای استخراج هرچه بیشتر ارزهای دیجیتال و کسب سودهای سرشار بازکرده است اما این موضوع تنها به جوانان ایرانی ختم نشده و شنیده‌های پراکنده بیانگر آن است که حتی از سایر کشورها به دلیل ارزانی قیمت برق در ایران به اینجا آمده تا به قولی از این نمد کلاهی برای خود درست کنند.

روند فزاینده استخراج ارز دیجیتال به‌گونه‌ای شده است که برخی حتی برای برخورداری از این منبع سود سرشار به مساجد روی آورده‌اند تا از برق مجانی آن استفاده کنند اما این موضوع تا کی ادامه خواهد یافت؟

بیت کویین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin)، یک ارز و پول دیجیتال و همچنین یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه است. چیزی که بیت کوین را از دیگر پول‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به‌تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچ‌کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، مؤسسه، نهاد یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت کوین به دست تمام کاربران آن است.

در سال ۲۰۰۸، درست کمی پس از بحران اقتصادی بزرگ آن زمان، یک مفهوم جدید از پول و دارایی به نام بیت کوین ارائه شد که به عقیده بسیاری از اقتصاددانان می‌تواند آینده اقتصاد جهان را متحول کند و یا حداقل شروع‌کننده این جریان باشد که مخالفان زیادی را نیز به همراه داشت.

موضوع بیت کوین همراه با تمام کشورهای دیگر در ایران نیز علاقه‌مندان و منتقدانی را به همراه داشت و از نظر دولت به عنوان پولی غیر قابل اعتماد و غیر مجاز نامیده شد.

باوجوداینکه برای مدت زیادی موضوع ارز دیجیتال یا بیت کوین از خاطره‌ها دور شده بود، این روزها بار دیگر به شکل و موضوع متفاوت نقل محافل مردم کشور از جمله مردم مازندران شده است. در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی عکس‌ها و تصاویری از استخراج یا به‌اصطلاح رایج ماینینگ بیت کوین در برخی مناطق کشور دست به دست می‌شود که با موضوع استفاده از برق یارانه‌ای و یا رایگان به دست کاربران شبکه‌های مجازی می‌رسد.

با توجه به اینکه دستگاه استخراج بیت کوین با مصرف برق بالایی فعالیت می‌کند، عمده این تصاویر فیلم‌ها از مساجد و یا بخش‌های کشاورزی است که به صورت رایگان و یارانه‌ای از انرژی برق مصرف می‌کنند.

استان مازندران نیز به دلیل دارا بودن بیشترین مصرف‌کنندگان برق یارانه‌ای و رایگان که به واسطه کشاورزی بودن و صنعتی بودن و همچنین تعداد بالای بقاء متبرکه و مساجد، همواره یکی از بیشترین مراکز جلب توجه استخراج‌کنندگان بیت کوین بوده است.

مازندران دارای ۲ شرکت توزیع برق است که شرکت توزیع برق منطقه ساری یک‌میلیون و ۳۸۴ هزار و ۷۲۶ مشترک دارد که از این تعداد ۷۶ درصد مشترکان خانگی، ۴.۹ درصد عمومی، ۵.۱ کشاورزی و هفت‌دهم درصد هم مشترکان صنعتی هستند.

بر اساس نرخ جدید مصرف برق، مصرف هر کیلووات ساعت برق کشاورزی ۱۴۱ ریال، عمومی ۲۴۷ ریال و صنعت ۶۴۸ ریال محاسبه می‌شود که از بهای مصرفی ثابتی پیروی می‌کنند.

این در حالی است که مشترکین خانگی از بهای مصرفی پلکانی برخوردار هستند که در پله اول به ازای هر کیلووات ساعت ۵۲۴ ریال و در پله آخر به عنوان مشترک پر مصرف ۲ هزار و ۲۷۱ کیلووات ساعت محاسبه می‌شود.

همچنین مصرف برق تجاری نیز به صورت پلکانی محاسبه‌شده و در پله اول ۲ هزار و ۹۷ ریال و در پله آخر ۲ هزار و ۸۵۹ ریال برای هی کیلووات باید بپردازند.

ساخت ارز مجازی این بار در مازندران

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران اعلام کرد که برای جلوگیری سوء استفاده از برق یارانه‌ای یا رایگان جهت استخراج ارز دیجیتال، تمامی نمودار مصرف مشترکین برق استان بازرسی می‌شود.

رضا غفاری به ایرنا گفت که تاکنون گزارش‌هایی در باره استخراج بیت کوین در سه نقطه استان دریافت کردیم که پس از بازرسی هیچ مستندی که نشانگر وجود دستگاههای استخراج‌کننده باشد، وجود نداشت.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل بالادستی، از این پس تمام نمودارهای مصرفی مشترکین برای جلوگیری از سو استفاده از برق یارانه‌ای در جهت استخراج بیت کوین به صورت مستمر بازرسی خواهد شد.

غفاری توضیح داد: بازرسی نمودار مصرف مشترکین به معنای بازرسی خانگی و میدانی صرف نیست و با توجه به پر مصرف بودن دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، در صورت مشاهده هر گونه تغییر غیر معمول، این موضوع مورد توجه جدی قرار می‌گیرد ضمن این که اگر گزارش مردمی از مکان و مشترک خاصی هم دراین‌باره دریافت کنیم، به صورت میدانی بازرسی انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران هشدار داد: در صورت مشاهده استخراج بیست کوین در هر نوع از مشترکین برق، تمامی مصرف برق مشترک از زمان تغییر نمودار مصرف به صورت نرخ آزاد تجاری محاسبه خواهد شد و پس‌ازآن هم سهمیه یارانه‌ای مشترک از بین خواهد رفت.