سخنگوی سازمان انتقال خون ایران بابیان اینکه در حال حاضر استان‌های سمنان، خراسان جنوبی و بوشهر بیشترین میزان اهداکنندگان مستمر خون رادارند، افزود:در شش‌ماهه اول امسال بیشترین میزان اهداکنندگان خون در کشور مربوط به گروه خونی O مثبت بوده که ۳۴ درصد از اهداکنندگان خون در کشور است.

دکتر بشیر حاجی بیگی اظهار داشت: شاخص اهدای خون بانوان در شش‌ماهه اول سال جاری در کشور ۴٫۲ بوده و استان‌های لرستان، مرکزی، کردستان و سیستان و بلوچستان بالاترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور را داشته‌اند.

وی تصریح کرد: ۹۰ درصد از اهداکنندگان خون در کشور دارای گروه خونی مثبت و ۱۰ درصد دارای گروه خونی منفی هستند البته شاخص اهدای مستمر خون در حال حاضر در کشور حدود ۶۰ درصد است که به‌عبارت‌دیگر ۶۰ درصد از اهداکنندگان خون به‌طور مستمر، اهدای خون می‌کنند. اهداکننده مستمر به فردی اطلاق می‌شود که در طول سال حداقل دو بار موفق به اهدای خون شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به افزایش یک‌درصدی اهدای خون در تاسوعا و عاشورای حسینی نسبت به سال گذشته در کشور، ضمن تقدیر و تشکر از اهداکنندگان خون، خاطرنشان کرد: نیاز به خون و فرآورده‌های خونی مختص زمان خاصی نیست و این نیاز به‌صورت روزانه و همیشگی است.

حاجی بیگی تعداد مراکز اهدای خون در کشور را ۱۷۸ مرکز عنوان کرد و افزود: استان‌های فارس، خراسان رضوی، خوزستان، تهران و مازندران بیشترین مراکز اهدای خون را در سطح کشور دارند و استان فارس با ۱۴ مرکز، بیشترین میزان مراکز اهدای خون در کشور را دارد.

وی در خصوص وضعیت اهدای خون در ۶ ماهه اول امسال در کشور گفت: در این مدت یک‌میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۲ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد، یک‌میلیون و ۵۱ هزار و ۲۹ واحد خون اهداشده است و از این تعداد، ۴۳ هزار و ۴۶۴ واحد اهدای خون مربوط به بانوان بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران اضافه کرد: در شش ماه نخست امسال بیشترین میزان اهدای خون مربوط به استان‌های تهران، فارس و خراسان رضوی بوده است و ۳۰ درصد از کل خون‌های اهدایی در کشور در این سه استان، اهداشده است. همچنین در این مدت میزان اهدای خون در استان‌های چهارمحال و بختیاری، قزوین و خراسان شمالی نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد قابل‌توجهی داشته است.

وی یادآور شد: بانوان استان‌های چهارمحال و بختیاری، البرز و مرکزی در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، اقبال بیشتری به اهدای خون داشته‌اند که قابل‌تقدیر است.

بر اساس گزارش وبدا، حاجی‌بیگی در پایان این را هم گفت: در شش ماه اول امسال یک‌میلیون و ۸۲۴ هزار واحد خون و فرآورده شامل گلبول قرمز فشرده‌شده، پلاکت و پلاسمای خون در مراکز درمانی و بیمارستانی توزیع‌شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ درصد افزایش داشته است.