‎«مانوئل مونتایا فرناندز» اسپانیایی سرمربی تیم ملی هندبال مردان ایران شد و کار خود را از ابتدای لیگ برتر باشگاه های کشور در تهران آغاز می کند.

بالاخره پس از گذشت چند سال یک مربی خارجی مسئولیت هدایت ملی پوشان تیم هندبال مردان ایران را برعهده گرفت.

پس از اینکه تیم ملی هندبال کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا در کویت با اختلاف یک امتیاز از راهیابی به نیمه نهایی و کسب سهمیه جهانی بازماند، علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال، با تشکیل و نظر کمیته فنی تصمیم به جذب یک مربی با دانش و تجربه بین المللی در سطح هندبال جهان گرفت و با تشکیل چند تیم مذاکره کننده به صورت مستقیم و غیرمستقیم با مربیان هندبال دنیا که شرایط حضور در کشورمان را داشتند، مذاکره کرد که از شاخص ترین آنها می‌توان به آرون کریستن سن، فرناندو باربیتو دلگادو، اسلاوکو گولوژا، دیوید دیویس کاما را، زلاتکو بابیچ، ولادیمیر سولا و میشل بیگلر اشاره کرد.

در حالی که مذاکرات با این گزینه‌ها به دلایل مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا و یا ترجیح این مربیان به کار همزمان در باشگاه و تیم ملی یا عدم تمایل به حضور در ایران به سرانجام نرسید، پاکدل از موضع و هدف خود یعنی استخدام یک مربی با دانش و سرشناس کوتاه نیامد و به مذاکره برای جذب یک سرمربی سرشناس و با تجربه با شرایطی معقول در راستای حفظ منافع ملی ادامه داد.

سرانجام عصر دیروز،دوشنبه ۲۸ تیر فدراسیون هندبال با «مانوئل مونتایا فرناندز» اسپانیایی برای هدایت تیم ملی هندبال کشورمان تا پایان رقابت‌های قهرمانی آسیا در تهران به توافق رسید و قرارداد همکاری امضا کرد.

‎مانوئل موتایا فرناندز به منظور تماشای رقابت‌های لیگ برتر هندبال ایران به تهران سفر خواهد کرد و پس از پایان نخستین هفته این رقابت‌ها نخستین اردوی تیم ملی کشورمان جهت آمادگی هر چه بیشتر در رقابت‌های قهرمانی آسیا و انتخابی جهان در تهران تشکیل خواهد شد. ‎

سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال کشورمان متولد سال ۱۹۵۹ در بارسلون اسپانیا، دارای مدرک دکترای علوم ورزشی از دانشگاه بارسلونا، استاد تمام دانشگاه بارسلون و بالاترین درجه مربیگری کشور اسپانیا و مستر کوچ اروپا است.

‎ علاوه بر حضور چند ساله وی همراه با دستیابی به افتخارات متعدد از جمله کسب قهرمانی جهان و قهرمانی سوپرکاپ اروپا در زمان حضورش به عنوان کمک مربی تیم ملی اسپانیا، شناخت کامل هندبال آسیا با توجه به تجربه حضورش در کنار والرو ریورای صاحب نام و افسانه‌ای به مدت شش سال در تیم ملی قطر را می‌توان از نقاط قوت این مربی عنوان کرد که در کسوت مربی در مسابقات بزرگی چون قهرمانی جهان و المپیک تجربه حضور و کسب عناوین مختلف جهانی و بین المللی درخشانی را دارد.

طبق اعلام سایت فدراسیون هندبال، سوابق و افتخارات این مربی اسپانیایی به این شرح است:

تجربیات سرمربیگری:

در زمینه تجربیات سرمربیگری فرناندز در رده باشگاهی می‌توان به سرمربیگری تیم گرانولرز از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ اشاره کرد و در همین سال به همراه این تیم قهرمان منطقه کاتالانیا شد. سپس برای مدت کوتاهی فعالیت خود را در زمینه مربیگری باشگاهی کاهش داد اما پس از بازگشت مجدد به همین تیم از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ موفق شد به مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اروپا راه پیدا کند. وی همچنین در ۲ سال منتهی به ۲۰۱۹ به عنوان سرمربی، هدایت تیم ملی هندبال رومانی را برعهده داشت.

افتخارات مربی در تیم ملی اسپانیا:
‎کسب مقام ششمی قهرمانی اروپا در اتریش ۲۰۱۰
‎کسب مقام چهارمی اروپا در صربستان ۲۰۱۲
‎کسب مقام سوم جهان در سوئد ۲۰۱۱
‎کسب مقام اول جهان در اسپانیا ۲۰۱۳
‎کسب مقام قهرمانی سوپر کاپ اروپا ۲۰۱۱
‎شرکت در مسابقات المپیک به عنوان مربی تیم اسپانیا در سال ۲۰۱۲

افتخارات مربی در تیم ملی قطر:
‎کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی آسیا در بحرین ۲۰۱۴
‎کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی آسیا در بحرین ۲۰۱۶
‎کسب مقام اول در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی ۲۰۱۸
‎کسب مقام اول بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴
‎کسب مقام دوم هندبال مردان جهان در قطر ۲۰۱۵
‎کسب مقام هشتم جهان در فرانسه ۲۰۱۷
‎کسب مقام اول مسابقات انتخابی المپیک آسیا در قطر ۲۰۱۵
‎حضور در مسابقات هندبال المپیک به عنوان مربی تیم ملی قطر در ریو ۲۰۱۶

مربیگری تیم‌های ملی رده پایه:
‎کسب مقام قهرمانی جوانان آسیا به عنوان مربی تیم ملی جوانان قطر در تبریز – ایران ۲۰۱۴
‎رده نهم قهرمانی جوانان جهان به همراه تیم ملی قطر در برزیل ۲۰۱۵
‎رده بیست و یکم قهرمانی جهان به همراه تیم ملی قطر در الجزیره ۲۰۱۷
قهرمان نوجوانان آسیا با تیم ملی قطر ۲۰۱۴
‎رده یازدهم مسابقات نوجوانان جهان در روسیه ۲۰۱۵

‎دیگر افتخارات مربی اسپانیایی تیم ملی هندبال مردان ایران:
‎دریافت مدال برنز شایستگی در هندبال از سوی فدراسیون هندبال اسپانیا
‎دریافت مدال نقره خط سیر ورزشی از سوی فدراسیون هندبال کاتالان
‎دریافت مدال طلای شایستگی ورزشی از سوی دولت و وزارت فرهنگ، آموزش و ورزش اسپانیا
‎دریافت عنوان ویژه «مربی فوق العاده سال» از سوی فدراسیون هندبال اسپانیا
‎مدرس فدراسیون جهانی هندبال