عراق اولین عامل ورود کرونا انگلیسی به کشور

روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا: رئیس جمهور گفت: اولین عامل ورود ویروس انگلیسی به کشور از عراق بوده است. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: در آستانه ماه عبادت ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم. وی […]

روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا:

رئیس جمهور گفت: اولین عامل ورود ویروس انگلیسی به کشور از عراق بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: در آستانه ماه عبادت ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم.

وی افزود: در زمینه مسئله کرونا متاسفانه سه خیز و موج را پشت سر گذاشتیم. از ماه اسفند تمام تلاش‌های ما بر این بود که وارد موج چهارم نشویم ولی متاسفانه وارد موج چهارم شدیم که این موج چهارم عوامل متعددی دارد.

رئیس جمهور گفت: اولین عامل ورود ویروس انگلیسی از عراق بود این بزرگترین عامل بود آن چه که امروز خانواده‌ها را گرفتار کرده و بیمارستان را پر کرده است اگر از خوزستان و ایلام، ویروس انگلیسی وارد این استان‌ها و وارد بقیه استان‌ها نمی‌شد، حتما این موضوع را نداشتیم.

روحانی ادامه داد: دومین عامل مسئله ترددها و تجمعات فراوان در شب عید مخصوصا در هفته قبل از عید نوروز بود و عامل سوم خود مراسم عید نوروز است. ضمن این که این مراسم از هر لحاظ مراسم خوبی است اما امسال به دلیل کرونا دید و بازدیدهای فروان و بدون مراعات انجام گرفت، اکثرا مردم ماسک می‌زدند ولی برای خوردن شیرینی یا میوه ماسک‌ها کنار میرفت و یک فرد مبتلا بقیه را مبتلا می‌کرد.

وی علت چهارم را عروسی‌های فراوان در ماه رجب و شعبان عنوان و تصریح کرد: آن‌ها هم متاسفانه مراعات نکردند؛ زمانی آدم باید خود مراعات کند و وارد این تجمعات نشود. اما زمانی خود فرد عامل می‌شود، عروسی دارد و دعوت می‌کند و افراد دعوت شده در رودربایستی قرار می‌گیرند و مجبور می‌شوند بروند که آن‌ها هم نباید شرکت کنند، اصل دعوت هم ایراد دارد. به هر حال افراد در عروسی‌ها یک جا جمع می‌شوند، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و مشکلاتی ایجاد می‌شود.

رئیس جمهور علت بعدی را سفر‌ها بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ذکر کرد و گفت: از قبل اعلام کردیم سفر در مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است متاسفانه مراعات نشد؛ اما اگر در مناطق زرد و آبی هم سفر انجام می‌شد همه دستورالعمل‌های بهداشتی باید مراعات می‌شد.

روحانی تصریح کرد: همه آنانی که مکلف به اجرای مصوبات ستاد در نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف هستند، همه باید با تمام توان به صحنه بیایند. اگر برای مناطق قرمز و نارنجی مقرراتی را مشخص کردیم و این مقررات روی کاغذ بماند و دستورالعمل‌ها اجرا نشود، خاصیتی ندارد.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در این ایام عید با آن مواجه بودیم، این بود افراد مبتلا با تست مثبت به دید و بازدید عید و مسافرت رفتند این تخلف بسیار بزرگی است.

روحانی با تاکید بر لزوم برخورد شدید با متخلفانی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و افرادی که با تست مثبت تردد می‌کنند، گفت: در این زمینه‌ها گاهی در برخی جا‌ها خوب مراعات شد، اما برخی مکان‌ها هم مراعات نشده است.