برق جان ۳۶ مازندرانی را طی ۹ ماهه امسال گرفت

حرف آنلاین: ر ۹ ماهه امسال ۳۶ نفر به دلیل برق‌گرفتگی در استان جان خود را از دست دادند،‌ این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد کاهش داشت. از کل موارد برق‌گرفتگی طی نه ماهه امسال ۳۲ نفر مرد و ۴ نفر زن هستند. بر اساس این گزارش مرداد ماه با […]

حرف آنلاین: ر ۹ ماهه امسال ۳۶ نفر به دلیل برق‌گرفتگی در استان جان خود را از دست دادند،‌ این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد کاهش داشت.

از کل موارد برق‌گرفتگی طی نه ماهه امسال ۳۲ نفر مرد و ۴ نفر زن هستند.

بر اساس این گزارش مرداد ماه با ۱۰ ، شهریور با ۷ و تیر با ۵ فوتی بیشترین ماه هایی بود که در آن حادثه به ثبت رسید.

یادآور می شود در سال گذشته(نود ونه) ۴۷ نفر (۴۵ مرد و ما بقی زن) در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست دادند.

به منظور پیش‌گیری از برق‌گرفتگی به نکات زیر توجه کنیم:
بررسی های انجام شده در سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که اغلب این حوادث به دلیل عدم آشنایی با اصول پیشگیری از وقوع برق گرفتگی و اصل کلی برق گرفتگی، یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین رخ می دهد.

فیوزها، چه اتوماتیک چه غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی کند و جریان برق بسیار اندکی ـ در حد ۱۰۰ میلی آمپر ـ در صورت عبور از بدن ما، با از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان می شود، در حالی که فیوزها با جریان ده ها و حتی صدها برابر این میزان هم از کار نمی افتند. به خاطر داشته باشیم فیوزها با قطع جریان برق از وقوع خرابی در سیم کشی و آتش سوزی پیشگیری می کنند و نمی توانند از برق گرفتگی و مرگ ناشی از آن جلوگیری کنند.

از سویی سیم اتصال به زمین در پیشگیری از برق گرفتگی نقش موثری دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی منازل (سیم اتصال به زمین) بسیار مهم بوده و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می کند.

برق گرفتگی در محیط های مرطوب بسیار محتمل تر از محیط های خشک است. مقاومت دست خشک انسان در مقابل برق، هزاران برابر بیشتر از پوست خیس و مرطوب است و لذا خشک نگه داشتن پوست دست و مراقبت جهت اجتناب از هر گونه تماس با وسایل هادی جریان برق به پیشگیری از بروز این حوادث کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشیم در صورتی که با برق سر و کار داریم از کفش های با عایق خشک استفاده کنیم و مراقب باشیم هیچ قسمتی از بدن ما به طور مستقیم با زمین تماس پیدا نکند./روابط عمومی