توسعه فرهنگ مطالعه موجب نشاط اجتماعی می شود

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت: با توسعه ی فرهنگ مطالعه و به کارگیری دانش در زندگی، نشاط اجتماعی فراگیر خواهد شد. به گزارش حرف آنلاین، احمد حسین زادگان در جلسه ی انجمن کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اینکه، مدیریت خلاقانه و فعالانه کتابخانه های عمومی مازندران، امید و انگیزه را […]

1

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت: با توسعه ی فرهنگ مطالعه و به کارگیری دانش در زندگی، نشاط اجتماعی فراگیر خواهد شد.

به گزارش حرف آنلاین، احمد حسین زادگان در جلسه ی انجمن کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اینکه، مدیریت خلاقانه و فعالانه کتابخانه های عمومی مازندران، امید و انگیزه را برای نویسندگان و خوانندگان کتاب به ارمغان آورده است، تصریح کرد:

اگر در راستای بسترسازی و تشویق به کتاب‌خوانی همه دستگاه ها هم نوا و همگن عمل نمایند، بسیاری از مسائل یا به وجود نمی آید یا به راحتی حل خواهند شد،باید به این ظرفیت ایجاد شده در فضای کتابخانه های عمومی و کتاب خوانی کمک کنیم چرا که این امر، تسهیل گر اجرای مناسب برنامه های فرهنگی اکثریت مسئولین استان خواهد بود.

به گفته وی، اگر موانع کتابخوانی را حل کنیم، در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی به کاهش آسیب ها، بحران ها و جرائم ناشی از آنها منجر شده، رعایت بهداشت روان را در بر خواهد داشت و در چنین شرایط و موقعیتی می توان از نهاد خانواده تا سایر سازمان های رسمی و غیر رسمی را بهتر مدیریت نمود چرا که شادابی حاصل از کتاب خوانی بهره وری را افزایش داده و به نشاط اجتماعی می انجامد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران کتابخانه و کتابداری را از اولویت های مهم زندگی در عصری که با گسترش تکنولوژی ارتباطی، شتاب چشمگیری یافته است برشمرد و تاکید داشت: مسئولین باید با دغدغه در این حوزه ورود کنند، در کنار عملیات عمرانی و فیزیکی، به ساخت و سازهای فکری  نیز اولویت دهند، چرا که این فکرهای توسعه یافته راحت تر جامعه را به توسعه می رساند. بدون شک بایستی به مسائل ناشی از بد اخلاقی و کژرفتاری حساس بود و نسبت به آثار منفی آن نگرانی داشت.

حسین زادگان با بیان اینکه هنگامی موفق خواهیم شد که برنامه های خویش را مردم محور کنیم، گفت: بهره مندی از ظرفیت سایر دستگاه ها برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی، دخالت در امور آن دستگاه نیست و مدیران همه ی دستگاه ها با ارائه ی طرح های جدید از برنامه های مشارکتی با کتابخانه های عمومی استقبال کنند.

وی با بیان اینکه منطق ما منطق کتاب است ،خاطرنشان کرد :اسلام هم ابزارش کتاب بوده، پس امروز همه ی ما این رسالت و وظیفه سنگین و بزرگ را بر دوش داریم تا ارزش ها را توسعه دهیم و نوجوانان و جوانان را با عمل مناسب خود به خواندن کتاب تشویق نموده و همه باید تلاش کنیم  تا کتاب و نشر کتاب جایگاه واقعی خود را در جامعه، به دست آورد.

حسین زادگان نقش خیرین در احداث کتابخانه،ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی را با اهمیت دانست و تاکید کرد:تجلیل از خیرین این حوزه باید هنگامی که در قید حیات هستند انجام شود .

وی ادامه داد: در راستای بزرگداشت چنین کنشگران عالی قدر، شهرداری ها تلاش نمایند تا خیابان یا میادین مناسبی را به یاد خیرین، نام گذاری کنند. معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران مهم ترین شاخص های توسعه در جهان امروز را میزان سرانه ی مطالعه برشمرد و گفت: توسعه ی فضای کتابخانه به خصوص کتابخانه مرکزی در استان مد نظر قرار گیرد. حسین زادگان تاکید کرد : پروژه های نیمه تمام در سال  ۹۷ به اتمام برسد تا تمام اقشار دسترسی آسان به کتاب داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: برنامه ای جامع توسط کارشناسان خبره و با انگیزه ی اداره کل کتابخانه های عمومی تدوین شود و سهم هر دستگاه که می تواند به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک کند را طی آن مشخص نمایند تا در جلسات بعد انجمن  کتابخانه های عمومی به جزئیات و ابعاد نتایج آن پرداخته شود.

در آغاز این جلسه، آرزو ولیپور، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، گزارشی از اقدامات، دستاوردها و برنامه های این اداره کل ارایه نمود.در این جلسه با حضور معاون استاندار از برخی فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی تجلیل شد.