حل مشکل صادرات کیوی به هندوستان تا یک هفته

حرف آنلاین: با توجه به علاقه هندی‌ها به کیوی ایرانی مقامات این کشور قول داده اند تا هفته دیگر مشکل واردات کیوی از ایران را حل کنند  مهدی قائمیان معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بعد از حواشی ایجاد شده در خصوص کیوی‌های ایرانی مذاکرات رسمی با مقامات سیاسی و کشاورزی […]

حرف آنلاین: با توجه به علاقه هندی‌ها به کیوی ایرانی مقامات این کشور قول داده اند تا هفته دیگر مشکل واردات کیوی از ایران را حل کنند

 مهدی قائمیان معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بعد از حواشی ایجاد شده در خصوص کیوی‌های ایرانی مذاکرات رسمی با مقامات سیاسی و کشاورزی هندوستان آغاز و برخی درخواست‌های هندوستان نیز اجرایی شده است.

او افزود: مقامات هندوستان اعلام کرده اند پروسه از سر گیری واردات کیوی از ایران دو ماه طول می‌کشد، اما به خاطر علاقه هندی‌ها به کیوی ایرانی قول داده اند تا یک هفته مشکل را حل کند.

مقامات قرنطینه هندوستان ۲۱ آذرماه امسال محموله‌های کیوی ایرانی را به دلیل وجود شپشک برگشت داده بودند بر اساس گفته مقامات هندوستان ۲۸ محموله کیوی ایرانی آلوده به شپشک بودند که ۴ محموله مستقیم از ایران به هندوستان و بقیه از امارات به این کشور صادر شده بود.

به گفته معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور با توجه به اینکه امارات قرنطینه سختیبرای محصولات کشاورزی ندارد برخی صادرکنندگان ترجیح می‌دادند محموله‌های کیوی ایران به هندوستان را از امارات ترانزیت کنند.

مقامات هندوستان حالا اعلام کردند برای ازسرگیری واردات کیوی مناطقی که کیوی در آن تولید و بسته بندی می‌شود شناسه دار شود که این درخواست هند انجام و برای سازمان قرنطینه هندوستان ارسال شده است.

هندوستان در حال بررسی این فهرست است تا مناطق مورد نظر خود را که قرار است از آنجا کیوی وارد کند کد دار کند

قائمیان می‌گوید شاید هندوستان شرایط و قوانین جدیدی هم اعلام کند که طبق قوانین بین المللی یا باید آن را انجام دهیم یا در مورد نحوه اجرای آن مذاکره شود./ باشگاه خبرنگاران جوان ساری