دوگانه «میدان_دیپلماسی» ضد منافع ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور نظامیان خارج از منطقه در خلیج فارس نه‌تنها امنیت را حفظ نکرده بلکه باعث تهدید و ناامنی در منطقه شده است. محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش «خلیج فارس خانه ماست» که صبح امروز در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، برگزار شد، […]

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور نظامیان خارج از منطقه در خلیج فارس نه‌تنها امنیت را حفظ نکرده بلکه باعث تهدید و ناامنی در منطقه شده است.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش «خلیج فارس خانه ماست» که صبح امروز در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، برگزار شد، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و همچنین تبریک ولادت دومین اختر امامت و ولایت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، روز خلیج فارس را نیز تبریک و به سربازان و حافظان امنیت در خلیج فارس خداقوت گفت.

وی تصریح کرد: خلیج فارس برای ما مهم و باشکوه است ولی باشکوه‌تر و عظیم‌تر از آن روزی است که شاهد خروج همه نیروهای نظامی خارجی از منطقه باشیم. آن روز، روز شادی مردم منطقه خواهد بود. خلیج فارس جگرگوشه مردم ایران است چرا که این مردم شجاع، عزیزان و دلبندان خود را فدای امنیت و ثبات منطقه کرده‌اند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهدای بزرگی همچون شهید مهدوی‌ها در جنگ مستقیم با نیروهای مستقیم آمریکایی  و شهید همتی‌ها فرمانده ناوچه پیکان در دفاع از سرزمینمان در تجاوز رژیم بعثی و صدام خائن جان خود را فدا کردند، افزود: از این جهت خلیج فارس فخر ایرانیان به شمار می‌آید.

رئیس مجلس با اشاره به نگارش مقاله‌ای در خصوص راهبردهای استراتژیک در خلیج فارس، عنوان کرد: یادداشتی در رابطه با اهمیت استراتژیک خلیج فارس از منظر استراتژی‌های بخشی در 5 حوزه سیاسی، اقتصادی، دفاعی و امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و محیط زیستی و تعامل این ابعاد با مؤلفه‌های قدرت داشته‌ام که تقدیم حضار خواهد شد.

وی امنیت را مهم‌ترین موضوع و مؤلفه همه انسان‌ها در همه مناطق دانست و تأکید کرد: در تمامی فرهنگ‌ها و ادیان به‌شکلی ویژه به بحث امنیت تأکید شده است تا جایی که برخی اندیشمندان به فلسفه امنیت با تعابیر مختلف پرداخته‌اند. امنیت زمانی مهم‌تر می‌شود که در نقاطی بااهمیت خود را نشان دهد. یکی از این مناطق مهم و استراتژیک منطقه خلیج فارس است.

قالیباف اظهار داشت: امروز هرگونه حضور نیروهای نظامی خارج از منطقه، نه‌تنها موجب حفظ امنیت در منطقه نخواهد شد بلکه خود آن باعث تهدید و ناامنی در منطقه است.

رئیس مجلس یادآور شد: حضور این نیروهای نظامی خارجی که در رأس آن‌ها آمریکا قرار دارد باعث از بین رفتن فرصت‌های اقتصادی در منطقه و خارج از منطقه شده است. اگر امروز شاهد وجود فاصله و شکافی در جنوب و شمال خلیج فارس هستیم به‌دلیل وجود نیروهای آمریکایی در منطقه است.

قالیباف تصریح کرد: این نیروهای خارجی به منطقه آمده‌اند تا روندها را ایجاد و کنترل کنند، همچنین آمده‌اند فرآیندها را به‌نفع منافع خودشان تغییر دهند چرا که تنها دلیل حضور نظامیان خارج از منطقه تأمین منافع خودشان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم و حساس منطقه خاورمیانه در تأمین انرژی جهان، افزود: یکی دیگر از دلایل حضور نظامیان خارج از منطقه دخالت در تأمین انرژی و حفظ امنیت رژیم صهیونیستی است.

وی تصریح کرد: مسلم و قطعی است که ایران قوی در عمل نشان داده است هرگز دست آمریکا به شمال خلیج فارس نخواهد رسید و تحرکات آمریکا اثری در شمال خلیج فارس نخواهد داشت. جمهوری اسلامی ایران نشان داد که دست آمریکا را از شمال خلیج فارس قطع کرده است.

قالیباف ادامه داد: امیدواریم همه کشورها دست به دست هم، پای آمریکا را از منطقه قطع کنند و نظامیان خارجی را که موجب تهدید و ناامنی در منطقه شده‌اند از منطقه بیرون کنیم تا منطقه‌ای شادتر داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازمه اخراج نظامیان خارجی از منطقه، توجه به سه عنصر مهم است، خودباوری را نخستین مؤلفه برای این مهم دانست و گفت: باید به توان و باور جوانان و مردم منطقه ایمان داشت که می‌توان با اتکا به همین ظرفیت‌ها، منطقه را اداره کرد.

نماینده تهران در مجلس همگرایی را دومین عنصر مهم برای کشورهای منطقه دانست و ادامه داد: یکی از دلایل حضور نیروهای بیگانه، جلوگیری از همین همگرایی است. کشورهای منطقه باید با پرهیز از هرگونه اختلاف و واگرایی، کنار یکدیگر باشند. ما مردمی هستیم که از جهت فرهنگی، قرابت و نزدیکی زیادی به یکدیگر داریم، چرا که همه در سایه اسلام و قرآن قرار داریم، باید دست از ارتجاع برداریم و منطقه را با صلح و امنیت در مسیر پیشرفت قرار دهیم.

قالیباف، عنصر سوم در منطقه را وجود نیروی بازدارنده در منطقه خواند و گفت: باید به‌قدری قوی باشیم که برهم‌زنندگان امنیت منطقه، فرصت بروز و ظهور در منطقه پیدا نکنند، لذا نیاز به یک الگوی امنیتی منطبق با شرایط حوزه خلیج فارس داریم. در این الگوی بومی باید به دو رویکرد توجه شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان، نخستین رویکرد در الگوی امنیتی منطقه را رویکرد سلبی با محوریت خروج نیروهای نظامی خارجی از منطقه دانست و دومین رویکرد را رویکرد ایجابی با محوریت مشارکت حداکثری کشورهای خاورمیانه در ساختارهای امنیتی، دفاعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و همکاری‌های محیط زیستی دانست و گفت: اگر چنین شرایطی در خلیج فارس حاکم شود، خواهیم دید که این منطقه چگونه به آرامش خواهد رسید و تأثیر در امنیت و اقتصاد جهانی ایجاد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: همه ایرانیان از بخش خصوصی تا نهادهای عمومی، دولتی و غیردولتی و همچنین مسئولان باید توجه داشته باشیم که خلیج فارس و دریای عمان، فرصت بزرگی برای توسعه است. یکی از محورهای توسعه در کشور، توسعه دریامحور در سواحل خلیج فارس و دریای عمان است که تقویت این سواحل موجب قوی‌تر شدن کشور خواهد شد، لذا باید از فرصت‌های ترانزیتی در این منطقه استفاده کرد.

قالیباف با اشاره به وجود تشکل سازمان اقتصادی اوراسیا و محور شمال ـ جنوب و ارتباطی که این منطقه با شرق آسیا و هند برقرار می‌کند، بر ضرورت تقویت و توسعه این منطقه تأکید و اضافه کرد: پیشتر نیز اشاره کرده بودم که قرن 21، قرن آسیا خواهد بود، چرا که همه شاخص‌های قوی شدن در حوزه استراتژیک نشان‌دهنده ظرفیت بالای آسیا است که خلیج فارس و سواحل دریای عمان نیز می‌توانند نقش کلیدی در تحقق این مهم داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید توجه داشت که این حرکت تنها به‌وسیله دولت قابل انجام نیست، بلکه بخش خصوصی و مردم نیز باید پای کار بیایند و نیازمند همکاری و همگرایی سایر کشورهای منطقه نیز خواهد بود.

نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتفاقات سیاسی روز، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که تولید قدرت، چه قدرت هوشمند و چه قدرت نرم و چه قدرت سخت، ضامن امنیت ملی و ضامن قدرت دیپلماسی است. اگر کسانی به‌هردلیلی، دوگانه فرصت‌طلبانه از قدرت میدانی و دیپلماسی معرفی کنند، بدانند که این رویکرد ضد منافع ملی، ضد تجربه بشریت، ضد علم و ضد هرگونه منطقی بوده و دلیل آن فقط فرصت‌طلبی است.

قالیباف تصریح کرد: ما با همه وجود می‌دانیم که حاج قاسم عزیز، هنرش این بود که برای کشور تولید قدرت می‌کرد. ما روی حاج قاسم حساسیم، به این دلیل که او نماد مکتب حرکت امام خمینی(ره) بود. حاج قاسمِ ما، سیدالشهدای مدافعین حرم و نماد مقاومت کشورهای اسلامی بود. او الگوی جوانان امروز جهان اسلام و آزادیخواهان و قهرمان ملی ماست.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: ما حاضر نیستیم یک خط کوچک در سیمای درخشان این عزیزمان وارد شود و این برای ما سخت و سنگین و غیرقابل تحمل است. البته می‌دانیم خداوند متعال مدافع و حافظ خون شهدا است.

وی گفت: در همان روزهای ابتدای شهادت شهید سلیمانی، در یک سخنرانی به این موضوع اشاره کردم که اگر شهادت شهید بهشتی، سیدالشهدای انقلاب اسلامی در آغاز انقلاب در مقابله با منافقین موجب رسوا شدن منافقین و ریشه‌کن شدن حضور آنها در کشور شد، مطمئن هستیم خون شهید سلیمانی نیز امروز موجب رسوایی غربگرایان در کشور خواهد شد و ریشه آنها را از کشور خواهد کَند و سروصداهای این روزها نشانه روشنی بر این وقایع است.