آمار  پزشکی قانونی مازندران از درگیری در سال ۱۴۰۱

مدير كل پزشكي قانوني مازندران گفت: براساس معاینات انجام شده نزاع در طی شش ماه سالجاری در استان حدود  11 درصد کاهش یافته است.

به گزارش حرف آنلاین،  آمار منتشر شده پزشکی  قانونی مازندران نشان می‌دهد که حدود ۴۰درصد نزاع و درگیری‌های استان مربوط زنان مازندران است.

در شش ماهه نخست ۱۴۰۱، حدود ۱۰هزار درگیری و نزاع در پزشکی قانونی مازندران به ثبت رسیده که سهم زنان مازندران حدود ۳۴۰۰ پرونده است. مردان نیز حدود ۶۶۰۰ نزاع و درگیری داشتند.

بیشترین نزاع به ترتیب مربوط به شهرهای ساری و میاندرود با عدد ۹۶۹ ، بابل با عدد ۸۲۵  و نوشهر ، چالوس با عدد  ۷۳۲نفر است. کمترین  نزاع نیز در شهرستان فریدونکنار با عدد ۹۶ نفر ثبت شده است.

براساس اعلام پزشکی قانونی مازندران ، در شهریور ماه ۱۴۰۱ بیشترین پرونده نزاع و درگیری به این نهاد قضایی جهت رسیدگی ارجاع شده است.

در شهریور با ۱۸۲۸ مورد، مرداد با ۱۷۸۷ و خرداد با ۱۷۷۸ به ترتیب بیشترین نزاع گزارش شده است.  در اردیبهشت ماه با ۱۵۱۷ کمترین مورد نزاع در استان صورت گرفته است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران بیشترین دلیل مراجعه افراد به مراکز پزشکی قانونی را نزاع و درگیری اعلام کرد و یادآور شد: بسیاری از افراد به دلیل وقوع نزاع و درگیری از طرف مراجع قضایی و انتظامی به مراکز پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شوند که بر اساس نوع و میزان آسیب دیدگی و با توجه به قانون مجازات اسلامی برای آنان گواهی صادر می‌گردد.

این مقام اجرایی استان با اشاره به اینکه یکی از دلایل بالا بودن آمار نزاع، پائین بودن سطح تحمل افراد در جامعه است ، توصیه کرد: به منظور کاهش نزاع می‌توان با آموزش مهارت‌های زندگی به خصوص در سن‌های پایین ، میزان تحمل افراد را در شرایط استرس افزایش داد تا افراد به جای درگیری فیزیکی ، با بحث ، گفتگو و تفاهم مشکلات فی ما بین را حل کنند و آن را به نزاع نکشانند.