معرفی هنرمندان

روزنامه حرف مازندران در صفحه فرهنگی خود به معرفی هنرمندان استان مازندران می پردازد. بخش سوم عقیل تشکری آمدن : ۲۴/۱۲/۱۳۳۵  – تلوباغ (ساری) پیشه : عکاس و مدرس دانشگاه تشکری، تحصیلات ابتدایی را در روستای خود گذراند. سپس دیپلم را به سال ۱۳۵۵ از هنرستان خیری مقدم ساری اخذ نمود و بعد از آن […]

معرفی هنرمندان

روزنامه حرف مازندران در صفحه فرهنگی خود به معرفی هنرمندان استان مازندران می پردازد.

بخش سوم عقیل تشکری

آمدن : ۲۴/۱۲/۱۳۳۵  – تلوباغ (ساری)

پیشه : عکاس و مدرس دانشگاه

تشکری، تحصیلات ابتدایی را در روستای خود گذراند. سپس دیپلم را به سال ۱۳۵۵ از هنرستان خیری مقدم ساری اخذ نمود و بعد از آن فوق دیپلم مکانیک را هم از مرکز فنی ساری به سال ۱۳۵۷ دریافت کرد.

با این پیشینه ی تحصیلی وی به تاریخ ۸/۸/۱۳۵۷  به آبادان رفت و به عنوان دبیر فنی به تدریس در هنرستان کوروش کبیر پرداخت. با شروع جنگ تحمیلی، تشکری به زادگاهش بازگشت و در هنرستان سورک امور تدریس را پی گرفت.

بعد از دو سال او به سمت معاون مدرسه ی راهنمایی شهید میرزاخانی میانرود – واقع در پشت دخانیات فعلی ساری – انتخاب شد.

تدریس گرافیک در هنرستان ۱۸ دی، هنرستان شهید فیروزیان و هنرستان دخترانه ی بعثت بخشی دیگر از سوابق آموزشی تشکری محسوب می شود. وی در همان سال ها مربی طرح کاد دبیرستان های شهر ساری بود.

او در سال ۱۳۷۲ وارد دانشکده ی فنی نوشیروانی بابل شد و در سال ۱۳۷۴ در رشته ی مهندسی مکانیک سیالات از آنجا فارغ التحصیل شد. معرفی از سوی آموزش و پرورش استان جهت آموزش ضمن خدمت در رشته ی عکاسی از آموزش های جنبی تشکری محسوب می شود. وی در تابستان سال ۱۳۶۸ آموزش آکادمیک عکاسی را در آموزش و پرورش تهران گذراند.

تدریس در دانشکده ی قدسیه و سما ساری، هنر و معماری بابلسر و دانشگاه علمی کاربردی ساری بخشی از سوابق تدریس اوست که تا به حال ادامه دارد.

تشکری در سال ۱۳۸۶ از آموزش و پرورش بازنشسته شد. وی فوق لیسانس رشته ی مدیریت اجراییMBA ‌‌‌‌‌‌‌ را در سال ۱۳۹۱ اخذ کرد و در حال حاضر دانشجوی دکترایDBA  (کسب و کار) در دانشگاه  صنعتی شمال است.

او تجربیات اولیه ی عکاسی را نزد پسر عمویش «حسن تشکری» آموخت. سال ۱۳۵۱ که وی دوران دبیرستان را سپری می کرد، به کارگاه چاپ و ظهور عکس می رفت و به عینه آنچه که مربوط به مراحل عکسبرداری و ظهور می شد را از نزدیک مشاهده می کرد. بعد از آن وی اغلب در مراسم بستگان و دوستان شرکت می جست و امور عکاسی را عهده دار می شد. عکاسی در اردوهای دانشجویی و سایر مناسبات آموزش و پرورش از او چهره ای فعال ساخته بود.

وی زمان خدمت و تدریس در آموزش و پرورش، داور جشنواره های عکس را در سطح شهرستانی و استانی بود. عکسهای او اغلب زینت بخش جشنواره های  استانی و کشوری بود. عکس های ایشان سالها در جشنواره ی شهرهای برگزار کننده چون: کرمان، یزد، تبریز، تهران، و نهادها و سازمان هایی چون : حوزه ی هنری، انجمن سینمای جوان، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، بسیج هنرمندان، حج و زیارت و … حضور مستمر داشت که بعضا صاحب جوایز مادی و یا سفر به عتبات عالیات و … می شد.

تشکری در فواصل سال های ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۲ در عرصه ی تئاتر نیز تجربیات درخوری داشت. وی در سال ۱۳۵۷ به کسب آموزش نزد بزرگانی چون «علی دنیوی» و زنده یاد «یاور سام» پرداخت و بعدها بازیگر آثار نمایشی آنها شد. بازی در نمایش «گرازها» به کارگردانی «مصطفی مختاباد» در سال ۱۳۶۱ از کارهای به یاد ماندنی است که در خاطر دارد.

وی  هم اکنون مدرس دانشگاه، رئیس اتحادیه ی عکاسان ساری و عضو شورای عکاسان شهرداری ساری است.

نیما صبوری (دانشجوی کاردانی رشته ی تصویربرداری  دانشگاه فرهنگ  و هنر ساری)

منتشر شده روزنامه حرف مازندران هشتم اسفندماه