هشدار سیل مدیریت بحران استانداری مازندران

حرف آنلاین: اداره کل مدیریت بحران مازندران نسبت به وقوع سیلاب و رعدوبرق به‌همراه اختلال در تردد جاده‌ها و محور‌های کوهستانی مازندران از امروز تا ۱۸ مرداد ماه هشدار داد.

هشدار سیل  مدیریت بحران مازندران؛ بر اساس پیش بینی اداره کل هواشناسی مازندران مبنی بر عبور متناوب امواج تراز میانی جو و تقویت این جریان از روز شنبه ۱۵ مرداد تا اواخر روز سه شنبه ۱۸ مرداد ؛ شاهد وقوع رگبار باران، رعد و برق و وزش باد همراه با کاهش تدریجی دمای هوا در استان به ویژه ارتفاعات و کاهش دید و اختلال در تردد جاده‌ها و محور‌های کوهستانی خواهیم بود.

صاعقه، جاری شدن روان آب و احتمال وقوع سیلاب‌های محلی و نقطه‌ای در مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، ریزش سنگ، رانش زمین، کاهش دید و اختلال در تردد جاده‌ها و محور‌های کوهستانی از تبعات فعالیت این سامانه خواهد بود.

۱- فرمانداران در اولین فرصت نسبت به تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان اقدام کنند. همچنین برای بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و بکارگیری ادوات لجستیکی آن‌ها نیز هماهنگی و اقدام لازم به عمل آورند.

۲- مسافران و مردم از تردد، تفرج و برپایی چادر و کمپ در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و فضا‌های باز جداً خودداری کنند.

۳- رانندگان هنگام تردد در محور‌های مواصلاتی استان به ویژه در هنگام شب و عبور از مناطق مرتفع و کوهستانی، ضمن رعایت نکات ایمنی با کسب اطلاعات از ماموران پلیس راه و نیرو‌های راهداری با احتیاط کامل رانندگی کنند.

۴- کوهنوردان و گردشگران با توجه به پیش بینی وقوع صاعقه و بارش‌های رگباری، از صعود به ارتفاعات و مناطق باز کوهستانی و تردد و برپایی چادر و اقامت در دهانه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند.

۵- کشاورزان و شالیکاران در صورت امکان، نسبت به برداشت و دروی محصول شالی خود اقدام کنند.

۶- دامداران، دام‌های خود را به دور از بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها؛ فضا‌های باز، ارتفاعات و در مناطق امن نگهداری کنند.

۷- شهرداران استان نسبت به پاکسازی و لایروبی کانال‌ها و جوی‌های سطح شهر و نیز بازدید و تابلو‌ها و بیلبورد‌های تبلیغاتی و سازه‌های موقتی در سطح شهر‌ها اقدام لازم مبذول نمایند.

۸- اعضای شورا‌های اسلامی روستا‌ها و دهیاران با همکاری و همیاری اهالی نسبت به پاکسازی، بازگشایی نهر‌ها و دهانه پل‌های روستا‌ها و مناطق بالادست اقدام لازم را انجام دهند.

۹- از قایقرانی، شنا و انجام ورزش‌های آبی در هنگام مواج و طوفانی بودن دریا جداً خودداری شود.

۱۰- صاحبان واحد‌های پرورش ماهی واقع در حاشیه رودخانه‌ها، اقدامات و تمهیدات لازم به منظور پیشگیری از بروز خسارت احتمالی را به عمل آورند.

۱۱- به همه دستگاه‌های امدادی و خدماتی توصیه می‌شود ضمن آماده سازی تجهیزات و ماشین آلات، آمادگی لازم جهت هرگونه عملیات امداد و نجات و خدمات‌رسانی همچون گذشته را داشته باشند.