ارسال آیین‌نامه اجرای انتخابات مجلس به هیئت دولت

سخنگوی ستاد انتخابات کشور بابیان اینکه آیین‌نامه جدید قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به هیئت دولت ارسال‌شده است، گفت: اگر دولت این آیین‌نامه را تصویب و ابلاغ کند، انتخابات سال جاری بر اساس این آیین‌نامه اجرا می‌شود. سید اسماعیل موسوی با اشاره به اینکه در حال حاضر عمده فعالیت‌های ستاد انتخابات کشور در زمینه آموزش […]

سخنگوی ستاد انتخابات کشور بابیان اینکه آیین‌نامه جدید قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به هیئت دولت ارسال‌شده است، گفت: اگر دولت این آیین‌نامه را تصویب و ابلاغ کند، انتخابات سال جاری بر اساس این آیین‌نامه اجرا می‌شود.

سید اسماعیل موسوی با اشاره به اینکه در حال حاضر عمده فعالیت‌های ستاد انتخابات کشور در زمینه آموزش مجریان انتخابات است، اظهار کرد: ده دوره آموزشی تخصصی برای مجریان و دست‌اندرکاران انتخابات ازجمله معاونان سیاسی استانداری‌ها، اعضای ستاد انتخابات استان‌ها، فرمانداران، بخشداران و اعضای هیئت بازرسی پیش‌بینی کرده‌ایم که دو دوره برگزارشده و دوره‌ سوم نیز اواخر شهریورماه ماه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از تشکیل هیئت‌های اجرایی، آموزش اعضای هیئت‌های اجرایی، معاونان فرمانداران، اعضای شعب و کاربران احراز هویت آغاز می‌شود.  آموزش مجریان و دست‌اندرکاران انتخابات شامل مواردی همچون مسائل حقوقی انتخابات، امنیت و حفاظت انتخابات، مسائل مالی و پشتیبانی و شیوه برگزاری انتخابات الکترونیکی می‌شود.

دبیرستاد انتخابات با بیان اینکه آموزش همگانی نیز در دستور کار ستاد انتخابات کشور قرار دارد، تصریح کرد: این آموزش‌ها شامل تبیین جایگاه و اهمیت مجلس شورای نگهبان و ضرورت مشارکت در انتخابات و همچنین شیوه شرکت در انتخابات الکترونیکی است، زیرا نیاز است که آموزش بیشتری در این زمینه به مردم داده شود.

موسوی خاطرنشان کرد: انتخابات شوراهای اسلامی در سال 96 در 139 شهرستان تمام الکترونیکی برگزار شد یعنی هم احراز هویت و هم اخذ رأی الکترونیکی بود. اگر وزارت کشور و شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی به توافق برسند، باید جامعه باید آموزش لازم را بدهیم. در حال حاضر جلسات کارشناسی در زمینه انتخابات الکترونیکی میان شورای نگهبان و وزارت کشور در حال برگزاری است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: ما اخیراً آیین‌نامه جدید قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تهیه و به هیئت دولت ارسال کرده‌ایم. این آیین‌نامه بر اساس اصلاح قانون انتخابات در سال 95 تهیه‌شده است. اگر دولت این آیین‌نامه را تصویب و ابلاغ کند، انتخابات سال جاری بر اساس این آیین‌نامه اجرا می‌شود.

وی در ارزیابی خود از میزان داوطلبان احتمالی انتخابات گفت: ازلحاظ قانونی تا مقطع ثبت‌نام انتخابات، نمی‌توانیم به کسی داوطلب انتخابات بگوییم. در حال حاضر افراد زیادی علاقه‌مند هستند که وارد انتخابات شوند که در آذرماه می‌توانند به‌صورت رسمی ثبت‌نام کنند. پس از اتمام فرصت ثبت‌نام می‌توان گزارش کاملی از تعداد ثبت‌نام کنندگان ارائه کرد.

موسوی درباره تبلیغات زودرس انتخاباتی نیز اظهار کرد: تاکنون گزارشی درباره تبلیغات زودرس برای انتخابات نداشته‌ایم.