گزارش حرف از کتمان درآمدهای پزشکان در استان؛ فرار مالیاتی 700 میلیارد تومانی پزشکان زیبایی در مازندران

آنطور که مدیرکل امور مالیاتی مازندران می گوید پزشکان مازندرانی 700 میلیلراد تومان فرار مالیاتی دارند، پزشکان زیبایی، پوست و جراحی پلاستیک از آن دسته پزشکانی هستند که تعرفه های خود را بر اساس مهارت و تجربه خود تعیین می کنند و بیماران آن ها مبالغ مورد نظر را به صورت توافقی با پزشک پرداخت می کنند.

ساری-گروه اجتماعی/ آنطور که مدیرکل امور مالیاتی مازندران می گوید پزشکان مازندرانی 700 میلیلراد تومان فرار مالیاتی دارند، پزشکان زیبایی، پوست و جراحی پلاستیک از آن دسته پزشکانی هستند که تعرفه های خود را بر اساس مهارت و تجربه خود تعیین می کنند و بیماران آن ها مبالغ مورد نظر را به صورت توافقی با پزشک پرداخت می کنند.

کارت‌خوان نداریم یا «کارت‌خوان خراب است» از جمله ترفندهایی برای فرار از مالیاتی است که امروزه در تعدادی از اصناف پردرآمد مثل مراکز درمانی، دفاتر وکلا و مطب پزشکان تکرار می‌شود.این مراکز مشتری‌های خود را وادار می‌کنند تا پول نقد بدهند، یا کارت به کارت کنند تا شاید با این اقدام از زیر پرداخت مالیات شانه خالی کنند.

این در حالی است که طبق ماده ۷۱ قانون نظام صنفی، استفاده از دستگاه کارت‌خوان در واحدهای صنفی الزامی است و به‌منظور تسهیل دادوستد و ثبت و مستندسازی فعالیت‌های اقتصادی، افراد صنفی عرضه‌کننده کالا و یا ارائه‌دهنده خدمت، مکلفند به‌تناسب از صندوق مکانیزه فروش (pos) و یا دستگاه توزین دیجیتالی و یا اردو برای فروش کالا یا ارائه خدمت طبق ضوابط و مقررات این آیین‌نامه استفاده کنند.

فروش کالا و یا ارائه خدمت توسط واحدهای مزبور بدون استفاده از صندوق مکانیزه فروش و یا دستگاه توزین دیجیتالی به‌عنوان تخلف صنفی تلقی و بر اساس مفاد تبصره ۲ ماده ۷۱ قانون نظام صنفی با واحد صنفی برخورد خواهد شد. ازاین‌رو واحدهایی که از دستگاه کارت‌خوان استفاده نکنند به سازمان تعزیرات معرفی خواهند شد.

استفاده از دستگاه کارت‌خوان از اردیبهشت سال ۱۳۹۱ طبق مصوبه هیات وزیران الزامی شد بر اساس این مصوبه شفافیت در سیستم بانکی صورت می‌گیرد ضمن اینکه در همین راستا بانک‌ها مأموریت دارند تراکنش‌های بانکی افراد و فروشنده‌های صاحب دستگاه کارت‌خوان را به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهند.

تراکنش‌های مالی دستگاه کارت‌خوان مانع از فرار مالیاتی می‌شود. ازاین‌رو کسانی که از ارائه خوداظهاری مالیاتی خودداری می‌کنند سیستم بانکی با شناسایی تراکنش‌های مشکوک راه فرار مالیاتی را بر روی افراد می‌بندد.

 

فرار مالیاتی 10 کلینیک زیبایی در مازندران

 

محسن اسلامی مدیر کل امور مالیاتی مازندران  با اعلام اینکه به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی۱۰ کلینیک جراحی زیبایی در سطح استان شناسایی و مورد بازرسی ویژه قرار گرفتند، اظهار کرد: از این ۱۰ کلینیک ۵۸ پزشک شناسایی شد که بابت عملکرد سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ حدود ۷۱۴ میلیارد تومان کتمان درآمد داشتند.

مدیرکل امور مالیاتی در مصاحبه ای اعلام کرد: ۱۵۴۰ گزارش فرار مالیاتی در بخش پزشکان داشتیم که عموما مربوط به استفاده نکردن از دستگاه پوز می‌شود که همه پرونده‌ها رسیدگی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲ هزار و ۶۲۰ گزارش از طریق سامانه سوت زنی داشتیم، تصریح کرد: ۶۵ مورد بازرسی ویژه در دو سال اخیر صورت گرفت که در آن حدود ۹ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی کشف شد.

مدیرکل امور مالیاتی مازندران با اظهار اینکه اشخاص حقیقی ما آگاهی زیادی ندارند و دچار چالش می‌شوند و ما از میزان درآمد آنها مالیات دریافت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: افرادی که اعتراض دارند باید آن را با اسناد ثابت کنند.

اسلامی تاکید کرد: باید در فرهنگ مالیاتی تلاش کنیم تا به یک نگاه ملی شود.

مدیرکل امور مالیاتی مازندران با تاکید براینکه از شهرداری‌ها انتظار می‌رود مبالغی که به آنها پرداخت می‌شود برای مردم بازگو کنند، گفت: ۹۴ درصد از درآمدهای عمومی استان مازندران از درآمدهای مالیاتی است.

محسن اسلامی گفت : بخش قابل توجهی از بودجه و درآمدهای کشور ازطریق اخذ مالیات صورت می‌گیرد و جزء سال‌هایی هستیم که درآمدهای مالیاتی از درآمدهای نفتی پیشی گرفته است.

وی با بیان اینکه خواست دولت این است کشور را با درآمدهای مالیاتی و پایدار اداره شود، افزود: در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در حوزه مالیاتی رقم خورد.

اسلامی با اعلام اینکه شناسایی و جلوگیری از فرار مالیاتی در سال‌های اخیر افزایش یافت، تصریح کرد: در سال گذشته ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در مازندران مالیات وصول شده است.

مدیرکل امور مالیاتی مازندران یادآور شد: ۱۳۵۰میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده در سطح استان وصول شده است که این مبالغ به صورت مستقیم به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای توزیع پرداخت می‌شود.

وی با تاکید براینکه از شهرداری‌ها انتظار می‌رود مبالغی که به آنها پرداخت می‌شود برای مردم بازگو کنند، خاطرنشان کرد: ۹۴ درصد از درآمدهای عمومی استان مازندران از درآمدهای مالیاتی است.

اسلامی با اظهار اینکه ۵۳ درصد از تولید ناخالص استان مازندران از بخش خدمات است و این باعث شده که مؤدیان بخش مشاغل در سطح استان بیشتر باشد، گفت: ۳۰۲هزار اظهار نامه مالیاتی در سال ۱۴۰۱ دریافت کردیم و در سال گذشته 87 درصد از اظهارنامه و تبصره ۱۰۰هایی که مؤدیان ما دادند پذیرفته شده است.

وی بیان کرد: مالیات ۶۰ درصد از اشخاص حقیقی در سطح استان مازندران صفر است و درآمد آنها به سقف دریافت مالیات نمی‌رسد و فعالیت ضعیف‌تری دارند.

 

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تا پایان خرداد ماه

 

مدیرکل امور مالیاتی مازندران اظهار کرد: تا پایان خرداد ماه سال جاری مؤدیان اصناف باید اظهارنامه مالیاتی ارائه دهند و سازمان تصمیمات خوبی را در این بخش داشته است.

اسلامی یادآور شد: کسانی که در سال ۱۴۰۲ تا سقف ۱۸ میلیارد تومان فروش یا درآمد داشتند؛ می‌توانند مالیات خود را به صورت مقطوع پرداخت کنند.

اسلامی با اشاره به این نکته که در سال‌های گذشته به تراکنش‌های بانکی دسترسی نداشتیم اما در دو سال اخیر این مشکل حل شده است، گفت: بخشی از مؤدیان برای فرار مالیاتی راه‌های مختلفی را پیدا می‌کنند که لازمه جلوگیری از آن بررسی بیشتر ما است.