مأموریتهایی وزیر علوم برای مقابله با کرونا

دکتر مصطفی مطلبی، رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با مهر در خصوص ماموریتهایی که وزیر علوم به این پژوهشگاه در زمینه مقابله با ویروس کرونا محول کرده است، گفت: با توجه به نقشی که وزارت علوم به پژوهشگاه محول کرده در حال حاضر ۳ اقدام را در پیش گرفته ایم. وی […]


مأموریتهایی که وزیر علوم برای مقابله با کرونا ابلاغ کرد

دکتر مصطفی مطلبی، رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با مهر در خصوص ماموریتهایی که وزیر علوم به این پژوهشگاه در زمینه مقابله با ویروس کرونا محول کرده است، گفت: با توجه به نقشی که وزارت علوم به پژوهشگاه محول کرده در حال حاضر ۳ اقدام را در پیش گرفته ایم.

وی در خصوص اولین اقدام این پژوهشگاه گفت: اولین اقدام ما با توجه به نیازی که وزارت بهداشت اعلام کرده بود راه اندازی مرکز تشخیص بیماری کرونا بود که موفق شدیم از ۲۸ اسفندماه رسماً آن را افتتاح کنیم.

به گفته وی این مرکز تشخیص مولکولی بخش های مختلفی دارد که تجهیز شده و در حال بهره برداری است و پس از بازدید نماینده وزارت بهداشت، مجوز شروع به کار آن صادر شده است.

وی افزود: این مرکز تشخیصی بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ایجاد شده و از استاندارد بالایی برخوردار است.

به گفته مطلبی، در حال حاضر این مرکز تشخیص کرونا، مشغول به کار است و نمونه ها را از مراکز درمانی وزارت بهداشت تحویل می گیرد و ظرف ۲۴ ساعت نتایج را اعلام می کند.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به ظرفیت این مرکز تشخیص کرونا گفت: ظرفیت تعداد آزمایشها می تواند در صورت نیاز، حتی به هزار مورد افزایش یابد.

تشکیل کارگروههای پژوهشی با همکاری محققان ایرانی در سراسر دنیا

مطلبی با اشاره به دیگر اقدام پژوهشگاه در راستای ماموریتی که وزیر علوم به آن محول کرده گفت: توانستیم ۹ کارگروه علمی را در این پژوهشگاه تشکیل دهیم تا تحقیقات به صورت تخصصی و بدون موازی کاری در سراسر کشور انجام گیرد. همچنین کارگروه ها می توانند در تکمیل تیم های تحقیقاتی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها کمک کنند.

وی ادامه داد: این کارگروه ها در زمینه های تولید واکسن و دارو، تولید کیت تشخیصی کرونا، ردیابی ژنتیکی کووید ۱۹، فاکتورهای مهارکننده ویروس کرونا و تقویت کننده سیستم ایمنی، سلول و ژن درمانی در جهت درمان کرونا، اپیدمولوژی کرونا، ارتباط درمان با پزشکی شخصی، تولید مواد ضد عفونی و راهکارهای ضد عفونی نوین تشکیل شده است.

وی ادامه داد: ۳ کارگروه دیگر در حال تشکیل است که تحقیقات در زمینه های مختلف با دانشگاه ها را به نتیجه برسانند.

مطلبی خاطر نشان کرد: در این کارگروه ها علاوه بر مسئول کارگروه، حداقل ۵ نفر و یا بیشتر از متخصصان زبده پژوهشگاه و دانشمندان ایرانی کشور و خارج از کشور فعالیت می کنند.

وی با اشاره به کار این کارگروه ها گفت: این کارگروه ها کارشان را آغاز کرده و آمادگی دارند که پروپوزال هایی را از دانشگاه ها و محققان در زمینه های مختلف دریافت کنند تا در صورت تایید کارگروه و استانداردهای مورد نیاز قراردادهایی برای ادامه تحقیقات بین کارگروه و دانشگاه یا محقق منعقد شود. البته لازم است دانشگاه مربوطه نیز در تامین مالی پروژه ها نقش ایفا کنند.

وی ادامه داد: این کارگروه ها با هدف اجرای تحقیقات علمی روی ویروس کرونا تشکیل شده اند که هر کدام در یک زمان مشخص به نتیجه خواهند رسید و در همان زمان نتایج آنها منتشر خواهد شد.

وی افزود: وزیر علوم همچنین از دانشگاه های سراسر کشور خواسته است تا با تخصص های مختلف خود وارد این عرصه شوند و در حوزه هایی مانند روانشناسی و سایر رشته های خود با ستادهای استانی کرونا و نیز دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور همکاری داشته باشند که این نوع فعالیتها نیازی به هماهنگی با پژوهشگاه ندارد.

تولید کیتهای تشخیص کرونا بعد از تایید وزارت بهداشت

وی در خصوص سومین اقدام پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: تولید کیتهای تشخیص سریع کرونا به روش مولکولی نیز در پژوهشگاه انجام گرفته است.

وی افزود: از همان ابتدا کارگروهی را برای مطالعه تولید کیت بومی ایران تشکیل دادیم. اکنون دانش فنی تولید آن بدست آمده، تایید شده و دارای استاندارد است.

به گفته وی، سه کیت متوالی برای تشخیص کرونا ضروری است که دانش فنی آنها را بدست آورده ایم؛ اکنون مراحل تولید انبوه، تجاری سازی و عرضه زنجیره کامل در دست اقدام بوده و در این زمینه یک پروتکل همکاری با یک مجموعه سرمایه گذاری منعقد شده است؛ این کیت بعد از تایید وزارت بهداشت می تواند تولید انبوه شود.