مدیرکل بیمه سلامت مازندران:

بیمه سلامت مازندران بدهی به موسسات ندارد/ آغاز بیمه بیماران خاص و صعب العلاج از سوم آبان ۱۴۰۱

مدیرکل بیمه سلامت مازندران با بیان اینکه این نهاد بدهی به موسسات طرف قرارداد ندارد، گفت: پوشش بیمه ای بیماران خاص و صعب العلاج از سه شنبه سوم آبان ماه بصورت رسمی در سطح کشور اجرایی خواهد شد.

محمدرضامیرزایی در نشست خبری به مناسبت هفته بیمه سلامت، بااشاره به اینکه ۱.۷۰۰.۰۰۰ نفر تحت پوشش بیمه سلامت مازندران هستند که ۵۰ درصد جمعیت استان محسوب می شود، افزود:  روزانه حدود ۳۰۰ نفر از طریق سامانه بیمه شهروندی تحت پوشش قرار می گیرند.

وی افزود: بیش از ۲۶۰۰ موسسه طرف قرارداد بیمه سلامت استان هستند که این تعداد محدودیت ندارد. بیمه سلامت پرداختی به موسسات طرف قرارداد ندارد و در شش ماه امسال ۱۶۰ میلیارد تومان برای بیماران سرپایی پرداخت شده است.

به گفته وی، پرداخت  مهرماه اسناد دارویاری، نسخه الکترونیک و … ۸۰ درصد پایه برای چند روز آینده انجام خواهد شد.

مدیر کل بیمه سلامت مازندران، با اشاره به اینکه، در حوزه بستری حدود ۵۰ بیمارستان باید اسناد را طی یک ماه ارائه کنند، پرداخت ها کمی طولانی تر می شود‌ اما ۲۸۰ میلیارد تومان تا تیرماه به بیمارستان ها پرداخت شده است. به محض دریافت اسناد مرداد و شهریور پرداختی صورت می گیرد.

دکتر میرزایی بیمه رایگان را مهمترین طرح بیمه سلامت اعلام کرد و گفت:  بدون محدودیت افرادی که فاقد بیمه هستند می توانند از خدمات بیمه سلامت بهره مند شوند که فقط در حدود یکسال سال اخیر حدود ۳۰۰ هزار نفر جدید بیمه شدند.

وی درباره بیمه زوجین نابارور نیز خاطرنشان کرد: برای درمان زوجین نابارور سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان برای ۲۷۵ زوج پرداخت شد و امسال این عدد به ۵۵۳ زوج رسیده که ۹۰۰ میلیون تومان در شش ماه امسال هزینه شده است. ۵ مرکز قرارداد داریم که سه مرکز دیگر اضافه می شود و این عدد به به زودی به هشت مرکز خواهد رسید.

مدیر کل بیمه سلامت مازندران به اجرای طرح دارویاری اشاره کرد و افزود: ۳۷۳ قلم داروی غیر بیمه ای بودند که هزینه افزایش قیمت را پرداخت می کنیم، در سه ماه اخیر، ماهانه حدود ۲۵ میلیارد تومان هزینه دارو به دلیل افزایش قیمت ها پرداخت می شود.

به گفته وی، در طرح بیمه معتادین ، با ۶۰ مرکز درمان اعتیاد قرارداد داریم و حدود سه میلیارد تومان امسال هزینه شده است.

تشکیل صندوق بیماران خاص

مدیر کل بیمه سلامت مازندران ، طرح درمان بیماران خاص، نادر و صعب العلاج را به عنوان یکی از مهمترین طرح های حوزه سلامت کشور اعلام کرد و گفت:  ۲۳ گروه بیماری تحت پوشش این طرح قرار می گیرند که در آینده نزدیک به ۴۳ گروه خواهد رسید. این طرح به زودی در سطح ملی رونمایی خواهد شد.

وی افزود: صندوقی برای این حوزه بیماران تشکیل شده که بناست بیماری هایی نظیر بال‌پروانه ای و اس ام ای تحت پوشش قرار بگیرند با توجه به اینکه در حال حاضر خانواده ها هزینه های گزافی را متحمل می شوند.

دکتر میرزایی تصریح کرد: دولت ۵هزار میلیاردتومان برای این طرح بودجه تعیین کرده است و بناست کمیته ای در استان تشکیل شود که پرونده این گروه بیماران از طریق دانشگاه معرفی و در کمیته بررسی شود  اما خدمت نهایی را بیمه سلامت ارائه خواهد داد.

این طرح از روز سه شنبه سوم مهرماه بصورت رسمی شروع خواهد شد تا پوشش هزینه بیماران خاص و صعب العلاج به حداکثر ممکن برسد.