رشد۲۱درصدی سوانح رانندگی ؛ خیابان‌های مازندران مرگبارتر شدند

 پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۱۳۶ نفر در سوانح رانندگی درون‌شهری استان طی ۹ ماهه امسال خبر داد که این میزان ۲۱ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. تازه‌ترین گزارش پزشکی قانونی مازندران منتشر و در آن اعلام‌شده است که در ۹ ماه امسال ۴۹۵ نفربر اثر سوانح رانندگی در این استان جان […]

 پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۱۳۶ نفر در سوانح رانندگی درون‌شهری استان طی ۹ ماهه امسال خبر داد که این میزان ۲۱ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

تازه‌ترین گزارش پزشکی قانونی مازندران منتشر و در آن اعلام‌شده است که در ۹ ماه امسال ۴۹۵ نفربر اثر سوانح رانندگی در این استان جان باختند که ۲ درصد بیشتر از سال گذشته است .مقایسه میزان افزایش ۲ درصدی مرگ‌ومیر سوانح رانندگی در مازندران با افزایش ۲۱ درصدی تلفات تصادفات خیابان‌های شهری نشان می‌دهد که ضریب امنیت برای شهروندان مازندرانی در خیابان‌های مناطق شهری به‌صورت روزافزونی درحال کاهش است.

پارسال هم نیروی انتظامی مازندران با انتشار آمار ۹ ماهه اعلام کرده بود که ۵۲ درصد تصادفات رخ‌داده در جغرافیای این استان مربوط به خیابان‌های درون‌شهری است و ۴۸ درصد باقی‌مانده در جاده‌ها و راه‌های روستایی رخ‌داده است. به عبارتی در ۹ ماهه سال گذشته حدود ۲ هزار و ۲۰۰ مورد تصادف درون‌شهری در مازندران رخ‌داده بود که نتیجه آن ۱۲۹ کشته و ۲ هزار و ۲۲۰ زخمی بود و این آمار در مورد کشته‌شدگان امسال ۲۱ درصد اضافه‌شده است.

مازندران دارای ۵۸ شهر کوچک در قالب ۲۲ شهرستان است و بیش از ۵۵ درصد از جمعیت حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزارنفری استان هم در نقاط شهری زندگی می‌کنند.

طبق آمار نیروی انتظامی ، سالانه حدود ۱۵ هزار فقره تصادف در معابر درون و برون‌شهری مازندران رخ می‌دهد.

بومیان ، قربانیان اصلی تصادفات

تازه‌ترین گزارش پزشکی قانونی مازندران همچنین حاکی است که ۴۳۰ نفر برابر با ۸۷ درصد از جان‌باختگان تصادفات در استان افراد بومی بوده‌اند، آماری که نشان می‌دهد افزایش سفر تفریحی به این استان بدون توجه به مناسب‌سازی زیرساخت‌های لازم درحال تحمیل تلفات بیشتر به بومیان است.

مازندران مهم‌ترین استان گردشگر پذیر کشور است و طبق آمار معاونت گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی استان تنها در ۹ ماهه امسال بیش از ۷۵ میلیون نفر شب اقامت گردشگر و مسافر در اقامتگاه‌های رسمی استان ثبت شد درحالی‌که آمار ثبت‌شده در کل سال ۹۷ اندکی بیشتر از ۷۵ میلیون نفر شب بود.

بسیاری از مسافرانی که با خودروی شخصی به مازندران می‌آیند نه‌تنها آشنایی زیادی با جاده‌های استان ندارند، بلکه در سال‌های اخیر همواره ترددشان در جاده‌های شهری ئ روستایی به‌منظور بهره‌گیری بیشتر از جاذبه‌ها و زیبایی‌های طبیعی افزایش‌یافته است.

مرگ ۱۷۵ عابر پیاده

ناامنی خیابان‌های شهری در مازندران سبب شده است تا عابران پیاده به بزرگ‌ترین قربانیان سوانح رانندگی تبدیل شوند به‌گونه‌ای که بر اساس گزارش پزشکی قانونی در ۹ ماهه امسال ۱۷۵ نفر عابر پیاده‌بر اثر تصادف جان باختند.

درحالی‌که میانگین کشوری تلفات عابران پیاده درمجموع تلفات تصادفات رانندگی یک‌پنجم است ، در مازندران این عدد به یک‌سوم می‌رسد.

یکی از علت‌های اصلی بالا بودن تلفات عابران پیاده در مازندران بر اساس بررسی‌های کارشناسی راهنمایی و رانندگی ، نبود چراغ راهنمایی عبور در بسیاری از محل‌های عبور عابران پیاده حتی در نقاط داخل شهرهای است و در بیرون از شهرها هم تقریباً هیچ محل مشخص دارای حداقل ضریب امنیت برای عبور عابران وجود ندارد.

بررسی اداره عملیات کنترل ترافیک راهنمایی و رانندگی مازندران هم نشان می‌دهد که ۹۰ درصد تصادفات منجر به مرگ عابرین پیاده در محل‌های غیر ایمن و خط‌کشی نشده رخ‌داده است. در یک نگاه کنجکاوانه به خیابان‌های اصلی و فرعی، میادین و چهارراه‌های شهری مازندران می‌توان به این نکته پی برد که تردد در آن‌ها تقریباً تابع هیچ مقرراتی نیست و در تمامی مقاطع و مسیرها آدم‌ها و ماشین‌ها در هم می‌لولند بدون اینکه هیچ‌یک تابع اصولی درحرکت باشد.

بر اساس آمار رسمی نیروی انتظامی ۷۰ تا ۹۰ درصد علت مرگ‌ها و آسیب‌های تصادفات به‌ویژه در خیابان‌های شهری ناشی از خطای انسانی است. بی‌توجهی به جلو، صحبت کردن با موبایل، غذا خوردن و شوخی کردن هنگام رانندگی، سرعت‌بالا، انحراف به چپ ازجمله مهم‌ترین خطاهای انسانی هنگام رانندگی محسوب می‌شود.

حدود ۱۳ هزار زخمی

گزارش تفکیکی پزشکی قانونی مازندران حاکی است که درمجموع ۴۹۵ جان‌باخته تصادفات در این استان ۳۷۷ مرد و بقیه زن بودند.همچنین ۳۳۷ نفر از فوت‌شدگان در جاده‌های برون‌شهری و ۲۲ نفر دیگر هم درراه‌های روستایی جان باختند.

بر اساس این گزارش ، بعد از عابران پیاده با ۱۷۵ نفر ، رانندگان با ۱۱۵ نفر دومین قربانیان اصلی تصادفات هستند . همچنین در میان کشته‌شدگان ۹ ماهه امسال ۱۰۴ نفر سرنشین  ،۹۲  نفر موتورسوار و ۹ نفر هم دوچرخه‌سوار بودند.

پزشکی قانونی مازندران اعلام کرد که در ۹ ماهه امسال ۱۲ هزار و ۸۸۹ نفر مصدوم حوادث رانندگی هم به این مجموعه مراجعه کردند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین برابر گزارش پزشکی قانونی بیشترین آمار تلفات حوادث رانندگی مربوط به شهرستان‌های ساری، میاندرود با ۹۱نفر، بابل با ۷۵ و آمل با ۶۱ مورد بوده است درحالی‌که گلوگاه  با پنج  فوتی کمترین میزان قربانیان را داشته است.