نظارت شبانه روزی دامپزشکی مانع از تخلیه 3 هزار تن نهاده فاسد در کشور شد

سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران گفت: حدود سه هزار تن محموله نهاده ذرت جهت استفاده در صنعت خوراک دام و طیور شب گذشته وارد اسکله بندر امیرآباد شده بود که طی بازدید شبانه به دلیل آلودگی اجازه تخلیه و ترخیص صادر نشده است.

به گزارش حرف آنلاین؛ حمزه آقا پور کاظمی سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران روز دوشنبه در بازدید از کشتی حامل این محموله با اعلام این خبر افزود: این محموله از مبدا دچار سوختگی، کپک زده و بوی نامساعد بود که با هوشیاری کارشناسان دامپزشکی شهرستان و هماهنگی با اداره کل دامپزشکی مازندران جلوی تخلیه این کشتی گرفته شد.

وی با اعلام اینکه محموله مذکور فاقد شرایط ارگانولپتیکی است گفت: در بررسی ها صورت گرفته این محموله فاقد مقررات و استاندارد های تعریف شده بوده و بنابراین اجازه تخلیه و ترخیص ندارد.

وی تصریح کرد: موضوع طی صورتجلسه ای به شرکت وارد کننده ابلاغ شد و کشتی با محموله ذرت به کشور مبدا عودت داده شد.

این مقام مسوول ساماندهی و نظارت کیفی و بهداشتی برای تولید خوراک دام و طیور و صدور مجوز ترخیص محموله های وارداتی نهاده های دامی جهت مصرف در مراکز پرورش و صدور مجوز برای ترانزیت فرآورده های خام دامی و نهاده های دامی از وظایف مهم سازمان دامپزشکی عنوان کرد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران با اعلام اینکه نظارت بر روند بهداشت و سلامت محموله های وارداتی نهاده های دامی در بنادر سه گانه استان به صورت شبانه روزی صورت می گیرد گفت: طبق حساسیت های بالای سازمان دامپزشکی و ضوابط تعریف شده این محموله ها در بدو ورود به لحاظ ظاهری بررسی می گردند در صورت تایید اولیه نمونه برداری خواهند شد و در صورت تایید آزمایشات اجازه تخلیه و ترخیص صادر می شود.

وی همچنبن از ادامه فرآیند نظارت تا زمان ترخیص کامل نهاده ها در انبار های بنادر خبر داد و گفت: در صورتی که محموله های پس از تخلیه از کشتی ها به دلایل مختلف از بنادر ترخیص نشوند همکاران مستقر با نظارت و آزمایش های دوره ای 45 روزه این نهاده ها را در حجم های مختلف بررسی می کنند و در صورتی که این آزمایش ها مشکلی به لحاظ سلامتی برای این نهاده ها رخ دهد از ترخیص جلوگیری خواهد شد و جهت طی کردند روند های قانونی به مراجع ذی صلاح ارجاع خواهد شد.

آقاپور کاظمی به اهمیت توجه ویژه به سلامت بهداشتی محموله های وارداتی به خصوص نهاده های دامی اشاره کرد و گفت: در صورتیکه نظارت های لازم این قبیل محموله ها صورت نگیرد و وارد صنعت خوراک دام شوند به دلیل قارچ و سم های آفلاتوکسین که در آن وجود دارد می تواند بهداشت و فرآورده های خام دامی نظیر گوشت قرمز و شیر و … تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت با استفاده انشان از این فرآورده ها دچار بیماری های شدید گوارشی، کبدی و خدای نکرده سرطان های متعدد گردد و به همین دلیل سلامت خوراک دام تضمین کننده سلامت انسان محسوب می‌شود