آلرژی پزشکان به دستگاه کارت‌خوان

حجم بالای فرار مالیاتی صاحبان حرف پزشکی و مقاومت‌ها و حساسیت‌های عجیب این صنف به نصب دستگاه کارت‌خوان که ناشی از تعارض منافع جامعه پزشکی با منافع مردم است، هرروز ابعاد تازه‌ای پیدا می‌کند. مطابق با آنچه که مسئولان عنوان کرده‌اند، حجم فرار مالیاتی در اقتصاد ایران به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ دراین‌بین صاحبان […]

حجم بالای فرار مالیاتی صاحبان حرف پزشکی و مقاومت‌ها و حساسیت‌های عجیب این صنف به نصب دستگاه کارت‌خوان که ناشی از تعارض منافع جامعه پزشکی با منافع مردم است، هرروز ابعاد تازه‌ای پیدا می‌کند.

مطابق با آنچه که مسئولان عنوان کرده‌اند، حجم فرار مالیاتی در اقتصاد ایران به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ دراین‌بین صاحبان حرف پزشکی که اتفاقاً شغل پردرآمدی هم دارند، میانگین ۶.۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را ثبت کرده‌اند.

حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان درنهایت مسئولان را بر آن داشت که در خلل تصویب بودجه ۹۸، بندی را به الزام نصب پایانه فروشگاهی در مطب‌ها برای جلوگیری از فرار مالیاتی این قشر اختصاص دهند که بر این اساس بند الحاقی تبصره ۶ بودجه ۹۸ صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی ایران صادر می‌شود، را ملزم به نصب پایانه فروشگاهی در مطب‌ها کرده است.

تمدید دوباره زمان ثبت‌نام پزشکان

در این راستا، مطابق با آنچه که سازمان امور مالیاتی اعلام کرد، همه صاحبان مشاغل یادشده مکلف شدند که حداکثر تا ۲۳ مردادماه امسال برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) اقدام کنند و حتی این هشدار داده شد که در صورت عدم استفاده از کارت‌خوان بانکی، مشاغل پزشکی مشمول جریمه خواهند شد.

دراین‌بین، سازمان امور مالیاتی بیستم مردادماه اعلام کرد که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، مهلت پزشکان تا ۳۱ مردادماه تمدید شد؛ بااین‌حال این زمان دوباره تمدید و اعلام شد که مهلت ثبت‌نام پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی با توجه به مشکلات فنی موجود تا پانزدهم شهریور تمدید می‌شود. این در حالی است که متولیان سازمان امور مالیاتی پیش‌بینی کرده بودند که از ابتدای مهرماه، صاحبان مشاغل پزشکی به پایانه‌های فروشگاهی و کارت‌خوان‌ها مجهز خواهند شد.

به گزارش مهر، نقدی که بر این عدم برنامه‌ریزی دقیق برای ثبت‌نام پزشکان وجود دارد این است که اگر قرار باشد روند اجرای قانون به شکل موجود باشد، قطعاً راه‌های فرار زیادی نیز از آن وجود خواهد داشت؛ به‌عنوان نمونه قطع عمدی اینترنت پایانه‌ها و الزام مراجعه‌کننده به پرداخت نقدی به بهانه عدم اتصال به شبکه، می‌تواند یکی از این راه‌ها باشد.

وضعیت مالیات ستانی از پزشکان

نگرانی‌ها از احتمال شانه خالی کردن پزشکان از پرداخت مالیات ابتدا ازاینجا نشات می‌گیرد که در این مدتی که اعلام شد صاحبان این حرف باید پایانه فروشگاهی در مطب‌هایشان نصب کنند، شاهد شکل‌گیری موج انتقاد و اعتراض از سوی انجمن و مراکز مختلف و حتی سازمان نظام پزشکی بودیم. تا جایی که این سازمان در قالب یک نامه رسمی اعلام کرد که پزشکان نحوه کار با دستگاه کارت‌خوان را بلد نیستند و قبل از هرگونه اقدام، باید شیوه کار با این دستگاه به پزشکان آموزش داده شود!

مسئله‌ای که مطرح می‌شود این است که اگر پزشکان قصد پرداخت مالیات حقه رادارند و تمایلی به فرار مالیاتی ندارند علت این میزان هجمه و انتقاد از نصب دستگاه کارت‌خوان  با توسل به بهانه‌های مختلف، چیست؟

از سویی دیگر بررسی آمار رسمی از میزان پرداخت مالیات که از سوی مسئولان سازمان امور مالیاتی اعلام‌شده بود نشان می‌دهد که صاحبان این حرف تنها در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند؛ درحالی‌که مطابق با گفته امیرآبادی عضو کمیسیون تلفیق مجلس مجموع درآمد پزشکان متخصص (با در نظر گرفتن حداقل نرخ) در سال ۱۷ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان، پزشکان عمومی سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و دندان‌پزشکان ۸ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان است که با این حساب،  جمع مالیات حقه آن‌ها ۷۲۰۰ میلیارد تومان است. اما جامعه پزشکی در حال حاضر فقط ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات می‌پردازد که به معنای آن است که پزشکان بیش از ۹۷ درصد فرار مالیاتی دارند.

علت حساسیت سازمان نظام پزشکی برای نصب کارت‌خوان

نظام بهرامی کمیل جامعه‌شناس بابیان اینکه چند سال است که مردم نسبت به عدم نصب دستگاه کارت‌خوان در مطب‌ها و مراکز پزشکی حساس شده‌اند، اظهار داشت: این وضعیت باعث شده بیماران برای پرداخت وجه خدمات دچار زحمت بیشتری شوند.

وی افزود: از سویی دیگر این پرسش مطرح است که چرا بسیاری از پزشکان که در سایر تکنولوژی‌ها پیشتاز هستند در برابر این تکنولوژی مقاومت می‌کند و همچنان دریافت پول نقد را که از عوامل مهم انتقال بیماری‌هاست ترجیح می‌دهند؟

بهرامی کمیل ادامه داد: همچنین موضوع نصب کارت‌خوان با پیوند خوردن به بحث پرداخت مالیات و افزایش امکان فرار مالیاتی ابعاد جدیدی به خود گرفته است. وی تصریح کرد: پرسش این است که اگر نصب دستگاه کارت‌خوان ربطی به مالیات ندارد، پس چرا سازمان نظام پزشکی بر روی این موضوع این اندازه حساسیت دارد و با اجباری شدن نصب کارت‌خوان مخالف است؟

این جامعه‌شناس افزود: پزشکان که اولویت خود را سلامت و رفاه بیماران اعلام می‌کنند و خود را از اقشاری می‌دانند که بیشترین و شفاف‌ترین مالیات‌ها را می‌دهند، پس چرا در عمل سالهاست با نصب اجباری کارت‌خوان مخالفت می‌کنند؟ مگر اینکه بگوییم نصب کارت‌خوان فضای زیاد می‌گیرد یا بگوییم در مقایسه با پول، احتمال انتقال بیماری در مراکز پزشکی را افزایش می‌دهد؟! بهرامی کمیل گفت: همان‌طور که مشاهده می‌شود در موضوع نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان بحث تعارض منافع پزشکان با مردم به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

وزارت بهداشت باید از حق مردم دفاع کند

وی افزود: درحالی‌که رئیس و معاونین سازمان نظام پزشکی کشور نصب کارت‌خوان را ضروری نمی‌دانند و حداکثر آن را به انتخاب پزشکان موکول می‌کنند؛ در یک نظرسنجی تلویزیونی ۹۲ درصد از مردم به اجباری شدن نصب کارت‌خوان در مطب‌ها و مراکز درمانی رأی دادند. در این برنامه که در تاریخ 97/6/2  به‌طور زنده از تلویزیون  پخش شد حاجی دلیگانی(نماینده مجلس) و بوذرجمهری(کارشناس نظام سلامت) به‌عنوان موافق نصب اجباری کارت‌خوان و جهانگیری(معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی) و قربانی(نماینده مجلس) به‌عنوان مخالف نصب اجباری کارت‌خوان دلایل خود را گفتند و مردم درنهایت بارأی بسیار بالا خواستار نصب اجباری کارت‌خوان شدند.بهرامی کمیل ادامه داد: به نظر می‌رسد در این وضعیت و به دلیل وجود تعارض منافع بین جامعه پزشکی و مردم، باید وزارت بهداشت و یا نهادهای دیگر به‌منظور دفاع از منافع بیماران به این موضوع ورود پیدا کنند.

اصل عدم تعارض منافع در حوزه پزشکی، چه زمانی رعایت خواهد شد؟

وی اظهار داشت: در پنج سال گذشته پزشکان و سازمان نظام پزشکی در برابر درخواست مردم و مسئولان برای نصب کارت‌خوان در اماکن کسب خود شدیداً مخالفت کردند و مدام از این گفتند که بیش از ۹۵ درصد پزشکان مالیات‌های خود را به‌موقع و دقیق می‌دهند و… اما؛ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از سازمان امور مالیاتی انتقاد کرده که چرا میزان مالیات پزشکان را ۷۰۰ میلیارد تومان در سال تخمین زده است، درحالی‌که مقدار واقعی مالیات پزشکان حداقل حدود ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال تخمین زده می‌شود.

بهرامی کمیل با اشاره به الزام قانونی نصب کارت‌خوان در مطب‌ها و مقاومت صاحبان حرف پزشکی در برابر این موضوع، گفت: این پرسش در ذهن مردم همچنان باقی می‌ماند که پزشکانی که موضوعی به این سادگی را این‌چنین پیچیده کرده‌ و رفاه حال مردم را در چند سال گذشته نادیده انگاشته‌اند در سایر مسائل پیچیده که منافع بیشتری دارند چه‌کار می‌کنند؟

وی افزود: چه زمانی قرار است اصل عدم تعارض منافع در حوزه پزشکی رعایت شود و دست سازمان نظام پزشکی؛ کمیسیون بهداشت مجلس و وزارت بهداشت که همگی توسط پزشکان اداره می‌شود از تصمیم‌گیری یکجانبه در این حوزه کوتاه شود؟