حرف آنلاین: معاون سیاسی وزیر کشور روز چهارشنبه با ارسال پیامی اقدامات و مدیریت استاندار مازندران در مواجهه با سیل و سیلاب اخیر این استان را ‘ هوشمندانه ‘ توصیف و از احمد حسین زادگان قدردانی کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، جمال عرف در این پیام خطاب به استاندار مازندران نوشت : ضمن تبریک مبعث، عید اتمام فضائل اخلاقی، از تدابیر و زحمات جنابعالی و همکاران محترم در مدیریت هوشمند بحران اخیر، جلوگیری و کاهش آلام و صدمات مادی، جانی و روانی مردم شریف استان تشکر می کنم.
معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد : امیدوارم تجارب به دست آمده بتواند در پیش بینی، پیشگیری و مقابله بهینه با حوادث آینده سودمند باشد.
مازندران از ۲۶ اسفند ماه سال ۹۷ در پی بارش شدید باران و طغیان رودخانه ها در مناطق مرکزی و شرقی دچار بحران شد و بارش برف سنگین یک و نیم متری هم در مناطق کوهستانی بر شدت این بحران افزود .
خسارت سیل و سیلاب و برف سنگین که ۹ نقطه شهری و بیش از ۷۰۰ روستا را در ۱۲ شهرستان تحت تاثیر قرار داد ، بیش از یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
استاندار مازندران از نخستین لحظات جاری شدن سیل و سیلاب با حضور میدانی در مناطق مختلف و تشکیل جلسه مدیریت بحران به صورت استانی و شهرستانی تلاش کرد تا بحران سیل مهار شده و بر گردشگری استان در تعطیلات نوروزی کمترین اثر را بر جای بگذارد.
مدیریت بموقع بحران سیل که در دو مرحله از ۲۶ اسفند ۹۷ تا دوم فروردین ۹۸ و همچنین ۱۲ فروردین سبب شد تا اقتصاد گردشگری مازندران در تعطیلات نوروزی کمترین آسیب را ببیند به گونه ای که بر اساس گزارش های ستاد خدمات سفر ، ورودی گردشگر و اقامت آنها در استان روند افزایشی داشته است.
بر اساس تازه ترین آمار ، اقامت گردشگران نوروزی در مازندران از مرز ۱۵ میلیون نفر تا سیزدهم فروردین ماه گذشت و به نظر می رسد تا اضافه شدن تعطیلات سه روزه مبعث و پایان هفته چند میلیون دیگر هم به آن اضافه شود.
این در حالی است که سیل و سیلاب دستکم هفت هزار واحد مسکونی و تجاری را دچار خسارت کرد که از این تعداد حدود یکهزار واحد به صورت صد در صد تخریب شدند.
سیل همچنین به بیش از ۸۰ مدرسه در مناطق مرکزی و بالادست مازندران خسارت زد و یک پژوهشسرا و یک دبیرستان را به صورت کامل تخریب کرد.