تحقق رویای قرص ورزش

حرف انلاین: رویای درست کردن قرص ورزش بالاخره به حقیقت پیوست . محققان مولکولی در خون شناسایی کرده اند که طی ورزش تولید می شود و به طور موثر غذای دریافتی و چاقی در موش ها را کاهش داده است.

کشف این مولکول یا به نوعی درست کردن قرص ورزش درک انسان از فرایندهای فیزیولوژیکی که بین ورزش و گرسنگی وجود دارد را زیر سوال می‌برد.محققان کالج پزشکی بیلور و دانشکده پزشکی استنفورد با همکاری مؤسسات دیگر یافته‌های خود را در نشریه نیچر منتشر کرده اند.دکتر یونگ شو پروفسور بیولوژی سلولی در بیلور و یکی از مؤلفان پژوهش می‌گوید: ثابت شده تمرین ورزشی منظم به کاهش وزن، تنظیم اشتها و بهبود متابولیک بدن به خصوص در افراد چاق ودارای اضافه وزن کمک می‌کند. اگر مزایایی که ورزش به وجود می‌آورد را درک کنیم، یک گام برای کمک کردن به افراد برای بهبود زندگی شأن نزدیک شده ایم.

بررسی شیوه عملکرد ورزش در سطح مولکولی

جاناتان لانگ دیگر مؤلف این پژوهش با اشاره به تحقق رویای قرص ورزش می‌گوید: ما می‌خواستیم شیوه عملکرد ورزش را در سطح مولکولی درک کنیم تا با محصولی بتوانیم برخی از مزایای آن را بسازم. به عنوان مثال تلاش می‌کنیم به این وسیله در آینده با کمک یک درمان خاص روند پیشروی پوکی استخوان، بیماری قلبی یا دیگر بیماری‌ها در افراد مسن‌تر یا ضعیف‌تر که نمی‌توانند به اندازه کافی ورزش کنند، کاهش دهیم.

شو، لانگ و همکارانشان تحلیلی کامل از ترکیبات پلاسمای خون موش‌ها پس از حرکت سریع روی تردمیل انج ام دادند. مهمترین مولکولی که در این روند تولید شد، یک آمینواسید اصلاح شده به نام Lac-Phe بود. این آمینواسید از لاکتات (محصول جانبی ورزش شدید ) و فنیل آلانین (اسید آمینه‌ای که یکی از بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها است) سنتز می‌شود.

در موش‌هایی که رژیم غذایی آنها مملو از چربی بود، دوز بالایی از Lac-Phe میزان غذایی دریافتی در ۱۲ ساعت را در مقایسه با گروه کنترل حدود ۵۰ درصد کاهش داد. این روند هیچ تأثیری روی حرکت یا مصرف انرژی حیوان نداشت. هنگامیکه این ماده به مدت ۱۰ روز به حیوانات تزریق شد، میزان غذای دریافتی و همچنین وزن بدن آنها را کاهش داد و همزمان تحمل گلوکز را بهبود بخشید.

علاوه برآن محققان آنزیمی به نام CNDP2 نیز شناسایی کردند که در فرایند تولید Lac-Phe تأثیرگذار بود و نشان داد کاهش وزن موش‌های فاقد این آنزیم در مقایسه با گروه کنترل چندان زیاد نباید.

همچنین پژوهشگران متوجه شدند سطح پلاسمای Lac-Phe در اسب‌های مسابقه‌ای و انسان‌ها پس از فعالیت فیزیکی افزایش می‌یابد. داده‌های مربوط به یک گروه ورزشی انسانی نشان داد که تمرینات سرعتی و به دنبال آن تمرین‌های مقاومتی و سپس تحملی، پلاسما Lac-Phe زیادی به وجود می‌آورد.

شو در این باره می‌گوید: هدف بعدی ما درک جزئیات بیشتری از نقشLac-Phe در تأثیرگذاری بر بدن و از جمله مغز است.