بخشنامه جدید ضدتولید

دروازه‌های واردات برای ورود ۸ قلم کالای اساسی و حساس با کاهش ۵ الی ۵۰ درصد تعرفه واردات در آستانه انتخابات با هدف کاهش قیمت‌ها و بدون در نظر گرفتن لزوم حمایت از تولید داخل باز شد. حمایت از تولید داخلی همواره مورد توجه وزیر جهاد کشاورزی بوده است به‌طوری که وی در اولین نشست […]

دروازه‌های واردات برای ورود ۸ قلم کالای اساسی و حساس با کاهش ۵ الی ۵۰ درصد تعرفه واردات در آستانه انتخابات با هدف کاهش قیمت‌ها و بدون در نظر گرفتن لزوم حمایت از تولید داخل باز شد.

حمایت از تولید داخلی همواره مورد توجه وزیر جهاد کشاورزی بوده است به‌طوری که وی در اولین نشست خود با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران سنگ خود را با آنها واکند و اظهار داشت: «واردات هم باید طوری تعرفه‌گذاری شود که تولید داخل تحت تأثیر منفی قرار نگیرد».

بر این اساس حمایت از تولید داخلی همواره مورد توجه حجتی بوده است و حتی درمواقعی نیز این حمایت باعث گرانی کالا به‌ضرر مصرف کننده نهایی یعنی مردم  شده بود وی دست از حمایت نکشید و انتقادها را به جان خرید.

بنابراین گزارش اما هیئت وزیران در جلسه ۹۵/۱۰/۲۵ به‌پیشنهاد “معاونت اجرایی رئیس جمهور” تعرفه واردات ۸ کالای اساسی و حساس شامل برنج سفید و قهوه‌ای، کره، گوشت قرمز گوسفندی، لپه، لوبیای قرمز، لوبیای چیتی، لوبیای چشم‌بلبلی و موز را بدون در نظر گرفتن لزوم حمایت از تولید داخل ۵ تا ۵۰ درصد کاهش داد.

در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، هیئت وزیران با این کار زمینه “باز شدن دروازه واردات کالاهای اساسی” به کشور را در حالی فراهم آورد که در بخش تولید همواره سخن از فشار به جهاد کشاورزی برای باز کردن دروازه‌های واردات به کشور سخن به میان می‌آمد.وزیر جهاد کشاورزی در جلسه هیئت نمایندگان در اتاق بازرگانی ایران درباره نظام واردات محصولات کشاورزی  به کشور گفت: «محصولات کشاورزی پشت مر‌زهاست و برای واردات آن به وی فشار می‌آورند».طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه عده‌ای بر طبل واردات می‌کوبند، گفت: آمریکا و همه کشورها از تولید کنندگان محصولات کشاورزی خود حمایت می‌کنند، چرا برخی می‌خواهند ما به‌سادگی دروازه‌های خود را به‌روی کشورهای دیگر باز کنیم؟علی اکبر مهر فرد قائم‌مقام بازرگانی وزیر جهادکشاورزی در ۱۸ مرداد سال جاری در این باره گفت: عده‌ای به‌دنبال آلوده کردن فضای واردات محصولات کشاورزی هستند و می‌خواهند به ما فشار بیاورند اما ما نمی‌گذاریم در حق محصولات کشاورزی اجحاف شود، نهایت کار آن است که بنده را عوض کنند و من به میز خود نچسبیده‌ام.براساس مصوبه اخیر هیئت وزیران، نرخ تعرفه واردات انواع برنج سفید و قهوه‌ای از حقوق ورودی ۳۲ درصد به ۵ درصد، کره از ۲۰ درصد به ۵ درصد، گوشت قرمز گوسفندی از ۲۶ درصد به ۵ درصد، لپه از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد، لوبیای قرمز از ۱۰ درصد به ۵ درصد، لوبیای چیتی از ۳۲ درصد به ۵ درصد، لوبیای چشم‌بلبلی از ۵۵ درصد به ۵ درصد و موز از ۲۶ درصد به ۵ درصد کاهش یافت.

در مطلب ذیل برخی از اظهارات و برنامه‌های مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای خوداتکایی و خودکفایی محصولات کشاورزی و فرآورده‌های دامی و کالاهای اساسی را مرور می‌کنیم که با این مصوبه اخیر هیئت دولت تحت الشعاع قرار گرفته‌اند.

کاوه خاکسار مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در ۳۰ مرداد سال جاری میزان حبوبات مورد نیاز کشور ۷۵۰ هزار تن است اعلام کرد و اظهار داشت: برای تولید ۷۶۴ هزار تن حبوبات تا پایان برنامه ششم توسعه در قالب طرح افزایش ضریب خوداتکایی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی شده است.

وی همچنین در گفتگوی دیگر درباره بالابردن ضریب خوداتکایی برنج خبر داد و اظهار داشت: این طرح را وزارت جهاد کشاورزی تهیه کرده و در طول برنامه‌های ششم و هفتم توسعه اجرایی می‌شود و قرار است ضریب خوداتکایی ایران در تأمین برنج از محل تولید داخلی را در افق سال ۱۴۰۴ به ۶۵ درصد برساند.

حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز از خوداتکایی تولید گوشت قرمز در فروردین ماه سال گذشته این طور سخت گفت: «در حال حاضر مقدار کمی گوشت قرمز وارد می‌شود که با توجه به توان داخلی می‌توان در سال‌های آینده به خوداتکایی در تولید و صادرات این محصول رسید هرچند اکنون در این مسیر قرار داریم».

وی همچنین در آبان ماه سال جاری درباره تولید کره در کشور گفت: «تعرفه واردات کره سال گذشته برای حمایت از تولید داخل، تغییر کرده و درحال حاضر این عدد به حدود ۱۵ درصد رسیده است که این می‌تواند به اقتصادی شدن تولید برای دامداران کمک کند تا آنان تشویق شوند کیفیت شیر تولیدی خود را افزایش دهند».

بنابراین گزارش وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری ورود موز را مشروط به صادرات سیب درختی کرده بوده و تعرفه واردات موز را نیز به ۲۶ درصد رسانده بود.

بر این اساس برای حمایت از تولیدات داخلی مقرر شد؛ «اگر به‌ازای واردات هرکیلوگرم موز یک و نیم کیلوگرم سیب درختی صادر شود، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی یک کیلوگرم موز ۵ درصد تعیین می‌شود».

بر این اساس باید منتظر ماند و دید که طرح بازار در برابر بازار وزارت جهاد کشاورزی با این مصوبه اخیر دولت چه سرنوشتی خواهد داشت.

بنابراین گزارش در مصوبه اخیر هیئت دولت آمده است، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت باید میزان ثبت سفارش واردات برنج تا پایان سال را کنترل کرده و اقدامات لازم را به عمل آورد تا از ورود غیرمتعارف این محصول به کشور خودداری شود.

بر اساس نامه اسحاق جهانگیری به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه، معاونت اجرایی و بانک مرکزی این تصویب‌نامه از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجراست.