معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت : با اقدامات انجام‌شده در دولت یازدهم، ضریب امنیت غذایی کشور اکنون به ۸۷ درصد رسیده است .

حسن عنایتی در مراسم معرفی مدیر جدید تعاون روستایی مازندران در ساری افزود: دولت تدبیر و امید در چند سال اخیر توانست وضعیت تعرفه‌ای محصولات کشاورزی را به نفع تولیدکنندگان به‌درستی اصلاح و از واردات بی‌رویه و لجام‌گسیخته محصولات کشاورزی جلوگیری کند.وی توضیح داد: دولت از یک‌سو با تعیین قیمت‌های منصفانه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی و اعلام به‌موقع آن سبب ایجاد شورونشاط و امید در کشاورزان شد و از سوی دیگر با اقدام برای تأمین نهاده‌های موردنیاز کشاورزان شامل کود، بذر، ادوات مکانیزه،کاهش سود تسهیلات و غیره زمینه افزایش تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی را از محل تولید داخل فراهم کرده است.

معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران هدایت ، حمایت و نظارت را از وظایف این سازمان دانست و گفت: تعاون روستایی در تمامی مراحل تولید تا مصرف در کنار شهروندان است .

عنایتی با اشاره به  فعالیت حدود هفت هزار شبکه ، اتحادیه و تعاونی‌ها در کشور ،  افزود :چهار میلیون و ۵۰۰ هزار  بهره‌بردار عضو و سهامدار تعاون روستایی هستند که در سطوح ملی ، استانی و شهرستانی فعالیت دارند.

وی  بابیان این‌که در ۶ ماهه امسال پنج میلیون و ۲۰۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی توسط تعاون روستایی به‌عنوان مباشرت خرید انجام‌شده است،بیان داشت: در حال حاضر بیش از سه میلیون تن ظرفیت انبار به‌صورت مکانیزه در اختیار سازمان تعاون روستایی است.

معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران رویکرد این سازمان را جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده محصولات کشاورزی دانست و توضیح داد: همسو با این رویکرد توجه به تهیه بذور اصلاح‌شده انواع محصولات کشاورزی باید موردتوجه قرار بگیرد.

عنایتی گفت: امسال بیش از ۳۱ درصد بذور اصلاح‌شده غلات و ۵۰ درصد دانه‌های روغنی کشور در سطح شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تکثیر و تدارک شد.

وی  با اعلام این نکته که تاکنون حدود  یک هزار تن بذر هیبرید کلزای ارقام بهاره درکشت و صنعت شهید رجائی خوزستان باکیفیت مطلوب، تولید، فرآوری، بسته‌بندی‌شده است گفت: این بذرها در اقصی نقاط کشور در حال توزیع است.

مازندران نقطه امید کشاورزی کشور

معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از مازندران به‌عنوان نقطه امید کشاورزی کشور نام برد و به اهمیت تولید برنج در این استان به‌عنوان محصول استراتژیک اشاره کرد و افزود: تولیدات قابل‌توجه این استان در انواع آبزیان ، گوشت مرغ ، مرکبات و  گل و گیاه اهمیت امنیت غذایی را دوچندان کرده است.

وی به سهم ۱۱درصدی ارزش‌افزوده بخش کشاورزی مازندران در سطح ملی اشاره کرد و بیان داشت: به همین دلایل وزارت جهاد کشاورزی از مازندران به‌عنوان نقطه امید کشاورزی کشور یاد می‌کند  و باید به این نقطه از شمال کشور توجه ویژه شود.

سالانه۷ میلیون تن در مازندران محصولات زراعی و باغی تولید می‌شود که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن را محصولات زراعی تشکیل می‌دهند.