خوش‌گذرانی حلزون‎ها در باغات در مازندران

ترسالی و پوشش گیاهی مناسب در سال جاری برای همه نعمت بود، حتی حلزون‌هایی که این روزها با استفاده از همین پوشش گیاهی ماندگار در باغات، خود را مهمان ثمره درختان مرکبات کرده‌اند تا از این نعمت بی‌بهره نمانند. مشکل هجوم حلزون‌ها به درختان مرکبات این روزها آن‌قدر جدی شده است که جهاد کشاورزی مازندران […]

ترسالی و پوشش گیاهی مناسب در سال جاری برای همه نعمت بود، حتی حلزون‌هایی که این روزها با استفاده از همین پوشش گیاهی ماندگار در باغات، خود را مهمان ثمره درختان مرکبات کرده‌اند تا از این نعمت بی‌بهره نمانند.

مشکل هجوم حلزون‌ها به درختان مرکبات این روزها آن‌قدر جدی شده است که جهاد کشاورزی مازندران از باغداران استان خواست تا برای پیشگیری از خسارت آفت ” لیسک ” ، پاک‌سازی علف‌های هرز حاشیه و سایه‌انداز درختان مرکبات را جدی بگیرند.حلزون‌ها به خاطر پوست نرم و لغزشی در زبان محلی مازندرانی ‘ لیسک ‘ نام دارند.

کارشناسان حفظ نباتات اعلام می‌کنند که حلزون از طریق علف‌های هرز کنار درخت خود را به میوه درخت می‌رساند و با تغذیه از پوست میوه ، موجب زخمی شدن و درنتیجه پوسیدگی آن می‌شود و حتی اگر میوه را به این مرحله نرسانند ، قابلیت نگهداری در انبار ها را از آن سلب می‌کنند .حلزون همچنین با سوراخ‌سوراخ کردن برگ درختان جوان ، به‌ویژه نهال‌ها ، صدمه و خسارت جدی بر رشد درختان وارد می‌کند.طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران مجموع باغ‌های مرکبات استان ۱۱۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار آن ارقام بارده هستند .

برداشت ارقام زودرس نارنگی در مازندران از ۱۵ شهریورماه آغاز شد و اکنون نارنگی‌های دیررس نیز به مرحله برداشت رسیده است. برداشت پرتقال که ۷۰ درصد سطح باغات مرکبات استان را تشکیل می‌دهد از نیمه دوم آبان ماه  شروع می‌شود.

 مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان بر ضرورت حذف و پاک‌سازی علف‌های هرز حاشیه و سایه‌انداز درختان مرکبات برای پیشگیری از خسارت آفت لیسک تأکید کرد و گفت که برای پیشگیری و کاهش خسارت این آفات باغداران باید نسبت به برداشت میوه‌های رسیده بخصوص میوه‌های روی شاخه‌های نزدیک سطح زمین برای کاهش خسارت آفت اقدام کنند.

عبدالرحمن زاغی گفت: با آغاز بارش‌های پاییزه و افزایش رطوبت خاک، شرایط محیطی مساعد برای تفریخ تخم لیسک ها و حلزون‌ها فراهم‌شده و علائم اولیه خسارت این آفت بر روی علف‌های هرز حاشیه درختان مشهود است.

وی استفاده از قیم( توک ) برای ایجاد فاصله حداقل نیم متری میوه‌ها و شاخه‌ها از سطح زمین، پاک‌سازی و حذف علف‌های هرز سایه‌انداز درختان، ریختن پوسته شالی یا خاکستر نرم در محدوده سایه‌انداز درختان، نهال‌ها  و درختان جوان را از روش‌های مؤثر پیشگیری از خسارت لیسک ها معرفی کرد.

زاغی بابیان اینکه در سطوح محدود مبارزه مکانیکی( جمع‌آوری شبانه لیسک ها ) و خارج کردن از باغ توصیه می‌شود، افزود: استفاده از ماکیان( غاز و اردک )در باغات برای تغذیه از علف‌های هرز و لیسک ها، استفاده از نوار مسی فعال‌شده در اطراف طوقه درختان جوان و باغچه‌ها به‌عنوان دورکننده لیسک ها برای پیشگیری از خسارت مؤثر است.

این کارشناس حفظ نباتات مازندران به باغداران پیشنهاد کرده است در صورت افزایش تراکم آفت و مشاهده اولین آثار خسارت با هماهنگی و مشاوره با کارشناسان گیاه‌پزشکی استفاده از طعمه مسموم، متالدهاید به میزان ۲۰-۱۵ کیلوگرم در هکتار، فریکول( فسفات آهن ) به میزان ۵ گرم در مترمربع هنگام غروب آفتاب در سایه‌انداز درختان استفاده کنند.

با توجه به  شرایط مناسب آب و هوایی و باردهی مناسب انواع درختان مرکبات، طبق پیش‌بینی سازمان جهاد کشاورزی مازندران  تولید امسال مرکبات به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن می‌رسد.

*حلزون‌ها قابل‌کنترل‌اند

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور، رعایت نکردن اصول بهداشتی، هرس و وجود علف‌های هرز را علت افزایش حلزون در باغ‌های مرکبات شمال کشور عنوان کرد و گفت: این آفت در باغ‌ها قابل‌کنترل است.

«اکبر آهنگران» در گفت‌وگو با ایرنا ، درخصوص هجوم حلزون به باغ‌های مرکبات شمال کشور و تغذیه آن‌ها از مرکبات افزود: معضل وجود لیسک و حلزون مربوط به باغ‌های مرکبات شمال کشور  است و در باغ‌های جنوب کشور چنین آفتی را نداریم.

وی یکی از دلایل شیوع آفات را رطوبت در باغ‌ها برشمرد و اظهار داشت: اگر علف هرز سطح باغات کنترل شود رطوبت از بین می‌رود از آفات جلوگیری می‌شود.به گفته وی، در صورت تماس شاخ و برگ درختان مرکبات با زمین حلزون می‌تواند خود را به میوه رسانده و از آن تغذیه کند که همین امر موجب پوسیدگی میوه روی درختان می‌شود.وی تصریح کرد: بنابراین برای جلوگیری از تشدید چنین آفاتی باید باغداران حذف علف‌های هرز، هرس به‌موقع و رعایت اصول بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهند.مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات گفت: برای کنترل آفت حلزون در باغ‌های مرکبات می‌توان از روش‌های فیزیکی و مکانیکی همچون  طعمه‌های مسموم و جمع‌آوری حلزون با دست استفاده کرد.

وی توصیه کرد: لازم است باغداران شمال کشور دستورالعمل‌های سازمان حفظ نباتات در استان برای مقابله با آفت حلزون را عملیاتی کنند.آهنگران پیشنهاد داد: باغداران می‌توانند با غروب آفتاب با دست حلزون را از سطح باغ‌ها جمع‌آوری کنند و نیازی به به‌کارگیری از سموم نیست.