درمان تخصصی کودکان در دست‌انداز کمبود دارو؛

آموکسی‌کلاو نایاب شد

حرف آنلاین: پس از شیوع کرونا فعالان حوزه درمان چالش‌های فراوانی را تجربه کرده و پشت سر گذاشتند، این روزها که نوید کاهش تعداد ابتلا به این ویروس در کشور داده شده، بحث کمبود دارو از قبیل آموکسی‌کلاو مطرح شده است.

از طرفی گرانی‌های اخیر همه چیز را تحت تاثیر قرار داده است، افزایش قیمت داروها نیز از جمله این تغییرات بوده است، اما به‌دلیل اهمیت آن در زندگی همیشه جزو کالاهای اساسی و ثابت در سبد خانوار محسوب می‌شود، تا جایی که در هر خانه‌ای یک یا چند داروی اساسی همچون قرص‌های مسکن، آنتی بیوتیک و غیره یافت می‌شود، با این حال بیماران بدحال به مراکز درمانی و مطب‌ها مراجعه می‌کنند‌.

این روزها اگر سری به داروخانه‌های مازندران بزنیم و سراغ سوسپانسیون کو آموکسی را بگیریم با پاسخ “موجود نیست” مواجه می‌شویم، این در حالی است که مشتقات دیگر از خانواده این آنتی بیوتیک در دسترس قرار دارد.

آموکسی‌کلاو کمیاب نه بلکه نایاب شده

دکتر رضا شمشیربند در این باره به حرف مازندران می‌گوید: شربت آموکسی کلاو داروی اولیه و پایه در درمان عفونت‌هایی در کودکان از قبیل گوش، گلو و غیره است و جایگزین آنچنانی هم ندارد، به.نوعی انتخاب اول ما برای درمان بیماران بدحال است اما حدود یک ماه است که در داروخانه‌ها موجود نیست.

این متخصص اطفال و کودکان در ساری یادآور می‌شود: اگر این دارو در هفته‌های گذشته در برخی داروخانه‌ها یافت می‌شد الان دیگر نیست یعنی نایاب شده است، ما هم مجبور به جایگزینی قرص به جای آن شدیم که عموما مشکلاتی از قبیل عدم تمایل به خوردن، تهوع و غیره را در پی دارد.

وی با بیان اینکه نایاب شدن این دارو جای سوال دارد چرا که این دارو باوجود اینکه برای بیماران خاص نیست و همچنین تکنولوژی پیچیده ای ندارد، تاکید کرد: علتش شاید بی‌توجهی باشد یا پیش زمینه‌ای برای گرانی باشد.

شمشیربند همچنین گفت: نبود این دارو معضلی در حوزه درمان کودکان است و اینکه حتی خبری از عرضه قطره چکانی دارو همچون گذشته نیست جای تعجب دارد.

آموکسی سیلین موجود است

همچنین روابط عمومی یک شرکت داروسازی در مرکز استان مازندران، با بیان اینکه در شرکت ما شربت آموکسی کلاو تولید نمی‌شود، اظهار می‌کند: تولید آنتی بیوتیک‌هایی همچون کپسول آموکسی سیلین در شرکت ما انجام می‌شد و همچنان ادامه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر ماجرا از معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران جویا شدیم.

کمبود آموکسی کلاو، بحثی کشوری است

ابراهیمی صالحی فر دراین باره در گفت‌وگو با حرف مازندران با بیان اینکه شربت آموکسی کلاو ترکیبی از آموکسی سیلین و کلاولانیک اسید است، تاکید میکند: در حال حاضر با کمبود عنصر کلاولانیک اسید در کشور مواجه هستیم.

وی با اشاره به محدود بودن این دارو در کشور در طول یک ماه گذشته، عنوان می‌کند: لازم است بگوییم که طبق تعریفی که ما از کمبود دارویی این است که دارو قابلیت جایگزینی نداشته است در صورتی که در این مورد برای بزرگسالان میتواند از اشکال دارویی دیگر استفاده کرد.

صالحی فر ادامه می‌دهد: همواره شاهد چالش‌هایی در حوزه آنتی‌بیوتیک هستیم، اما با پیگیری مشکلات مرتفع خواهد شد، به این دلیل که بخشی از مواد اولیه برای تولید آموکسی کلاو وارداتی، پیگیری‌ها برای تامین آن در حال انجام است.

گفتنی است؛ آموکسی کلاو در کودکان برای درمان؛ عفونت سینوسی و گوش میانی، عفونت‌های تنفسی ریه یا گلو، عفونت ادراری، عفونت بافت نرم و پوست، عفونت دندانی و عفونت مفصلی و استخوانی به کار می‌رود.

این دارو فقط با نسخه پزشک فروخته می‌شود و معمولا به شکل قرص یا شربت در دسترس قرار می‌گیرد، همچنین از نوع آمپول و تزریقی آن نیز در بیمارستان استفاده می‌شود.

به گزارش حرف؛ به نظر میرسد طی روزهای گذشته ترس از کمبود دارو موجب فروش و اتمام موجودی آموکسی کلاو در داروخانه‌های مازندران شد در کشور هم به‌صورت محدود یافت شده و در حال اتمام است و مردم تا زمان پیگیری و حل مشکل تولید این آنتی بیوتیک باید منتظر بمانند، از این جهت فوریت در پیگیری توسط مسئولان امر ضرورت دارد.