همایش ملی “هزاره شیخ طبرسی” آغاز به‌کار کرد

حرف آنلاین: دبیر علمی همایش ملی هزاره شیخ طبرسی اعلام کرد که این همایش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر آغاز به‌کار کرد. رضا اسدپور در گفت‌وگو اعلام کرد که همایش ملی «هزاره شیخ طبرسی» شخصیت و اندیشمند عالم بزرگ سده پنجم و ششم هجری شیخ ابو منصور احمد بن علی ابن ابیطالب طبرسی با حضور […]

حرف آنلاین: دبیر علمی همایش ملی هزاره شیخ طبرسی اعلام کرد که این همایش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر آغاز به‌کار کرد.

رضا اسدپور در گفت‌وگو اعلام کرد که همایش ملی «هزاره شیخ طبرسی» شخصیت و اندیشمند عالم بزرگ سده پنجم و ششم هجری شیخ ابو منصور احمد بن علی ابن ابیطالب طبرسی با حضور مهرداد زارع‌نژاد سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر، یحیی یوسف‌پور فرماندار شهرستان قائم‌شهر، استادان دانشگاه و حوزه، اعضای هیئت رئیسه و کارکنان در تالار شهدای دانشکده علوم انسانی این دانشگاه به‌صورت مجازی در حال برگزاری است.

وی اضافه کرد: دبیرخانه همایش ملی «هزاره شیخ طبرسی» از سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد و پس از اخذ مجوزهای لازم به‌خصوص مجوز علمی isc و فراخوان مقالات، مقاله‌های متعددی به دبیرخانه این همایش رسید که مورد داوری هیئت داوران قرار گرفت و از بین مقاله‌های رسیده ۲۶ مقاله به‌عنوان مقالات برگزیده در مجموعه مقالات این همایش منتشر شد.

دبیر علمی همایش ملی «هزاره شیخ طبرسی»، جستجو در فهرست نسخ خطی کتابخانه‌های ایران و جهان برای یافتن آثار مرتبط با آثار مفقوده شیخ طبرسی را از دیگر تلاش‌های دبیرخانه همایش عنوان کرد و متذکر شد: چهار نسخه به نام‌های کشف‌الاحتجاج، منتخب احتجاج، ملحق احتجاج و شرح حدیث احتجاج و سه اثر دیگر با آثار مفقوده شیخ طبرسی به نام‌های تاریخ الائمه، کتاب الصلاه و فضائل فاطمه(ع) یافت شده و در حال تحقیق است که آیا این آثار همان آثار مفقوده شیخ طبرسی هستند یا خیر؟ امیدوارم این نسخه خطی در آینده مورد تصحیح تحقیق و انتشار قرار گیرد.

اسدپور یادآور شد: همایش ملی «هزاره شیخ طبرسی» ۲۷ بهمن در دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر در حال برگزاری است که از مجموعه مقالات برگزیده ۱۰ مقاله به شکل سخنرانی حضوری و مجازی در این همایش ارائه می‌شوند.

وی ابراز امیدواری کرد که این همایش گامی در راستای شناخت بیشتر ابومنصور احمد بن علی بن ابیطالب طبرسی و شناخت بیشتر اندیشه‌های موجود در الاحتجاج که محور اصلی آن مناظره و مجادله نیکو و احتجاج مبتنی بر برهان است، باشد.
به گزارش آنا در حاشیه آغاز کار همایش ملی «هزاره شیخ طبرسی» از کتاب مجموعه مقالات برگزیده رونمایی شد./دانا