آینده روشن گردشگری

اسحق پاک نیا: ظرفیت‌های ویژه و بالای گردشگری در مازندران این امکان را به برنامه‌های توسعه‌ای استان می‌دهد که بتواند در لیست این برنامه‌ها بگنجد. باوجود همه این ظرفیت‌ها، گردشگری در مازندران هنوز سنتی است و به بهانه گردشگری برخی زیرساخت‌های طبیعی استان نیز در معرض تهدید قرار می‌گیرند. بااین‌وجود نیز هنوز تا رسیدن به […]

اسحق پاک نیا: ظرفیت‌های ویژه و بالای گردشگری در مازندران این امکان را به برنامه‌های توسعه‌ای استان می‌دهد که بتواند در لیست این برنامه‌ها بگنجد. باوجود همه این ظرفیت‌ها، گردشگری در مازندران هنوز سنتی است و به بهانه گردشگری برخی زیرساخت‌های طبیعی استان نیز در معرض تهدید قرار می‌گیرند. بااین‌وجود نیز هنوز تا رسیدن به ظرفیت‌های ناشناخته گردشگری در مازندران و منظم شدن روند حمایت از توسعه گردشگری در استان راه طولانی وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابیان اینکه این سازمان فرابخشی اداره می‌شود و باید هماهنگی میان دستگاه‌ها را انجام دهد، گفت: اگر بخواهیم دقیق نگاه کنیم گردشگری یکی از مزیت‌های کشور است که درگذشته به آن زیاد پرداخته‌نشده و هنوز هم به جایگاه خود نرسیده است.

دکتر علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری،  در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مازندران و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این استان گفت: نفت و گاز، معادن و گردشگری سه مزیت بزرگ کشور هستند. حوزه گردشگری با حداقل توجه سرمایه‌گذاری قابلیت ارتقا دارد تا  با رقبای منطقه‌ای برابری کنیم. در گردشگری موضوع تکنولوژی و تحریم نظیر نفت وجود ندارد و می‌تواند اقتصادی نوظهور برای کشور باشد. رئیس‌جمهوری نیز به این حوزه توجه ویژه‌ای دارد و با عمده درخواست‌های سازمان موافقت کرده است.

او افزود: در سال گذشته تعداد گردشگران خارجی ما از 4/7میلیون نفر به 7/8میلیون نفر رسید و در گردشگری داخلی نیز سفرهای بسیاری اتفاق می‌افتد و در سبد خانوار قرارگرفته است. در سال گذشته 11/7میلیارد دلار معادل 3 درصد سهم گردشگری از تولید ناخالص ملی کشور بوده و تلاش می‌کنیم تا این سهم را افزایش دهیم تا به رقبای همسایه نظیر ترکیه با سهم 4/7درصدی برسیم که برای این مهم به 21میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید نیاز داریم.

دکتر مونسان بابیان این‌که شاهد استقبال از سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری هستیم و سرمایه‌گذاران آینده خوبی را پیش‌بینی می‌کنند، گفت: ۱۸۰هزار میلیارد تومان پروژه در کشور در حوزه گردشگری در حال اجراست. سال گذشته 220هزار شغل در حوزه گردشگری ایجادشده است و یکی از دستگاه‌های پیشرو بودیم. اشتغال برای دولت و نظام بسیار مهم است و بخش گردشگری در اشتغال‌زایی موفق عمل کرده است.

او ادامه داد: این قابلیت وجود دارد که مازندران از مزایای گردشگری بیشتر استفاده کند. در این استان شش هتل پنج‌ستاره در حال ساخت است که قبل از دولت یازدهم فقط یک هتل پنج‌ستاره وجود داشت. درمجموع 54 هتل در سطوح مختلف کیفی در این استان در حال ساخت است که آینده خوبی را برای مازندران نوید می‌دهد. همه دستگاه‌ها باید کمک کنند و خود را مرتبط بدانند که برای مازندران خدا موهبت‌های بسیاری را قرار داده که می‌توان از آن‌ها بهینه استفاده کرد.

معاون رئیس‌جمهوری بابیان اینکه 2هزار پروژه نیز در حوزه میراث‌فرهنگی در کشور در حال انجام است، خاطرنشان کرد: کل کشور ظرفیت زیادی در این خصوص دارد و تأمین بودجه آن بسیار سخت است.

او افزود: تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو با دستور رئیس‌جمهوری منعقد شد تا اقدامات گردشگری در سدها و آب‌بندها اجرایی شود و دستورالعمل آن تهیه‌شده و وزیر نیرو آن را به‌زودی ابلاغ می‌کند.

دکتر مونسان بابیان این‌که با ارتقای خانه مسافرها به‌ویژه در مازندران موافق نیستیم، در خصوص اقامتگاه‌های دولتی نیز گفت: طبق قانون داشتن اقامتگاه‌ برای بخش دولتی ممنوع است و خوشبختانه سازمان بازرسی نیز به این موضوع ورود پیداکرده است. این اقامتگاه‌ها با هتل‌ها رقابت می‌کنند و موجب تضعیف هتل‌ها می‌شوند. رئیس‌جمهوری نیز تأکید ویژه‌ای در واگذاری این اماکن دارد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با اشاره به این‌که قصد داریم از باغ 33هکتاری رامسر صیانت کنیم، گفت: این باغ باید برای نسل‌های آینده بماند، آمادگی داریم تا بر اساس طرح مشخص و موجود، شهرداری رامسر فعالیت خود را شروع کند؛ اما ساختمان موجود باید تبدیل به فضای موزه‌ای یا فرهنگسرا شود. فرودگاه رامسر نیز سال‌هاست دچار مشکلات است و اگر طول باند آن افزایش یابد موجب توسعه گردشگری خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: در خصوص جنگل دالخانی نیز امسال زیرساخت‌ها تأمین خواهد شد و در مورد قلعه تاریخی مارکوه دستور رسیدگی صادر خواهد شد تا مردم بهتر از این مواریث طبیعی و تاریخی استفاده کنند.

*بسیاری از پروژه‌ها ظرفیت داشتن پیوست گردشگری را دارد

احمد حسین‌زادگان، استاندار مازندران نیز در این نشست بابیان این‌که خیلی از پروژه‌ها می‌تواند پیوست گردشگری داشته باشد، گفت: مازندران می‌تواند در حوزه‌های مختلف گردشگری سرآمد کشور باشد.

او بابیان این‌که با همکاری دستگاه‌های اجرایی، روستاهای بکر با بافت باارزش شناسایی‌شده‌اند که ظرفیت‌های ویژه‌ای در بوم‌گردی دارند، ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا با حفظ سنت‌ها و توجه به ساخت‌و‌سازها از سوی بنیاد مسکن، بافت روستاها را حفظ کنیم.

حسین‌زادگان ادامه داد: درخصوص سامان‌دهی و طرح‌های گردشگری دریایی و ساخت اسکله‌های گردشگری برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را شروع کردیم اما تاکنون استفاده مطلوبی از ظرفیت گردشگری دریایی نشده است، دائماً درگیر حواشی هستیم و این حواشی مانع توسعه شده است.

به گفته او، در ساخت اسکله‌های گردشگری بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در تلاش هستیم تا استعلام و مجوز 17 دستگاه را کامل در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهیم تا سرمایه‌گذاران دچار بروکراسی اداری نشوند.

استاندار مازندران به پیگیری در خصوص کشتی گردشگری نیز اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه‌گذار استانی آمادگی تأمین و راه‌اندازی کشتی گردشگری را دارد و در نشست با معاون اول رئیس‌جمهوری در این خصوص قول‌هایی گرفتیم تا موانع دستگاه‌های اجرایی رفع شود.

استاندار مازندران درباره گردشگری در میانکاله نیز گفت: محیط‌زیست مشکل واگذاری دارد، اما طرحی داریم که امکان اجرای طرح‌های گردشگری بدون آسیب رسیدن به محیط‌زیست وجود داشته باشد.

او درخصوص میزبانی اجلاس رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو در رامسر نیز گفت: تلاش می‌کنیم تا با استفاده از ظرفیت رسانه‌های اکو، گردشگری مازندران را با محوریت رامسر به کشورهای منطقه معرفی کنیم.

استاندار مازندران به مجتمع‌های دولتی گردشگری به‌عنوان چالش توسعه گردشگری عنوان کرد و گفت: در برنامه چهارم آمده است که این مجتمع‌ها به بخش خصوصی واگذار شود اما شاهد مقاومت دستگاه‌های دولتی هستیم. اراضی مختلفی توسط این دستگاه‌ها اشغال‌شده و نیازمند این است که در سطح ملی این موضوع پیگیری شود تا این ظرفیت‌های گردشگری در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد. آزادسازی سواحل نیز در همین راستاست چون مردم نباید این احساس داشته باشند که به ساحل دسترسی ندارند.

*ظرفیت‌های استان مازندران در ثبت‌های جهانی

سیف‌الله فرزانه مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه کاوش جنت رودبار رامسر قدمت 3هزارساله رامسر را مشخص کرد، گفت: نیازمند اعتبارات ملی هستیم تا از ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی استان بهره‌مند شویم.

فرزانه با اشاره به این‌که از 12 لکه ثبت جهانی شش لکه برای استان است و این ظرفیت بزرگی برای توسعه گردشگری استان است، تصریح کرد: غار اسپهبد خورشید سوادکوه، باغ عباس‌آباد، باغ 33هکتاری رامسر ظرفیت ثبت جهانی را دارند.

فرزانه ادامه داد: عرصه‌های منابع طبیعی بدون در نظر گرفتن نظر سازمان به طرح‌های گردشگری واگذار می‌شود که سازمان گردشگری باید پاسخگو باشد و انتظار داریم که نظر سازمان نیز اخذ شود.

او بابیان این‌که صنایع‌دستی مظلوم واقع‌شده است، خاطرنشان کرد: حتی چوب‌های افتاده و قاچاق هم تحویل هنرمندان صنایع‌دستی نمی‌شود و امکان تولید ندارند، امیدوارم در این خصوص تدابیری اندیشیده شود.

افتتاح 43 اقامتگاه بومگردی

رئیس سازمان گردشگری کشور در دومین روز از سفر خود هم‌زمان 43 اقامتگاه بومگردی در مازندران را با حضور در منطقه سه هزار تنکابن افتتاح کرد. سیف اله فرزانه مدیرکل  گردشگری مازندران بابیان اینکه باید از ظرفیت‌های گردشگری تنکابن باید بیشتر استفاده شود، گفت:  160 اقامتگاه بومگردی داریم و 221 موافقت اولیه صادرشده و حدود 500 درخواست صدور مجوز داریم . مونسان در ادامه از دهکده سفال دارای مهر اصالت یونسکو در شهرستان تنکابن نیز بازدید کرد.

قدمت سفالگری در این روستا به حدود یک قرن برمی‌گردد. حدود 8 کارگاه سفالگری در این روستا فعال است و 80 نفر نیز مشغول به کار هستند.  این دهکده سفالگری دارای ارزش صادراتی محصولات است و مورد استقبال گردشگران خارجی هست.  بازدید از کاخ چاخوران چالوس و افتتاح مرکز تفریحی و سرگرمی سیمرغ در شهرستان محمودآباد از برنامه‌های دیگر سفر رئیس سازمان گردشگری به مازندران بود.