لزوم نگاه کلیدی به نیروگاه برق نکا

رضا علیخانی با هدف کمک به رفع موانع عبور از پیک برق 1401 از مراحل تعمیرات اساسی واحدها و تولید برق نیروگاه شهید سلیمی نکا بازدید کرد. ‎ در ابتدای این بازدید، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران به بیان اهمیت جایگاه نیروگاه نکا و تولید برق پرداخت و جایگاه نیروگاه را بسیار مهم، کلیدی، […]

رضا علیخانی با هدف کمک به رفع موانع عبور از پیک برق 1401 از مراحل تعمیرات اساسی واحدها و تولید برق نیروگاه شهید سلیمی نکا بازدید کرد. ‎

در ابتدای این بازدید، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران به بیان اهمیت جایگاه نیروگاه نکا و تولید برق پرداخت و جایگاه نیروگاه را بسیار مهم، کلیدی، استراتژیک و از بزرگترین نیروگاه های کشور دانست و گفت: این مکان مقدس یادآور خاطرات وزحمات دوران دفاع مقدس است و به جهت اهمیت و نقش حساس این نیروگاه در تامین بخش قابل توجهی از برق استان و کشور در جنگ تحمیلی سه بار مورد تجاوز دشمن قرار گرفت و با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما و مسافرخیز بودن استان و رشد تقاضای مصرف برق، به نیروگاه نکا به عنوان بزرگترین تامین کننده انرژی در شمال کشور باید با نگاه بسیار حساس و کلیدی توجه شود.

علیخانی با اشاره به توسعه اقتصادی کشور، بیان داشت: لازمه توسعه اقتصادی، توسعه صنعتی، کشاورزی و گردشگری است که باید در کنار رشد جمعیت زمینه های رشد و توسعه و توان پاسخگویی متناسب با این رشد فراهم گردد. تلاش داریم تا با پیگیری جهت توسعه این نیروگاه یا نیروگاه های جدید قدم برداریم و در همین راستا صنایع نیز با حفظ و نگهداری و تعمیرات به موقع با نیروهای آموزش دیده و توانمند آمادگی لازم برای تولید را داشته باشند.

وی با اشاره به شعار سال و بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تولید دانش بنیان، گفت: در حوزه تولید دانش بنیان تمام تلاش در استفاده از روش های نوین دانش، تکنیک های فناور محور مبتنی برروش و تکنولوژی هایی که وجود دارد سعی گردد تا نیروگاه از بهره وری و کارایی بهتر و هم در جنبه های زیست محیطی با تغییر سوخت یا تغییر مصرف و سایر جنبه ها با کیفیت بهتری برق تولید نماید.

وی در ادامه با اشاره به مسئله پدافند غیر عامل گفت: باید با پدافند غیر عامل، مدیریت، حفاظت و مراقبت هم از جنبه سخت افزاری و هم جنبه نرم افزاری از صنایع مراقبت نماییم.

در ابتدای بازدید حسینعلی تازیکی، سرپرست شرکت مدیریت تولید برق نکا، گزارشی در خصوص عملکرد و اقدامات صورت گرفته بازسازی و بومی سازی قطعات نیروگاهی و نیز پتانسیل و توانمندی موجود در کارکنان نیروگاه جهت تامین و تولید پایدار برق ارائه نمود.

در پایان از فرایند لایروبی حوضچه آرامش، پروژه آب شیرین کن، مراحل تعمیرات اساسی واحدهای بخار، گاز و بخار سیکل ترکیبی، اقدامات در حال انجام طرح توسعه بلوک سیکل ترکیبی و نیز نحوه تولید برق بازدید بعمل آمد.

درحال حاضر حدود 740 مگاوات از واحدهای نیروگاه شهیدسلیمی نکا طبق برنامه جهت آمادگی تامین و تولید برق در تابستان و پیک مصرف تحت تعمیرات اساسی قراردارد.

نیروگاه شهید سلیمی نکا با ظرفیت تولید 2214 مگاوات و با تامین بیش از 4 درصد از برق کشور نقش بسزایی در پایداری شبکه سراسری برق کشور دارد.