ترکیب مازندرانی ها در تیم ملی کشتی آزاد

تیم ملی کشتی آزاد با ترکیبی از نفرات جوان و باتجربه و اکثریت مازندرانی، راهی مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳ صربستان خواهد شد.

به گزارش حرف آنلاین ؛ تیم ملی کشتی آزاد با ترکیبی از نفرات جوان و باتجربه و اکثریت مازندرانی، راهی مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳ صربستان خواهد شد.

در ترکیب ۱۰ نفره تیم ملی کشتی آزاد، به جزء یونس امامی و امیرعلی آذرپیرا که اهل تهران هستند ۸ کشتی گیر دیگر اهل استان مازندران هستند. به این ترتیب اکثریت تیم ملی کشتی آزاد را مازندرانی‌ها تشکیل می‌دهند.

طبق چرخه‌ای که فدراسیون کشتی تعریف کرده بود، ۱۰ ملی پوش ایران در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان به شرح زیر معرفی شدند:

وزن ۵۷ کیلوگرم: میلاد والی‌زاده
وزن ۶۱ کیلوگرم: رضا اطری
وزن ۶۵ کیلوگرم: رحمان عموزاد
وزن ۷۰ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی
وزن ۷۴ کیلوگرم: یونس امامی
وزن ۷۹ کیلوگرم: محمد نخودی
وزن ۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی
وزن ۹۲ کیلوگرم: امیرعلی آذرپیرا
وزن ۹۷ کیلوگرم: مجتبی گلیج
وزن ۱۲۵ کیلوگرم: امیرحسین زارع

در برخی اوزان مثل ۶۵، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم نفراتی همچون رحمان عموزاد، حسن یزدانی و امیرحسین زارع با کمترین دردسر صاحب دوبنده تیم ملی شدند و در برخی اوزان مثل ۷۹ و ۹۷ کیلوگرم محمد نخودی و مجتبی گلیج با گذراندن چند مرحله انتخابی موفق شدند بار دیگر ملی پوش شوند.

البته که در این میان بدشانسی و خوش‌شانسی هم تاثیرگذار بود. بیشتر از همه نیز این ماجرا در وزن ۹۲ کیلوگرم رخ داد؛ جایی که مبین عظیمی قهرمان جام تختی شد، سپس با انصراف او کامران قاسمپور بدون انتخابی صاحب دوبنده تیم ملی شد، اما در نهایت با مصدومیت کامران، کادرفنی امیرعلی آذرپیرا نفر دوم انتخابی وزن ۹۷ کیلوگرم را به یک وزن پایین‌تر آورد و در وزن ۹۲ کیلوگرم قرار داد.

میلاد والی‌زاده جوان‌ترین و کم‌تجربه‌ترین عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران به حساب می‌آید که در وزن ۵۷ کیلوگرم روی تشک می‌رود و حسن یزدانی هم کاپیتان تیم ملی و باتجربه‌ترین و پرافتخارترین آزادکار ایرانی در صربستان خواهد بود.
به جز میلاد والی‌زاده و امیرعلی آذرپیرا ۸ آزادکار دیگر ایران سابقه حضور در مسابقات جهانی بزرگسالان را دارند. البته که همه این ۸ نفر مدال جهانی نیز در کارنامه داشته‌اند و این امید ایران را برای درخشش در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ صربستان افزایش می‌دهد.

مسابقات قهرمانی کشتی آزاد جهان ۲۰۲۳ در صربستان دو تفاوت بزرگ با سال گذشته خواهد داشت. اول اینکه روسیه بعد از یک سال محرومیت از حضور در این رویداد، با نظر مثبت اتحادیه جهانی به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ کشتی جهان امسال در مسابقات جهانی حاضر خواهد بود و این کار ایرانی‌ها را سخت‌تر خواهد کرد.
از سوی دیگر مسابقات امسال در ۶ وزن المپیکی ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم از اهمیت دوچندانی برخوردار است، چون ۵ نفر اول مسابقات جهانی صاحب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌شوند.

در ادامه بیشتر با ۱۰ آزادکار ایرانی حاضر در مسابقات جهانی که از ۲۵ شهریور کار خود را در صربستان آغاز می‌کنند، آشنا می‌شویم:

میلاد والی‌زاده – ۵۷ کیلو
در این وزن نگرانی‌ها برای کادرفنی دوچندان است. این کشتی گیر جوان مازندرانی که تجربه حضور در مسابقات بزرگ را نداشته، در مسابقات رنکینگ مجارستان با اینکه به مدال نرسید، اما توانست حریف مستقیم خود یعنی احمد محمدنژاد جوان را شکست دهد. ویدیوی دلداری دادن والی‌زاده به جوان در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت و این پدیده ۱۸ ساله توانست صاحب دوبنده تیم ملی شود. سال‌هاست که ایران در وزن ۵۷ کیلوگرم صاحب مدال نشده و دچار معضل جدی است. با توجه به نتایج قبلی و تجربه کم والی‌زاده کمتر کسی از او توقع مدال دارد، اما باید دید عملکرد او در صربستان چگونه خواهد بود.

رضا اطری – ۶۱ کیلو
بالاخره طلسم رضا اطری بابلی در مدال آوری جهانی با رفتن به یک وزن بالاتر شکسته شد. او سال قبل در ۶۱ کیلو کشتی گرفت و با گرفتن مدال نقره جهان تا حدودی موفق بود. این کشتی گیر باتجربه که چند دوره جهانی و المپیک را تجربه کرده، امیدوار است در دومین سال حضور خود در وزن ۶۱ کیلوگرم طلایی شود. او بدون رقیب خاصی در ایران توانست صاحب دوبنده تیم ملی شود و حالا امیدوار به کسب اولین طلای جهانی خود است.

رحمان عموزاد – ۶۵ کیلو
با اینکه هنوز رحمان خیلی جوان و شاید کم تجربه است، اما با توجه به سبک کشتی او، چیزی جز مدال طلا از این کشتی گیر بی رحم توقع نمی‌رود. رحمان عموزاد که سال گذشته با عملکرد خود دنیای کشتی را شگفت زده کرد و به مدال طلای جهان رسید، امسال با گرفتن مدال طلای آسیا صاحب دوبنده تیم ملی شد. این جوان اهل بهشهر مازندران، با سبک هجومی کشتی خود در دنیا شناخته شده و کارش به مراتب سخت‌تر از سال گذشته خواهد بود.

امیرمحمد یزدانی – ۷۰ کیلو
وزن ۷۰ کیلوگرم سال قبل برای امیرمحمد یزدانی کشتی گیر جویباری خوش‌یمن نبود و او با قرعه نحسی مواجه شد که نتوانست روی تشک برود. این کشتی گیر که سابقه کسب مدال نقره جهان را در کارنامه دارد، امسال با انگیزه‌های زیادی روی تشک خواهد رفت. او فقط در انتخابی مرحله نهایی شرکت کرد و توانست بار دیگر صاحب دوبنده تیم ملی شود. امیرمحمد در این وزن غیرالمپیکی کار راحت‌تری نسبت به گذشته دارد، اما مدال طلای جهان که قطعا هدف اوست، به راحتی به دست نخواهد آمد.

یونس امامی – ۷۴ کیلو
پسر کم‌حاشیه و خوش‌تکنیک کشتی ایران بعد از کسب مدال برنز سال گذشته جهان در وزن پرمدعی ۷۴ کیلو، کادرفنی را به کسب مدال‌های خوشرنگ‌تر در جهانی و المپیک امیدوارتر کرد. یونس امامی که قبلا در ۷۰ کیلو هم یک مدال جهانی داشته، مثل همیشه رقبای سرسختی همچون کایل داک آمریکایی و سیداکوف روسی خواهد داشت و قطعا در ماه‌های اخیر برنامه‌های زیادی را برای شکست دادن این چهره‌های مدعی تمرین و تکرار کرده است.

محمد نخودی – ۷۹ کیلو
شاید در غیاب جردن باروز آمریکایی شانس اول قهرمانی محمد نخودی کشتی گیر جویباری باشد که در دو سال گذشته در فینال مقابل این ستاره آمریکایی شکست خورده است. البته که جانشین باروز هم می‌تواند رقیب سرسختی برای نخودی باشد، اما این بهترین فرصت برای آزادکار جوان ایرانی است که خودی نشان دهد. نخودی در داخل به سختی توانست در چند مرحله انتخابی از سد علی سوادکوهی عبور کند؛ اگرچه در جام تختی به او باخت. به هر حال نخودی صاحب دوبنده تیم ملی شد و حالا به چیزی جز تبدیل کردن نقره‌های سال‌های قبلی به طلا فکر نمی‌کند.

حسن یزدانی – ۸۶ کیلو
کاپیتان و ستاره مازندرانی تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی ۲۰۲۲ هم بدون شک دیوید تیلور را به عنوان رقیب اصلی پیش رو دارد. او در یک سال اخیر با کمک مربیان تمرکزش را روی همین کشتی گذاشته و امیدوار است بتواند برای دومین بار این کشتی گیر چغر آمریکایی را شکست دهد.
یزدانی جویباری که مثل همیشه کار سختی برای تصاحب دوبنده تیم ملی نداشت، در ماه‌های اخیر در آرامش و بدون حاشیه کار خود را سپری کرده. او به خوبی می‌داند به خاطر پایین آمدن رنکینگ خودش و تیلور ممکن است زودتر از فینال با او برخورد کند، پس خودش را برای یک مبارزه سخت آماده کرده است.

امیرعلی آذرپیرا – ۹۲ کیلو
کامران قاسمپور با بدشانسی تمام نتوانست خودش را به مسابقات جهانی ۲۰۲۳ صربستان برساند و کادرفنی هم در یک تصمیم غیرمنتظره اعلام کرد از امیرعلی آذرپیرا در این وزن استفاده خواهد کرد. این کشتی گیر جوان که در وزن ۹۷ کیلوگرم سابقه کسب دو مدال طلای امید‌های جهان را در کارنامه دارد، حالا به یک وزن پایین‌تر آمده، جایی که در دو سال اخیر قاسمپور پادشاهی کرده است. خبر خوش برای آذرپیرا غیبت جی‌دن کاکس در این وزن است و او در صورت آماده بودن می‌تواند خودش را به مدال جهانی و حتی قهرمانی برساند.

مجتبی گلیج – ۹۷ کیلو
مجتبی گلیج کشتی گیر مازندرانی خودش هم می‌داند که چه کار سختی برای کسب مدال جهانی دارد. حضور مدعیان پرتعداد و نامدار در این وزن کار را برای این پسر تنکابنی سخت کرده است. گلیج که در داخل تمامی رقبایش را شکست داده، دو سال قبل مدال برنز جهان را کسب کرد، اما امسال می‌خواهد شگفتی‌سازی کند. با حضور نفراتی همچون کایل اسنایدر و عبدالرشید سعداله‌یف رسیدن به مدال طلای این وزن دشوار خواهد بود، اما گلیج با سبک دفاعی خاص خود در فاصله یک مانده به المپیک اهداف بزرگی در سر دارد.

امیرحسین زارع – ۱۲۵ کیلو
یکی از اوزان جذاب و تماشایی در صربستان ۱۲۵ کیلوگرم خواهد بود؛ جایی که مدعیانی همچون امیرحسین زارع قهرمان مازندرانی جهان ۲۰۲۱، گیبل استیوسون قهرمان المپیک توکیو، طا‌ها آکگل دارنده مدال جهانی و مدافع عنوان قهرمانی و گنو پتریاشویلی دارنده سه طلای جهانی حضور دارند. زارع آملی که حالا دیگر به عنوان یک کشتی گیر باتجربه شناخته می‌شود، نشان داده توانایی شکست تمامی رقبای سرشناس خود را دارد، اما در روز مسابقه مشخص خواهد شد کدام‌یک از این چهار مدعی موفق‌تر خواهند بود.