رئیس کمیته امداد کشور؛

تخصیص اعتبار ۸۰۰ میلیون تومانی اشتغالزایی برای مازندران

حرف آنلاین: رئیس کمیته امداد کشور با اشاره به اینکه رسیدگی به محرومان و مستضعفان از جمله وظایف کمیته امداد است، گفت: براساس تصمیم شورای عالی اشتغال، کمیته امداد در سال جاری موظف به ایجاد ۵۰۰ هزار شغل برای جامعه هدف شد که سهم مازندران بیش از ۱۶ هزار اشتغال با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومانی است.

سیدمرتضی بختیاری در جلسه شورای زکات مازندران که با حضور نماینده ولی فقیه در مازندران با تحسین عملکرد کمیته امداد  استان  و گرامیداشت یاد و نام ۱۰هزار و ۴۰۰شهید دوران دفاع مقدس استان، اظهار داشت:سال گذشته درآمد کمیته امداد استان  ۴۴۵میلیارد و ۹۷۱میلیون تومان بصورت نقدی و غیر نقدی بوده است.

 

رئیس کمیته امداد کشور با اشاره به پیشینه نوع دوستی مردم مازندران، افزود: ۸۰هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان قرار دارند و  و از خدمات این نهاد بهره مند هستند.

 

وی با بیان اینکه دو هزار و ۶۱۸ نفر از ایتام و ۹هزار و ۷۰۰  فرزند مشمول طرح محسنین نیز در استان تحت حمایت هستند، گفت: این افراد از حمایت های مادی و معنوی بیش از ۵۱هزار حامی برخوردارند.

 

بختیاری با بیان اینکه حامیان استان ۶۷میلیارد تومان به ایتام و محسنین کمک کردند، افزود: کمکهای حامیان بلافاصله به حساب ایتام واریز می شود.

 

این مسئول با تاکید براینکه توانمندسازی مددجویان ماموریت اصلی کمیته امداد است، افزود: امسال ۱۶هزار و ۳۷۵فرصت شغلی در استان باید ایجاد می شود که تسهیلات اشتغال  برای این مهم ۸۰۰میلیارد تومان تدبیر شد.

 

رئیس کمیته امداد اضافه کرد: براساس تصمیم شورای عالی اشتغال، کمیته امداد در سال جاری موظف به ایجاد ۵۰۰ هزار شغل برای جامعه هدف شده است و در سال گذشته ۵۸ هزار خانوار از طریق طرح‌های اشتغال خودکفا شدند.

 

نماینده ولی فقیه در مازندران نیز بر لزوم برنامه ریزی برای توانمندسازی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد تاکید کرد.

 

آیت الله محمدباقر محمدی لائینی اظهار داشت: باید از نیروهای دارای تفکر جهادی و انقلابی بهره گیری کنیم.

 

وی ادامه داد: در برخی از نهاد از افرادی که همسوی با ارزش‌ها نیستند، استفاده می‌شود و نیروهای انقلاب مهجور مانده‌اند.

 

امام جمعه ساری با اشاره به مأموریت‌های مهم کمیته امداد و این که سیاست‌ها باید به سمتی برود که فقیری وجود نداشته باشد، افزود: هرچه کمیته امداد در فاز اقناع و ارائه تسهیلات اشتغال زا گام بردارد، به اهداف بیشتر نزدیک می‌شود.

 

محمدی لائینی بر لزوم خودکفایی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و نیازمند تاکید کرد و گفت: بارها دیده شد ارائه تسهیلات و خارج کردن از حمایت نتوانسته اهداف مددنظر را محقق کند زیرا صرف وام دادن نمی‌تواند منجر به خودکفایی شود.

 

امام جمعه ساری یادآور شد: برای خودکفایی مددجویان باید فکر اساسی کرد و انتظار نداریم مازندران با مواهب طبیعی، دارای فقیر باشد زیرا این مسئله زیبنده نیست.

 

وی وجود فقر را ناشی از ناکارآمدی مسئولان در حوزه اقتصادی، صنعت، گردشگری و منابع طبیعی دانست و گفت: مستعدترین استان کشور دارای فقرای زیادی است.

 

مدیرکل کمیته امداد مازندران نیز گفت: سال گذشته ۷۵میلیارد تومان زکات در استان جمع آوری شد.

 

حجت الاسلام بشیر عالیشاه اظهار داشت: ۹۹درصد زکات جمع آوری شده در حوزه حمایتی برای مددجویان هزینه شد  و سال گذشته ۵۲ هزار و ۴۲۰مورد در سرفصلهای جهیزبه، درمانی  مسکن، معیشت از  حوزه زکات هزینه شد.

 

وی افزود: کمیته امداد با توجه به اعتماد سازی که در سطح استان انجام داده است درجمع آوری زکات و هدایت خیران برای کمک به نیازمندان برنامه ریزی دارد.

 

مدیر کل کمیته امداد مازندران تصریح کرد: دو هزار شورای زکات در استان وجود دارد و خیران در این بخش با کمیته امداد همکاری دارند.

 

وی بیان داشت: ساخت هزار و ۳۰۰واحد مسکن مددجویی را در دست اقدام داریم و در تلاشیم تا واحد‌های مسکونی با کمک خیران آماده و به مددجویان تحویل داده شود.

 

مدیرکل کمیته امداد مازندران ادامه داد: بیشترین زکات جمع آوری شده در استان ، مستحبی بوده است./بلاغ