نگرانی از نرخ منفی ازدواج در مازندران

حرف آنلاین: معاون وزیر ورزش و جوانان در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان مازندران که در استانداری مازندران برگزار شد، با تاکید بر لزوم برگزاری این جلسات آمار برگزاری این جلسه را در کشور حدود ۳۳ درصد اعلام کرد و گفت: وام ازدواج امروز برای ما مهم است، امروز بیش از ۶ هزار نفر در […]

حرف آنلاین: معاون وزیر ورزش و جوانان در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان مازندران که در استانداری مازندران برگزار شد، با تاکید بر لزوم برگزاری این جلسات آمار برگزاری این جلسه را در کشور حدود ۳۳ درصد اعلام کرد و گفت: وام ازدواج امروز برای ما مهم است، امروز بیش از ۶ هزار نفر در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند ولی سه ماه پایانی سال با پاسخ ناامیدکننده مواجه می شوند.

وحید یامین پور تاکید کرد: بعد از حدود هشت سال که نرخ ازدواج منفی بود این اواخر به یکباره مثبت بود البته بخشی به‌خاطر حذف تشریفات ازدواج در شرایط کرونایی بود، متوسط این آمار در ۶ ماهه اول امسال در کشور مثبت ولی در مازندران منفی بوده و سن ازدواج هم همواره صعودی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما ارائه مشاوره‌های حین، قبل و پس از ازدواج است ، تعداد مراکز مشاوره در کشور را ۴۵۰ مورد اعلام کرد و افزود: در مازندران ۱۴ مرکز مشاوره و ۳ مرکز در آستانه راه‌اندازی داریم که حمایت از آنها در دستور کارمان است.

یامین پور همچنین از افزایش میزان بودجه در ۱۴۰۱ خبر داد و یادآور شد که میزان این بودجه در سال جاری بسیار کم بود.

*راه‌اندازی میز جوانان در استانداری مازندران

در ادامه استاندار مازندران در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان مازندران، اظهار کرد: مباحث و مشکلات حوزه جوانان بسیار مهم و در کشور متنوع است، ما اعلام کردیم که ۵۰ درصد از مدیران را از بین جوانان انتخاب می‌کنیم‌.

سید محمود حسینی پور افزود: ما در هفته آینده جوان نخبه‌ای را به‌عنوان مشاور و نماینده جوانان در میز استانداری قرار خواهیم داد و میز جوانان در استانداری و شهرستان‌ها نیز فعال خواهد شد.

وی تاکید کرد: ما تا پایان ۱۴۰۱ همان مراکز مشاوره را در تمام شهرستان‌ها ایجاد خواهیم کرد، مهم این است که جوانان دیده شوند حس کنند که نادیده گرفته نمیشوند، هدف ما استفاده از جوانان است.

حسینی پور با بیان اینکه در معضل زباله و پسماند ورود جوانان موثر بوده است، گفت: در این مباحث مهم ما بنا داریم از حضور جوانان بهره حداکثری را ببریم.

*پرداخت وام ازدواج به ۸۰ درصد از متقاضیان

سپس خانعلی رشیدی سرپرست امور شعب بانک ملی مازندران در اولین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان مازندران، اظهار کرد: در راستای حمایت از ازدواج جوانان طبق تبصره ۱۶ بودجه ۱۴۰۰، از محل سپرده قرض‌الحسنه پس انداز بانک‌ها براساس مقررات شاهد افزایش مبلغی وام ازدواج بودیم.

وی افزود: طبق قانون کسانی که تاریخ عقدشان از ۱/۱/۱۳۹۷ به بعد باشد به هر نفر ۷۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۰ ساله وام ازدواج پرداخت می‌شود، همچنین برای تشویق برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال مبلغ تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان مصوب شده است.

رشیدی اعلام کرد: در ۹ ماهه جاری، ۲۷ هزار و ۵۸۴ نفر در مازندران مبلغ ۲ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان وام ازدواج با کارمزد ۴ ارصد در مازندران دریافت کردند، در مجموع به ۸۲ درصد از متقاضیان وام ازدواج با ارائه یک ضامن مورد اعتماد شعبه پرداخت شده است.

سرپرست امور شعب بانک ملی مازندران با بیان اینکه برای پرداخت وام ازدواج یک ضامن مورد اعتماد شعبه لازم است.

به گزارش حرف؛ معاون وزیر ورزش و جوانان با هدف پیگیری بحث میزبانی مازندران در کنگره شهید شاخص در کشور با نام شهید حسن فقیهی جویباری از پهلوانان به‌نام کشتی و از مدیران ورزشی هستند که در عملیات والفجر ۶ در سال ۱۳۶۲ به شهادت رسید و تسهیل ازدواج به مازندران سفر کرده و در ادامه تجلیل از هزار و ۲۰۰ شهید ورزشکار استان را در دستور کار خواهد داشت.