همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی در محمودآباد برگزار شد

همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی در مجتمع نفت محمودآباد برگزار شد.

به گزارش حرف آنلاین، حجت الاسلام  صادق اکبری در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی در مجتمع ورزشی و آموزشی نفت شهرستان محمودآباد، وکالت را در نظام حقوقی دارای جایگاه بزرگ و در فقه اسلامی هم دارای باب خاص خودش را دانست و گفت : وکالت چه در معنای عام، چه در دعاوی و غیر دعاوی از لحاظ شرع مقدس اسلام برای عموم باب خاصی در نظر گرفته شده است و کلیه احکام مربوط را بیان فرموده است.

وی با اشاره به اینکه در قرآن توجه زیادی به وکالت شده است ، افزود : وکالت در دعاوی مهم تر از بخش غیر دعاوی است و به همین جهت است که در دنیا کانون ها برای ساماندهی وکالت دعاوی پیش بینی شده است و با حضور وکلا با قانون و مقررات اداره می شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری با عنوان اینکه خوشبختانه در نظام مقدس جمهوری اسلامی قوه قضاییه مورد توجه قرار گرفت و این مرکز جایگاه رفیع خود را پیدا کرده است، تصریح کرد : امروز با حضور شما وکلای عزیز این کانون تشکیل شده است و به امور مهم وکالت می پردازد.

رئیس کل دادگستری مازندران قاضی را مامور به اجرای عدالت و ابطال باطل برشمرد و خاطرنشان کرد : قاضی یک مقام مستقل است که باید این ماموریت را به خوبی انجام دهد و قاضی به تنهایی در تشخیص موضوع قادر نیست و وکیل یا کارشناس در این رسالت بزرگ مستلزم است که در کنار قاضی و زبان گویای شاکی و متهم باشند و به درستی دفاع کنند.

او با اذعان به اینکه وکیل در کنار قاضی کمک می کند که آن ماموریت اصلی توسط قاضی به درستی انجام شود، یادآور شد : وکیل یا کارشناس در کنار قاضی وظیفه خود را انجام می دهند تا موکل یا قاضی به آن ها اعتماد کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری امین بودن وکیل و کارشناس را بسیار مهم دانست و تاکید کرد : وکیل امین آنچه وظیفه خود می داند و آنچه لازم برای دفاع است از باب امانتداری انجام می دهد و کارشناس و وکیل امین است که می تواند اعتماد موکل خود را جلب کند و اگر امین نباشد مشکلات زیادی برای خودش و موکل ایجاد می شود.

این مسئول بیان کرد : قاضی به وکیل به عنوان یک عالم به مباحث حقوقی، مدنی و کیفری نگاه می کند، لذا وکیل باید با تمام توان در یک پرونده توجه داشته باشد.

وی ادامه داد : وکیل باید خود را به دانش روز مسلح کند تا بتواند دفاع از یک دعوا یا شکایت را در دادگاه پیش ببرد و همه ما هم باید به عنوان یک مسلمان و انسان به درد دردمند توجه داشته باشیم.

رئیس کل دادگستری مازندران اظهار کرد : موکل در رفع ظلم از شما یاری می خواهد که باید به نحو شایسته یاری شود و اگر توان مالی ندارد اما نیاز به دفاع ما دارد باید از قاب کمک به ستم دیده به آن توجه کنیم و در اینجا انتظار از کانون وکلا بیشتر از جاهای دیگر است.

او با اعلام اینکه همه عزیزان این مرکز، از خصیصه شایسته ای برخوردار هستند و نگاه شان مادی نیست، گفت : مرکز وکلا به دلیل ساختاری که دارد عملکرد خوب خود را در استان نشان داده است.