به همت گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و هیات پزشکی ورزشی استان ، اولین کنگره سراسری رویکرد پزشکی ورزشی در آسیب و سمینار تازه‌های علوم ورزشی برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مراسم افتتاحیه اولین کنگره سراسری رویکرد پزشکی ورزشی در آسیب و سمینار تازه‌های علوم ورزشی بابیان اینکه بین ورزش و حوزه سلامت ارتباط بسیاری وجود دارد، گفت: با توجه به تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن آن، افراد فعالیت کمی دارند و ساختار جسمی انسان‌ها در طول تاریخ به‌گونه‌ای شکل‌گرفته که بازندگی مدرن متناسب نیست و به همین دلیل بدن انسان نیازمند تحرک بیشتر است تا با مشکلات جسمی مواجه نشود.

دکتر سید عباس موسوی فردگرایی را یکی دیگر از دستاوردهای زندگی مدرن دانست و افزود: در ورزش فعالیت‌ها به‌صورت گروهی است بنابراین بهترین شیوه برای ایجاد روح جمعی توجه به فعالیت‌های ورزشی می‌باشد.

وی به  استرس به‌عنوان بخشی از زندگی جوامع امروزی اشاره کرد و گفت : استرس بیش‌ازحد می‌تواند سبب انقباض عضلانی، ضربان قلب، مشکلات گوارشی، عدم تمرکز و… شود که فعالیت ورزشی می‌تواند در کاهش این علائم کمک کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر کاهش استرس ورزشکاران تأکید کرد و گفت: بسیاری از ورزشکاران به دلیل استرس زیاد و کنترل نکردن آن نمی‌توانند در رقابت به موفقیت برسند که نقش روانشناسان در حوزه حائز اهمیت است.

دکتر موسوی نقش انگیزه را در ورزشکاران بسیار مهم دانست و ادامه داد: ورزشکاران برای شرکت در میادین بین‌المللی باید در تمرینات و اردوها شرکت کنند که سبب بی‌انگیزگی آن‌ها می‌شود بنابراین نقش روانشناسان در ایجاد انگیزه بسیار مهم است.

همچنین در ادامه این مراسم دکتر غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور اظهار کرد: رویکرد فدراسیون پزشکی ورزشی نقش پیشگیرانه، درمان و بازتوانی است و مهم‌ترین هدف ما نگاه پیشگیرانه به آسیب می‌باشد.

وی افزود: باید برای جلوگیری از آسیب تدابیری اندیشیده شود و در صورت آسیب باید اقدامات درمانی برای ورزشکارانجام و از عوارض آن جلوگیری شود.دکتر نوروزی بابیان اینکه فدراسیون پزشکی ورزشی حامی ورزشکار است، ادامه داد: ورزشکاران می‌توانند با پرداخت مبلغ ۱۵ هزارتومان به‌صورت سالیانه از مزایا و خدمات بیمه‌ای فدراسیون استفاده کنند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور بیان کرد: در کشور ما حوزه پزشکی ورزشی تخصصی‌شده است و متخصصین این رشته نقش مؤثری در موفقیت‌های ورزشکاران در سطح کشور دارند.وی به نقش پیشگیری اشاره کرد و گفت:پیشگیری اولیه( جلوگیری از رخ داد آسیب)، ثانویه(درمان به هنگام)و ثالثیه( جلوگیری از بروز عوارض آسیب و توانبخشی) سه سطح پیشگیری است که باید به آن توجه شود.

دکتر غلامعلی گدازنده، رئیس کنگره سراسری رویکرد پزشکی ورزشی در آسیب و سمینار تازه‌های علوم ورزشی، نیز در این مراسم اظهار کرد: گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از سال ۱۳۹۲ کار خود را آغاز و گروه جوانی است.

وی به افزایش فعالیت ورزشی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته سالن‌های ورزشی افزایش پیدا کرد که هدایت و علمی کردن آن‌ها می‌تواند بسیار باارزش باشد.دکتر گدازنده با اشاره به تغییر سبک زندگی، افزود: امروزه بیشتر جمعیت جامعه در محیط‌های بسته زندگی می‌کنند که سبب آسیب‌های زیادی می‌شود در حال حاضر بیماران زیادی از کمبود ویتامین D رنج می‌بردند که یکی از عوامل تغییر سبک زندگی است.معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: باید از ورزش برای حفظ سلامتی مردم و حفاظت از ورزشکاران در برابر آسیب‌های ورزشی استفاده کنیم.

وی بابیان اینکه از سال ۱۳۹۲ در دانشگاه علوم پزشکی مازندران پذیرش دستیار آغاز شد، ادامه داد: سالانه سه نفر دستیار در دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحصیل کردند و تاکنون سه دوره از دانشجویان رشته پزشکی ورزشی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند.