عضو هیات رئیسه مجلس علت عدم برگزاری انتخابات مجلس به‌صورت الکترونیکی را توضیح داد.

احمد امیرآبادی فراهانی در خصوص سرنوشت طرح استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار داشت: شاکله و اساس طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، استانی شدن انتخابات بود اما با ایراد شورای نگهبان مواد مربوط به استانی شدن انتخابات مجلس حذف شد و به‌این‌ترتیب، چیزی از این طرح باقی نمی‌ماند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شروع طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس ازنظر طراحان در جهت استانی شدن انتخابات مجلس بود، بیان کرد: الکترونیکی شدن انتخابات بر عهده شورای نگهبان و وزارت کشور است، اگر به تصمیم واحدی در این زمینه برسند، نتایج مثبتی حاصل می‌شود.

وی افزود: با الکترونیکی شدن انتخابات می‌‎توان حقوق کاندیداها و رای دهندگان را بهتر تأمین کرد و به اجرای بهتر انتخابات کمک می‌کند.

امیرآبادی با اشاره به تجربه برگزاری انتخابات شوراها به‌صورت الکترونیکی، ادامه داد: براساس قانون اساسی نظارت بر انتخابات شوراها توسط مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود و نظارت بر انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است، همان‌طور که مشخص است، نگاه مجلس و شورای نگهبان به مسائل انتخاباتی متفاوت است.

به گزارش خانه ملت، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تائید صلاحیت‌ها، بررسی استعلام‌های چهارگانه و نحوه اجرای انتخابات تفاوت نگاه مجلس و شورای نگهبان مشخص است، گفت: دولت در برگزاری انتخابات شوراها دخالت بیشتری نسبت به برگزاری انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری دارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در انتخابات مجلس تعداد کاندیداها نسبت به انتخابات شوراها کمتر است و شورای نگهبان معتقد است شمارش آرا در انتخابات مجلس به آن سختی شوراها نیست و می‌توان به‌صورت دستی نیز انتخابات را برگزاری کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراها به‌صورت الکترونیکی موفق نبوده است، گفت: این موضوع مربوط به‌حق الناس است و شورای نگهبان می‌خواهد از این موضوع خاطرجمع باشد.